آخرین مطالب

خروش جهانی فعالان دانش‌آموزی محیط‌زیست شما به ما دروغ گفتید جامعه [شهر]

خروش جهانی فعالان دانش‌آموزی محیط‌زیست  شما به ما دروغ گفتید

  بزرگنمایی:

اراده ملت– در ماه‌های اخیر هم‌زمان با سیل ویرانگر در ایران شاهد ظهور جنبش‌هایی اعتراضی به بحران‌های زیست‌محیطی در اقصی نقاط جهان بودیم و هستیم. این جنبش‌ها پس‌ازآن شکل گرفت که گرتا تونبرگ، فعال 16 ساله سوئدی، درباره مسائل مربوط به محیط‌زیست و تغییرات آب و هوایی و نگرانی کودکان از آینده نامشخص پیش‌رو، با صدایی رسا حکومت‌ها را مورد خطاب قرار داده، فریاد زد: «حالا ما دیگر آینده‌ای هم در پیش رو نداریم چراکه آن آینده فروخته شده است تا تعداد محدودی از آدم‌ها درآمدهای نجومی به دست آورند. شما به ما دروغ گفتید.» در این میان نباید از نقش سیاست‌های مخرب ترامپ در خروج آمریکا از پیمان‌های جهانی زیست‌محیطی غافل شد. از طرفی ایجاب می‌نماید ساختار آموزش در ایران به‌گونه‌ای نسبت به شناسایی و معرفی این قبیل جنبش‌ها به دانش‌آموزان اقدام تا آن‌ها نیز هم‌داستان با سایر دانش‌آموزان دغدغه‌های زیست‌محیطی خود را پیگیری کنند. 
به نقل از خبرگزاری ایرنا در لندن - بحران‌های زیست‌محیطی هزاران نفر از فعالان محیط‌زیست که طی هفته گذشته با برگزاری تجمعات اعتراضی در چندین نقطه از پایتخت انگلیس اختلال گسترده‌ای را در نظم شهر ایجاد کرده و میلیون‌ها پوند به اقتصاد این کشور خسارت زده‌اند، در نهمین روز از آغاز این جنبش اعتراضی، در خیابان‌های لندن دست به راهپیمایی زدند.
تظاهرکنندگان از مقابل میدان مشهور «ماربل مارچ» به سمت پارلمان راهپیمایی کرده و قصد دارد تا دعوت‌نامه شرکت در نشست مردمی بحران آب و هوایی را به نمایندگان مجلس که پس از پایان تعطیلات عید پاک به محل کار خود برمی‌گردند تحویل دهند.
«گرتا تونبرگ» دانش‌آموز 16 ساله سوئدی نیز که به برجسته‌ترین چهره جهانی مبارزه برای حفظ محیط‌زیست تبدیل ‌شده و برای شرکت در تجمع اعتراضی به لندن سفر کرده، قرار است با «جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس دیدار کند و این نامه را تحویل دهد. وی هفته گذشته هم در تظاهرات مشابهی در ایتالیا شرکت و سپس با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان ملاقات کرد. 
او برای اولین بار در اعتراض به تغییرات اقلیمی، در مقابل پارلمان سوئد تحصن کرد و پس‌ازآن گفته می‌شود هر هفته نزدیک به 70 هزار دانش‌آموز در سراسر جهان در اعتراض به همین مسئله دست به تظاهرات می‌زنند.
تونبرگ در گفت‌وگو با شبکه رادیویی «بی.بی.سی 4» گفت: وضعیت آب و هوایی به مرحله بحران رسیده و برای توقف آن نباید از هر کاری فروگذار بود. وی افزود: بحران اقلیمی دهه‌ها مورد کم‌توجهی قرار گرفته است و دولتمردان از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کرده‌اند. اما ما مبارزه برای آینده‌ای بهتر و حفاظت از این سیاره را ادامه خواهیم داد.این فعال نوجوان محیط‌زیست، بحران آب‌وهوایی را به خانه‌ای توصیف کرد که در آتش می‌سوزد و در این شرایط مجالی برای مذاکره وجود ندارد.  وی به دولتمردان توصیه کرد تا به هشدارهای دانشمندان توجه کنند و این بحران را جدی بگیرند.
در همین حال، پلیس لندن تدابیر ویژه‌ای را برای جلوگیری از ورود تظاهرات کنندگان به داخل ساختمان پارلمان در نظر گرفته است.  تعدادی از معترضان در آستانه برگزاری رأی‌گیری نمایندگان مجلس عوام درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا وارد ساختمان پارلمان شده و نظم جلسه را به هم زدند.
بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون یک هزار و 65 تن به اتهام ایجاد بی‌نظمی در شهر، اخلال درحرکت مترو، شکستن شیشه دفتر مرکزی شرکت نفتی شل و ایجاد راه‌بندان دستگیرشده‌اند.
گروه قیام علیه انقراض به‌عنوان برگزارکننده اصلی و رهبری این تظاهرات سه درخواست اصلی دارد: از دولت می‌خواهد که درباره تغییرات آب و هوایی حقیقت را بگوید؛ سطح آلایندگی‌های ناشی از گاز سمی دی‌اکسید کربن تا سال 2025 میلادی به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند. آن‌ها می‌گویند که تا رسیدن به درخواست‌های خود دست از تظاهرات نداشته و هشدار داده‌اند اگر دولت درخواست آن‌ها را اجابت نکند، دامنه تظاهرات خود را گسترش خواهند داد.
«کرسیدا دیک» رئیس پلیس لندن تظاهرات اخیر را یک «اخلال عذاب‌آور» خوانده و می‌گوید: در طول 36 سال خدمت در اداره پلیس، سابقه نداشته که تنها در یک عملیات صدها تن بازداشت شوند. این نشان می‌دهد که ما تا چه اندازه مصمم هستیم اما این وضعیت روی توان ما تأثیر گذاشته و برای بسیاری از مردم لندن عذاب‌آور بوده است. دولت انگلیس تاکنون واکنشی به این حرکت اعتراضی نشان نداده و دورنمایی از پایان این نافرمانی مدنی وجود ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نقد و بررسی راه‌های توسعه در ایران از دیدگاه برخی نظریه‌پردازان داخلی

کاهش یا افزایش باروری

درباره گسست نسل ها

مشروطه خواهی نوین

ما قانون می‌خواهیم

در نسبت دین با ناسیونالیسم

آسیب‌شناسی تئوریک اصلاحات؛ از اصلاح تا جنبش

چند نکته و تمام

پیش‌نویس سند راهبردی حوزه زنان حزب اراده ملّت ایران

سلسله نشست های تخصصی زنان عصر ما

«حاما چه می‌گوید؟» پندار منتشر شد

فلج مغزی در کودکان

کداممان مقصریم؟ در باب بیغوله: با نگاهی به دو فیلم «ابد و یک روز» و «متری شیش‌ونیم» ساخته سعید روستایی، در پی رونمایی از تبِ تند گیشه

درباره گسست نسل‌ها سخنرانی شروین وکیلی در نشست فصلی کمیته فرهنگی حزب اراده ملت ایرن

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی

حکمرانی حزبی سخنرانی داوود فیرحی در نشست اردوی مباحث بنیادی شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران

اشکال از خودمان است؛ گردن رقیب نیندازیم سرمایه رئیس دولت اصلاحات را مثل یخ مقابل آفتاب قرار دادند

انتخابات و اصلاح‌طلبان

نظام تحریم‌ها و نقاط اقتدار و ضعف ایران در برابر تحریم‌ها

الزامات سیاست ورزی مسئولانه

هفتادوچهارمین بهار بهمن کشاورز خیلی زود پاییزی شد

سایه بی‌خانه شد!

اول اردیبهشت در میان ابرهای تیره بارانی آمد اما بی سهراب گذشت

جمشید مشایخی هم رفت!

آقای وزیر خط قرمز معلمان کجاست؟!

پیش‌نویس سند راهبردی حوزه زنان حزب اراده ملّت ایران

شورای مرکزی شاخه جوانان حزب اراده ملت انتخاب شد «قائدی» رئیس شاخه جوانان شد

اقتصاد پانزی نتیجه شورش و آنومی اقتصادی

سرنوشت بازارهای نظامی پاسخی به چالش مطرح‌شده در ارتباط با تعیین تکلیف سهامداران خصوصی بانک‌های نظامی، بعد از ادغام در بانک سپه

خروش جهانی فعالان دانش‌آموزی محیط‌زیست شما به ما دروغ گفتید

سیلاب غم در بهار پرآشوب

چه بودیم، چه شدیم! حاشیه‌ای بر متن چهل‌سالگی انقلاب

آسیب شناسی معرفتی جامعه ی ایرانی (با نگاهی به گفتمان اصلاح طلبی) گفتمان و نظام آموزشی

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی

امت چیزی فربه تر از حکومت

معضل دموکراسی: برگزیت

چرایی ضرورت مذاکره از منظر انقلابی گری آنچه را خداوند می‌دانست و آنها نمی فهمیدند راست بود!

رئیسی و انتظارات همه!

گفت‌وگو با سید معروف صمدی 2:30 بامداد چه شد

خودکرده را تدبیر نیست!

با رفع حصر، استفاده از مشاوره خاتمی و آغاز گفت‌وگوی ملی می‌توانیم از این برهه عبور کنیم

بازگشایی دفتر آق‌قلا در استان گلستان

بیانیه اهواز

منتقدان حزب اراده ملت از منافع خود هراس دارند

سیاست‌های جمعیتی ضد توسعه در تاریخ معاصر

پرسش و پاسخ با بانک مرکزی در سامانه انتشار و گردش آزاد اطلاعات

سطح توقع مردم از زندگی در دوران هاشمی افزایش یافت

پیروز حناچی نخستین شهردار ترک‌تبار و متخصص تهران

باغ ناصر

سمن‌ها و چگونگی ارتقا مشارکت‌های اجتماعی