آخرین مطالب

احمد حکیمی‌پوردبیر کل حزب اراده ملت ایران

اصلاح‌طلبان به حاشیه رانده شده‌اند و نقش و نفوذ گذشته را ندارند اندیشه [گفتمان]

اصلاح‌طلبان به حاشیه رانده شده‌اند و نقش و نفوذ گذشته را ندارند

  بزرگنمایی:

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: سیاست حوزه پرهزینه‌ای است که سختی‌های خودش را دارد و پیمودن راه ممکن است دشوار باشد.
«احمد حکیمی‌پور»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا با اشاره به تفاوت شرایط اصلاح‌طلبان با گذشته اظهار کرد: شرایط اصلاح‌طلبان با توجه به شرایط موجود جامعه فرق می‌کند و یکنواخت نیست. طبیعتاً در دوره‌ای که خاتمی سرکار بود اصلاح‌طلبان هم دولت را داشتند و هم مجلس در اختیار آنها بود. چند موضع اصلی کشور را داشتند و امکان سیاست‌ورزی و تأثیر در ساختار نظام جمهوری اسلامی به‌اصطلاح مقدور و امکان‌پذیر بود اما در حال حاضر به حاشیه رانده شده‌اند و عملاً آن نقش و نفوذی که در ساختار کشور داشتند را ندارند، بنابراین نه در قوه مجریه و نه در قوه مقننه اصلاح‌طلبان قدرتی ندارند.
او گفت: به لحاظ گفتمانی، گفتمان اصلاحات یک روشی برای اصلاح امور در کشور است و با قدرت ادامه دارد. شما باید بین اصلاح‌طلبان سیاسی و اصلاح جویی در متن جامعه تفکیک قائل شوید. اصلاح‌طلبان به‌عنوان یک مجموعه سیاسی یا سازمان سیاسی به‌هرحال گاهی قوی و گاهی ضعیف می‌شوند.
حکیمی‌پور افزود: اینکه میل به اصلاحات و میل به تغییر در جامعه ایران با کمترین هزینه و به‌نوعی در چهارچوب رویه‌های عمومی و قانونی کشور انجام شود راهی است که پیشینه در دوره قاجار دارد و تاکنون هم ادامه داشته است. برای مثال شما اصلاحات را در حوزه سیاست نبینید در این حوزه رقابت حادی وجود دارد و به‌نوعی کشمکش و منازعه ایجاد می‌کند. او ادامه داد: سیاست حوزه پرهزینه‌ای است که سختی‌های خودش را دارد و پیمودن راه ممکن است دشوار باشد. اما در عرصه‌های دیگر مثل مناسبات اجتماعی و همچنین حوزه فرهنگ و اقتصاد و سبک زندگی جریان اصلاحات با سرعت خوبی پیش می‌رود و اثرش را هم در ساخت قدرت، حاکمیت و فرهنگ جامعه می‌گذارد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: در حوزه سیاست چون رقابت، رقابت نابرابری است و فضا سنگین بوده و هزینه‌های رقابت در ایران بالاست ممکن است در ظاهر اتفاقی نیفتد. ما یک عدم تعادل و میل به اصلاح در جامعه را در حوزه‌های مختلف داریم. حوزه سیاست به‌خاطر اینکه چالش‌برانگیز بوده و رقابت‌ها هزینه‌بر است کار سخت پیش می‌رود اما در حوزه‌های دیگر اصلاحات جلو می‌رود. میل به اصلاح یا تکاپوی مردم ایران برای اصلاح نه‌تنها متوقف نشده بلکه خوب جلو آمده و این‌طور نیست که توقف ایجاد شده باشد و یا به مشکل خورده باشد و آثار آن را در جامعه می‌بینیم.
او با اشاره به ریزش سرمایه اصلاح‌طلبان تصریح کرد: در حوزه سیاسی اصلاح‌طلبان دچار ریزش شده‌اند. جریان اصلاحات از یک سو امکان رقابت عادلانه را ندارد و از طرف دیگر همواره زیر هجمه و نقدهای غیرعادلانه و غیرمنصفانه قرار می‌گیرد که بخشی از آن تقصیر خود اصلاح‌طلبان است و بخشی هم به عملکرد دولت برمی‌گردد.
حکیمی‌پور در خصوص حصر نیز سخن گفت و با بیان اینکه نشانه‌های خوبی دراین‌رابطه می‌بینیم، گفت: امیدواریم شاهد برطرف شدن حصر باشیم چرا که این مسئله یکی از موانع پیوند و همبستگی واقعی در جامعه ایران شده است. وقتی افرادی که در انقلاب و با امام همراه بودند، در حصر به سر می‌برند باید موضوع برای جامعه به لحاظ حقوقی مشخص شود این سؤال بزرگی است و باید زودتر پاسخ داده و حل شود.
او افزود: امیدواریم این رویه ادامه داشته باشد و حرکت‌ها و سیاست‌ها به سمت التیام زخم‌ها و شکاف‌ها باشد. من نمی‌دانم که چگونه یک اقلیتی در جامعه به دَر تفرقه و تعارضات در جامعه می‌کوبند و به‌نوعی تلاش دارند که نیروهای فعال و شناخته شده در سیاست و شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار در این 40 سال به‌نوعی تخریب و کنار زده شوند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: من فکر می‌کنم یک رویکرد جدید باید شکل بگیرد که میل به تفاهم و همبستگی جمعی و تمایل به اعتماد عمومی بیشتر شود. کشور ایران متعلق به هیچ گروه، جناح و اشخاص خاصی نیست و همه شهروندان ایرانی باید این کشور و مملکت را در کنار هم بسازند.
او افزود: حصر، اختلاف و دامن‌زدن به نفرت‌پراکنی باید آسیب‌شناسی شود که به چه صورت بوده و پشت این قصه چه کسانی هستند. بزرگ‌ترین ضربه به هر کشوری کاری‌تر از این نیست که بخواهند سرمایه‌های انسانی کشور را بسوزاند.
حکیمی‌پور در خصوص نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان نیز متذکر شد: حزب ما دیگر در جلسات شورای هماهنگی شرکت نمی‌کند و این مسئله را طبق یک بیانه عمومی و نامه رسمی به شورا بیان کردیم. به نظرم باید منتظر ماند تا ببینیم این نهاد اجماع ساز در عمل به کجا می‌رسد و می‌تواند به یک بستری برای خروجی مناسب ختم شود یا خیر. امیدوارم این نهاد نهایی شده و اصلاح‌طلبان به هدف خود برسند و یک‌صدا برنامه واحدی از اصلاح‌طلبان بگوش برسد که هنوز این موضوع به قطعیت نرسیده است.
او در خصوص اینکه آیا نهاد اجماع ساز مشکل اصلاح‌طلبان را حل می‌کند، گفت: طبق خبرهایی که داریم و ارزیابی که انجام می‌دهیم، خبر خاصی جز عوض‌کردن نام اتفاق نیفتاده و نام شورای‌عالی را به نهاد اجماع ساز تغییر داده‌اند. یعنی ساختار همان است و اشخاص حقیقی یک‌به‌یک اضافه می‌شوند. تعدادشان قرار بود 5 نفر باشد که این تعداد بالا می‌رود قرار بود صرفاً طرف مشورت باشند و حق رأی نداشته باشند مثل اینکه رأی هم خواهند داد. این مسائل چیزی بوده که سال‌ها مورد نقد است که فرد معادل یک حزب نباشد. باید این نقد به جریان اصلاحات درست شود، یعنی در حوزه ساختار، گفتمان، رفتار و کنش اصلاح‌طلبانه تغییراتی ایجاد شود که بتواند انگیزه جدید به‌صورت بسیج گونه ایجاد کند. امیدواریم که در ادامه یک مقدار شفاف‌تر با جامعه صحبت شود که تفاوت این ساختار جدید با ساختار قدیم که شورای‌عالی بود در کجاست و چه چیز جدیدی اتفاق افتاده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرهنگ طبیعت دوستی ایرانیان

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه اتحاد و گفتگو/ 3

ریشه‌ی تکاملی اخلاق انسانی/1

لزوم حفظ منابع تجدیدناپذیر و افزایش تاب‌آوری محیط‌زیست در شهرستان رزن و درگزین

در آستانه انتخابات فعالیت شعب حاما در سراسر کشور گسترده‌تر می‌شود

مستقل عمل‌کردن حزب اراده ملت به معنای مخالفت با اجماع اصلاح‌طلبان نیست

برنامه حزب اراده ملت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا متفاوت از انتخابات ریاست‌جمهوری است

خروج حاما از شورای هماهنگی انشعاب نبود بلکه فقط ائتلاف نکردیم

تقلیل‌گراییِ گفتمانیِ اصلاح‌طلبان

آه از این مجلس!

ساختارها و نهادها در ایران بلاهت یا عقلانیت

سالی که نکوست از بهارش پیداست

به بهانه روز زن زن نقش خود را بازی می‌کند

شروع فعالیت نسخه آزمایشی پورتال اطلاع‌رسانی حزب اراده ملت ایران

گزارش نشست‌های دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران

اصلاح‌طلبان به حاشیه رانده شده‌اند و نقش و نفوذ گذشته را ندارند

شورا و نقش شوراهای شهر در توسعه سیاسی

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه اتحاد و گفتگو/ 2

دیپلماسی نفتی ایران قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام

فرانسه از فین کن اشتاین تا پسابرجام

نقش برجام در مهار ایران

راهکار کارآمدی روابط خارجه

شناسایی مشکلات، آسیب‌ها و نیازهای مطرح در شهرستان اهواز و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس اولویت و ویژگی‌های قابل‌پیگیری

ویرانه به جای خود خواجه به راه خود

تحزب، انتخابات و برنامه‌های انتخاباتی حزب اراده ملت ایران

کیش و مات شفافیت در مجلس

چه باید کرد؟ حاما و افق های پیش رو

"زوال و محال اخلاق حرفه‌ای در ایمنی جمعی"

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج:

افشین فرهانچی رئیس ستاد انتخاباتی حزب اراده ملت شد

اسماعیل مختاری سخنگوی حاما شد

برنامه پاک‌سازی طبیعت

خالی کردن جیب مردم در قمارخانه‌های مجازی!

در انتخابات ریاست‌جمهوری فعالیتی نخواهیم داشت

عدنان

فضای مجازی و تدریس مجازی

سه روی سکه! طب مدرن در برابر طب سنتی

حزب، جامعه و حکومت سیاسی

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه، اتحاد و گفتگو (1)

تبیین و بازشناسی سه مفهوم سوسیالیسم، سوسیالیسم دموکراتیک و سوسیال‌دموکراسی!

سیاه چاله های اجتماعی

شفاف‌سازی امور پیمانکاران و احیای بافت‌های واجد ارزش

رفع تبعیض از سکونت‌گاه‌های غیررسمی

چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است

اصلاح‌طلبان پاسخ مناسبی در قبال رأی مردم ندادند

رئیس‌جمهوری نظامی تابو یا عادی؟!

اقتدار زنان در جریان سازی احزاب ...! انتخاب خانم‌ها اطلس‌باف و شمسینی غیاثوند در استان قزوین جریان حزب را شتاب خواهد بخشید!

نشانه‌ها را دریابید!

کرونا و فضای مجازی

آقای وزیر؛ برای بهبود سرعت و کیفیت آموزش مجازی، سرورهای شاد را منطقه‌ای کنید