گزارش

درمان به شیوه کتاب کرایه‌ای! حذف قرائت‌خانه‌ها

کرایه، اجاره و یا امانت کتاب رویه‌ای است که ریشه بروز و ظهورش را به دهه سی نسبت می‌دهند؛ حتی با کمی جست‌وجو می‌توان ردپایش را در اکثر کتاب‌فروشی‌های کشور دید و تبعاتش را در نسل‌های بعد جست‌وجو کرد. روشی که در آن کتاب باقیمتی مناسب به‌صورت شبانه یا روزانه به علاقه‌مندان کرایه داده می‌شد و سبب به‌وجودآمدن شکلی از سرگرمی مبتنی بر کتاب و کتاب‌خوانی بود.

چون در کشور حکمرانی حزبی نداریم با مشکلات شفافیت آرا مواجه هستیم

به گزارش حامانیوز، حمید سپهری - نخستین‌بار طرح شفافیت آرا از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد. آذرماه ۹۶، محمدجواد فتحی چهره سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مردم در مجلس دهم، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی این طرح را ارائه و تأکید داشت که هر نماینده باید مسئولیت رأی خود را بر عهده بگیرد.

گزارش: وضعیت نان در آزادشهر وخیم است/صادرات محصولات یارانه‌ای، بدون نظارت، آسیب به اقتصاد

رییس شرکت تعاونی خبازان آزاد شهر با اشاره به اینکه وضعیت نان در آزاد شهر مناسب نیست، در خصوص کیفیت آرد، مطالبات صنفی نانوایان و صدور مجوزهای نانوایی برای افراد فاقد مهارت و .. از صادرات ماکارونی که از یارانه‌های آرد بهره می‌گیرند و بدون هیچ اعمال شرایط و نظارتی این محصول را به کشورهای منطقه و اروپایی و آمریکایی صادر می‌کنند سخن گفت.

گزارش: در سفر با زمین مدارا کنیم/گردشگری پایدار اصلی در جهت حفظ منافع است

مطالبه‌گری نهادهای مدنی و انجمن‌های محلی در آگاه‌سازی مردم بومی مناطق گردشگری و درخواست نظارت بر مجموعه‌هابسیار مؤثراست در جلوگیری از آسیب‌ به طبیعت و زمین که این مطالبه‌ای است بر مدار گردشگری پایدار و فراموش نکنیم که مدارای با زمین جزئی از روند پخته‌شدن در سفر است.

افزایش حداقل دستمزد: مزایا و تبعات آن

در پایان سال ۱۴۰۰ طبق روال هر ساله بحث افزایش دستمزد پایه مطرح گردید. میزان افزایش دستمزد پایه اینبار برخلاف چند سال اخیر بیشتر بود و همین موضوع باعث بحث های مختلفی در جامعه شد. در این گزارش ما نگاهی داشته ایم به تبعات مثبت و منفی این تصمیم.

نشریات حزبی در خواب زمستانی

احزاب برای ارتباط با مردم ناگزیر از داشتن رسانه هستند و گسترش و پایداری و تیراژ رسانه‌های حزبی می‌تواند یکی از شاخص‌های مناسب برای میزان اقبال مردم به احزاب باشد. در این نوشته می‌پردازیم به وضعیت نشریات مکتوب یا الکترونیکی احزاب در ایران امروز.

گزارش نشست اندر هزارتوی قتل‌های ناموسی کجایند بازیگران

تو را چه سود از باغ و درخت که با یاس ها به داس سخن گفتی در تاریخ یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ نشستی با عنوان اندر هزار توی قتل های ناموسی، کجایند بازیگران! با حضور خانم ها دکتر وجدانی فخر، مدرس دانشگاه و مشاور وزارت دادگستری در امور تنقیح و قوانین و پرونده های دیه از بیت المال، و سرکار خانم معصومه گل محمدی، قرآن پژوه و دبیر کارگروه فقهی انجمن ایرانی مطالعات زنان از سوی کارگروه حقوقی انجمن ایرانی مطالعات زنان، و با همکاری خانه اندیشمندان علوم‌انسانی و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

سطحی‌نگری در ستاد خدمات سفرهای نوروزی مشهود است

به گزارش خبرنگار حاما نیوز - حمید سپهری؛ امروزه گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع توسعه پایدار، فرصت‌های بسیاری را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلان‌شهرها ایجاد کرده است. این صنعت در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه شهری ایران کنونی نیز بسیار با اهمیت است. توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر است. بررسی خواهیم کرد که مدیریت اجرایی شهرهای ایران به چه میزان از شاخص‌های مطرح برای گردشگرپذیر بودن برخوردار هستند و این موضوع را در اقدامات ستاد خدمات سفرهای نوروزی که فرصتی ارزشمند برای بهره از مزایای صنعت گردشگری شهری محسوب می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

نجات محیط‌زیست نیازمند عزم ملی و رویکرد تحول خواهانه

چالش‌ها و موانع اصلی حوزه محیط‌زیست کشور بر مبنای چهار راهبرد حکمرانی مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی شناسایی شده است که بررسی خواهد شد تا چه میزان برآمده از سند ملی و استانی آمایش است و دستگاه‌های متولی در کشور و استان در چه وضعیتی در توجه به دستورالعمل سند ملی آمایش قرار دارند. به گزارش حاما نیوز، حفاظت از محیط‌زیست جزو حقوق عامه مردم است و ازاین‌رو جزو وظایف ذاتی و بنیادین دولت قرار می‌گیرد و بنابراین مجلس باید بر اجرای این وظیفه مهم به‌طورجدی نظارت کند. چهار راهبرد مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی از سوی دفتر مطالعات زیربنایی مجلس، پیشنهادهای سیاستی و اجرایی به دولت سیزدهم در حوزه محیط‌زیست ارائه داده شده است

جشنواره‌های محلی امیدی برای توسعه گردشگری

سالیان درازدست که کارناوال‌ها در کنار ابزار فرهنگی و سرگرمی به بخش انکارناپذیری جهت توسعه گردشگری و جذب گردشگر در اقصی‌نقاط جهان انجامیده‌اند. کارناوال‌ها عمدتاً ریشه تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارند و مبتنی بر این پیشینه به حرکتی جهت انتشار فرهنگ ملل و جاودانگی این رسوم منتج می‌شوند.

شکاف نسلی پرستاران

شکاف نسلی پدیده ایست که همواره با ظاهری ناخوشایند در مناسبات اجتماعی و فرهنگی خود را نشان می‌دهد. وضعیتی که سیستم را با مشکلات متعددی روبرو می‌سازد و مادامی که بخش عمده‌ای از مجموعه را نیروی انسانی تشکیل دهد این کنش نامتوازن بین دو نسل سبب بروز مشکلات عدیده‌ای می‌گردد.

امید حلقه مفقوده اهالی فرهنگ

از عناصر زیربنایی موجودیت و ماهیت یک جامعه، فرهنگ آن است. فرهنگ، اساس توسعه و دربرگیرنده تمامی شئون زندگی ما در ساحت‌های خصوصی و عمومی است. امروزه نهادهایی که زیر این عنوان فراخوانده می‌شوند از شمار خارج‌اند.

نگاهی به وضعیت احزاب پس از انتخابات

دو انتخابات بزرگ دیگر در خردادماه امسال (۱۴۰۰) برگزار شد و کماکان نقش احزاب در این دو انتخابات بسیار کمرنگ بود و قافیه را به کار جناحی واگذار کردند. در این یادداشت به‌صورت کلی و بدون ورود به جزئیات به وضعیت احزاب و نهادهای مرتبط با ایشان در بعد از انتخابات می‌پردازیم.

حاما و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا

در دور پنجم شوراهای شهر، حزب اراده ملت ایران ۱۰ عضو در شوراهای شهر داشت که سه نفر از ایشان در شهرهای مرکز استان - کرج، شیراز و همدان - بودند. حزب از شش ماه مانده به انتخابات شوراهای ۱۴۰۰ برنامه مشخص و دقیقی را برای حضور قدرتمندانه در انتخابات شوراها طراحی و سپس اجرائی کرد. این متن گزارشی مختصر از شرح حضور حزب اراده ملت ایران در این انتخابات است.

نتایج انتخابات شوراهای شهر و روستا در سطح کشور

ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا زیر سایه سنگین انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد و کمتر از ۵۰ درصد مردم در سراسر کشور به پای صندوق‌های رأی رفتند تا از بین ۱۹۹ هزار نامزد حاضر در این انتخابات، افرادی را به کرسی‌های پارلمان شهری و شوراهای روستائی گسیل نمایند.

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی

اگر از مجموعه مطالب ارائه‌شده چیزی خاطرتان مانده باشد من با ورود در مباحث بنیادین در حوزه نگرش و عمل حزبی بیان داشتم که اصلاح‌طلبی در ایران نتوانسته خود را به‌صورت یک جریان مستمر و پویا معرفی کند و این ناتوانی باعث شده است تا در ساختار این مجموعه ارکان و مؤلفه‌های لازمه یک کار سیاسی (۱. سازمان‌دهی ۲. آموزش ۳. انضباط تشکیلاتی ۴. تبیین مسئولیت سیاسی) محض نهادینه گردد و ازاین‌روست که جریان اصلاح‌طلبی تا به امروز نتوانسته به سؤالاتی مانند چه چیزی را مطالبه کند، رفتار مطالبه‌گرانه خود را چگونه سامان دهد، دست نیاز و همراهی به‌سوی چه کسانی دراز کند و درنهایت خواست موردتوافق عمومی را چگونه با قدرت در میان بگذارد و به چه طریق آن را دنبال نماید؟ که درواقع تم اصلیِ کار با برنامه می‌باشد منعطف شود و در جهت پاسخ بدان‌ها به یک کار منسجم و منضبط تشکیلاتی تن دهد و ازاین‌روست که امروز بزرگ‌ترین دست آورد و یا انتظار این جریان در کلام یکی از مشهورترین افراد آن این‌گونه بیان می‌شود که «ما نامه‌هایی را به رهبری نوشته و ارسال کرده‌ایم و همین‌که ایشان نامه‌های ما را خوانده‌اند برای ما یک موفقیت محسوب می‌شود!!!!(نقل به مضمون)» و همین نگاه و به‌نوعی سامان‌دهی مطالبات نشان می‌دهد که در میان اصلاح‌طلبان چه مقدار کار و فعالیت حزبی بی‌مایه و سست است و همین عاملی می‌شود که مواضع و ارتباط باقدرت و حاکمیت سطحی و سخیف گردد زیرا که حزب اساساً به مجموعه‌ای اطلاق می‌شود که مهم‌ترین هدف و بزرگ‌ترین اقدامش تلاش برای کسب قدرت است تا بتواند آرمان‌های خود را در میدان عمل و برای بهبود در شرایط عمومی جامعه و ارتقای منافع عمومی عملیاتی بسازد و اگر نتوانست قدرت را به دست آورد و خود عامل بدان شود باید در جایگاه تبدیل مطالبات مردم به توصیه قرار گیرد تا پل ارتباطی بین حاکمیت و مردم شود که اگر با این نگاه به موضع اعلان‌شده توجه شود آیا جز این خواهد بود که بگوییم که اصلاح‌طلبان و یا بخش بزرگی از این نحله هنوز نتوانسته است به مفهوم درستی از آرمان، بهبود در شرایط عمومی و ارتقای در منافع ملی دست بیابد!!! بگذریم و به موضوع اصلی مطلب که همانا طرح و تفسیر چه چیزی را مطالبه و خواست منطقی و عقلانی خود بدانیم و یا بکنیم بپردازیم

چه بودیم، چه شدیم! حاشیه‌ای بر متن چهل‌سالگی انقلاب

اگر قائل به تفکیک مفهومی «انقلاب اسلامی ایران» از «جمهوری اسلامی ایران» باشیم و بپذیریم که احکام و عوارض یکی قابل تطبیق یا تعمیم به آن دیگری نیست، باید بکوشیم که به لحاظ ذهنی این تسلسل زمانی بین انقلاب و نظام را به نحوی روشمند نادیده گرفته، بدون درافتادن در دام زمان پریشی و لحاظ کردن عواقب خواسته یا ناخواسته یک پدیده در داوری نهایی درباره ماهیت آن، به تحلیل ریشه‌ها و آرمان‌های انقلاب بپردازیم؛ اما باید از یاد نبرد که انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران از چنان پیچیدگی‌هایی برخوردار بود که نامدارترین جامعه شناسان و صاحب‌نظران علوم سیاسی و تئوریسین‌های انقلاب از تجزیه‌وتحلیل آن اظهار عجز و ناتوانی می‌کردند. مقایسه تحلیل‌هایی که چه در دوره اوج‌گیری انقلاب و چه پس از پیروزی آن در فضاهای آکادمیک و ژورنالیستی انتشار یافت حاکی از آن بود که این پدیده در قالب هیچ‌کدام از مدل‌های مفهومی کلاسیک در تحلیل انقلاب‌ها نمی‌گنجد.

آخرین مطالب

بجای مقدمه(38): با سلام و ارادت خدمت تمام خوانندگان عزیز ...

سخن سردبیر(38): درد و دل سیاسی

سرمقاله(38): رسانه‌ها، ریه‌های جوامع دموکراتیک

مدخلی بر عمل سیاسی حزبی با نیم‌نگاهی به واکنش سمن‌ها به موضوع پتروشیمی میان‌کاله

ضرورت تغییر و بازنگری قانون اساسی پس از قریب به 35

گزارش تصویری حضور انتشارات حزب اراده ملت ایران در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران (بخش اول)

درمان به شیوه کتاب کرایه‌ای! حذف قرائت‌خانه‌ها

ضرورت فعالیت حزبی با محوریت اثبات لیاقت و استحقاق مردم

قلمرو ریا در ایران

اخلاق در روزگار کرونا مورد هجوم اقتصاد قرار گرفت

عمل سیاسی خود را در تشکیلات مجهز به دانش و تئوری و تجارب روز کنیم

معرفی فیلم: چرا دشمنی می‌ورزیم؟

معرفی مقاله: نگاهی پژوهش‌محورانه به نمایشگاه کتاب تهران

معرفی چهره: معلمی دانشگاه یک افتخار است و پزشک بودن یک خدمت

معرفی رویداد: پایان لیگ برتر فوتبال ایران

یک عکس و چند نکته: نیم نگاهی به مشکلات متصدی سرویس‌های بهداشتی بین‌راه

نهادهای اجرائی حزب گزارش کار دادند

انتشارات حزب اراده ملت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور یافت

حکمرانی حزبی مفقود چرخه سیاست در ایران

حضور دبیر کل حزب اراده ملت ایران در غرفه انتشارات

جریان‌های سیاسی ایران

سیاست به زبان خودمانی - 37 (حزب بنگاه کاریابی نیست!)

بجای مقدمه (37): زیست دشوار شهروندان و ...

سخن سردبیری (37): حزب یا خیابان مسأله این است

سرمقاله (37): مسئولیت با کیست!؟

سبزها، فراتر از محیط‌زیست‌گرایی

حقی برای ندیدن، حقوقی برای ندادن

چون در کشور حکمرانی حزبی نداریم با مشکلات شفافیت آرا مواجه هستیم

داستان تدوین و تصویب اولین برنامه توسعه جمهوری اسلامی ایران

درنگی فلسفی در ماهیت معلم بودن