آخرین مطالب

رئیس ستاد انتخابات حاما:

برنامه حزب اراده ملت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا متفاوت از انتخابات ریاست‌جمهوری است سیاست[داخلی]

برنامه حزب اراده ملت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا متفاوت از انتخابات ریاست‌جمهوری است

  بزرگنمایی:

در انتخابات ریاست‌جمهوری منتظر شرایط عمومی کشور و برنامه‌های نامزدها هستیم
اگر فضا مهیا باشد وارد این کارزار انتخاباتی نیز خواهیم شد

افشین فرهانچی قائم‌مقام دبیرکل و رئیس ستاد انتخابات حزب اراده ملت درباره آخرین تحرکات حزب اظهار داشت: دو میراث بزرگ جنبش مشروطه محدودکردن قدرت حاکمان به قانون و تشکیل مجلس قانون‌گذاری از طریق انتخابات بوده است و بعد از مشروطه با مبارزات پیگیر مردم در مقاطع مختلف، انتخاب حاکمان از طریق صندوق‌های رأی نیز به این دستاوردها اضافه شد. وی افزود: ما به‌عنوان کنشگران سیاسی باید تمام تلاش خود را علی‌رغم کاستی‌ها و نارسائی‌های موجود در پاسداشت این میراث گران‌قدر انجام دهیم، لذا انتخابات فی‌حدذاته ارزشمند است. اما برای رسیدن به یک حکمروایی مطلوب هنوز کارهای زیادی در ایران باید صورت گیرد.
به اعتقاد فرهانچی، یکی از این اقدامات پاسخگو کردن حاکمان و دیگری حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی است. برای تحقق این دو امر، تجربه بشری مکانیسم حزب را ابداع کرده است. ساختار و نظام حزبی با مجموعه‌ای از کارکردها نظیر نیروسازی، بسیج مردمی، برنامه‌ریزی بلندمدت، پیگیری نظام‌مند مطالبات و برقراری رابطه تعاملی بین حاکمیت و مردم می‌تواند ما را به حکمروائی مطلوب نزدیک‌تر کند.
قائم‌مقام حزب اراده ملت ایران افزود: در ایران علی‌رغم مجاهدت‌ها و تلاش‌های بسیاری که صورت‌گرفته است هنوز نظام حزبی جا نیفتاده است و در این شرایط بسیاری از کارکردهای حزبی محقق نمی‌شوند. شما اگر به سایر کشورها بنگرید می‌بینید که در همه آنها به‌جز کشورهایی که انتخاب حاکمان با مکانیسم‌های قدیمی موروثی است این احزاب هستند که به‌عنوان بازوان اجرائی توده مردم عمل می‌کنند و در امور مختلف سیاسی همراه و مشاور مردم هستند. نظام حزبی با مجموعه کارکردهایش می‌تواند به‌تدریج و بدون خشونت توسعه و پیشرفت کشور را گام‌به‌گام محقق کند. 
وی ادامه داد: با این نگاه ما در سیستم حزبی خود تلاش داریم که این مجموعه کارکردها را محقق سازیم. فضای انتخابات، بستر مناسبی برای محقق ساختن و نتیجه گرفتن از این کارکردها است. باتوجه‌به اینکه ما در انتخابات ریاست‌جمهوری، نامزد اختصاصی نداریم باید منتظر شرایط عمومی کشور و برنامه‌های نامزدها بمانیم تا در فرصت مناسب درصورتی‌که امکانات و فضای لازم مهیا باشد با برگزیدن فرد مناسب وارد فرایند انتخابات شویم.
فرهانچی با بیان اینکه برنامه حزب اراده ملت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا متفاوت از انتخابات ریاست‌جمهوری است، گفت: جنس انتخابات شورای شهر با ریاست‌جمهوری فرق دارد و هم به مسائل روزمره مردم در سراسر کشور مرتبط است. شهرها و روستاها محل زندگی و کار همه ما هستند و مدیریت آنها به طور روزانه ما را متأثر خواهد کرد.
قائم‌مقام حزب اراده ملت تأکید کرد: حاما از مدت‌ها قبل تلاش کرده است که ضمن برگزیدن افراد شایسته خویش، آنها را با مجموعه برنامه‌هایی توانمند سازد و در قدم بعدی برای تمام شهرها یا روستاهایی که نامزد اختصاصی داشته باشد برنامه ارائه دهد. داشتن این برنامه جدا از اینکه مدیریت شهری یا روستائی را بسامان‌تر می‌کند بلکه اجازه می‌دهد که مردم بتوانند نامزدهای حزب ما را به‌صورت علمی و نه بر اساس شخصیت یا احساس و قرابت قومی مورد ارزیابی قرار دهند. این روش این امکان را به جامعه می‌دهد که نماینده را نسبت به برنامه‌اش پاسخگو کند و مجموعه حزب را متولی نامزد بداند. وی افزود: ازاین‌رو ما تاکنون در 8 دفتر حزبی دارای نامزد، برنامه خود برای شوراهای شهر را تدوین کرده‌ایم و از طرفی نامزدهای خود را نیز تحت آموزش و پشتیبانی قرار داده‌ایم که بتوانند نمایندگان شایسته‌ای برای حزب باشند. دغدغه‌های ما در این مرحله این است که نتوانیم برنامه خود را به طور کامل در فرصت موجود به جامعه ارائه نماییم چراکه تبلیغات انتخاباتی در ایران فردمحور و منحصر به زمان کوتاه قبل انتخابات است و حتی در دوره قبل به ما این اجازه را ندادند که ستاد حزبی بزنیم و تأکید داشتند که ستادها باید به نام نامزدها باشد.
فرهانچی خاطرنشان کرد: دومین دغدغه ما حذف نامزدهایمان به شیوه‌ها و دلایل مختلف است طبعاً اگر ما این فراغت بال را داشتیم که خود حزب مرجع تأیید صلاحیت نامزدها باشد بسیار دقیق‌تر و علمی‌تر می‌توانستیم افراد شایسته را به جامعه معرفی کنیم. با مکانیسم فعلی قبل از اینکه ما صلاحیت مدیریتی و فنی نامزد را در نظر بگیریم باید دغدغه نهادهای مداخله کننده دیگر را داشته باشیم و این باعث شده است که بضاعت ما برای معرفی نیروهای واقعاً توانمند و کارآمد محدود شود و البته دغدغه سوم این است که جامعه به دلایل متعدد که بسیاری از آنها قابل‌درک است تمایل چندانی به مشارکت در انتخابات نشان نمی‌دهند و توان و بضاعت ما در زمینه انگیزه‌بخشی به جامعه بسیار محدود است تاکنون علائمی از سوی نهادهای متولی برای اصلاح این مشکل دریافت نکرده‌ایم.
وی با اشاره به جزئیات برنامه حزب اراده ملت برای حضور در انتخابات، گفت: مرحله اول کار برای فصل زمستان طراحی شده است. ما از دی‌ماه از اعضای حزب که خود را برای ورود به شوراها توانمند احساس می‌کردند دعوت کردیم تا در مجموعه‌ای از کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند تا هم توانمندی خود را بالا ببرند و هم ما بتوانیم ارزیابی دقیق‌تری از ایشان به دست آوریم.   در این کارگاه‌ها ضمن آموزش مسائل قانونی به نامزدها در مورد مدیریت شهری، سازمان‌های مردم‌نهاد، روش کار گروهی و نحوه تعامل با نهادهای حاکمیتی صحبت و تلاش شد باتوجه‌به تجربه پیشینیان تصویر دقیقی از امکانات و اختیارات شوراها به نامزدها داده شود. هم‌زمان در دفاتر حزبی که نامزدها از سوی آنها معرفی شده بودند کارگاه‌های برنامه‌نویسی برگزار شد و اعضا دفاتر موظف شدند برای شهر خود یک برنامه مشخص، شفاف و قابل تحقق بنویسند که در آینده مورد استفاده نامزدها قرار گیرد. این اقدامات در فصل زمستان عملیاتی شدند. 
قائم‌مقام حزب اراده ملت در پایان تصریح کرد: در مرحله دوم که بعد از ثبت‌نام نامزدها صورت خواهد گرفت، ما هم نامزدها و هم برنامه‌های نامزدها را اصلاح و گزینش می‌کنیم و در مرحله سوم و در اردیبهشت‌ماه، در مورد نحوه ورود به تبلیغات انتخاباتی و حضور در ائتلاف‌ها اقدام خواهیم کرد و نهایتاً در هفته منتهی به انتخابات با مردم سخن خواهیم گفت.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرهنگ طبیعت دوستی ایرانیان

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه اتحاد و گفتگو/ 3

ریشه‌ی تکاملی اخلاق انسانی/1

لزوم حفظ منابع تجدیدناپذیر و افزایش تاب‌آوری محیط‌زیست در شهرستان رزن و درگزین

در آستانه انتخابات فعالیت شعب حاما در سراسر کشور گسترده‌تر می‌شود

مستقل عمل‌کردن حزب اراده ملت به معنای مخالفت با اجماع اصلاح‌طلبان نیست

برنامه حزب اراده ملت برای انتخابات شوراهای شهر و روستا متفاوت از انتخابات ریاست‌جمهوری است

خروج حاما از شورای هماهنگی انشعاب نبود بلکه فقط ائتلاف نکردیم

تقلیل‌گراییِ گفتمانیِ اصلاح‌طلبان

آه از این مجلس!

ساختارها و نهادها در ایران بلاهت یا عقلانیت

سالی که نکوست از بهارش پیداست

به بهانه روز زن زن نقش خود را بازی می‌کند

شروع فعالیت نسخه آزمایشی پورتال اطلاع‌رسانی حزب اراده ملت ایران

گزارش نشست‌های دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران

اصلاح‌طلبان به حاشیه رانده شده‌اند و نقش و نفوذ گذشته را ندارند

شورا و نقش شوراهای شهر در توسعه سیاسی

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه اتحاد و گفتگو/ 2

دیپلماسی نفتی ایران قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام

فرانسه از فین کن اشتاین تا پسابرجام

نقش برجام در مهار ایران

راهکار کارآمدی روابط خارجه

شناسایی مشکلات، آسیب‌ها و نیازهای مطرح در شهرستان اهواز و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس اولویت و ویژگی‌های قابل‌پیگیری

ویرانه به جای خود خواجه به راه خود

تحزب، انتخابات و برنامه‌های انتخاباتی حزب اراده ملت ایران

کیش و مات شفافیت در مجلس

چه باید کرد؟ حاما و افق های پیش رو

"زوال و محال اخلاق حرفه‌ای در ایمنی جمعی"

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج:

افشین فرهانچی رئیس ستاد انتخاباتی حزب اراده ملت شد

اسماعیل مختاری سخنگوی حاما شد

برنامه پاک‌سازی طبیعت

خالی کردن جیب مردم در قمارخانه‌های مجازی!

در انتخابات ریاست‌جمهوری فعالیتی نخواهیم داشت

عدنان

فضای مجازی و تدریس مجازی

سه روی سکه! طب مدرن در برابر طب سنتی

حزب، جامعه و حکومت سیاسی

ما محکومیم به‌روز آمدی، توسعه، اتحاد و گفتگو (1)

تبیین و بازشناسی سه مفهوم سوسیالیسم، سوسیالیسم دموکراتیک و سوسیال‌دموکراسی!

سیاه چاله های اجتماعی

شفاف‌سازی امور پیمانکاران و احیای بافت‌های واجد ارزش

رفع تبعیض از سکونت‌گاه‌های غیررسمی

چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است

اصلاح‌طلبان پاسخ مناسبی در قبال رأی مردم ندادند

رئیس‌جمهوری نظامی تابو یا عادی؟!

اقتدار زنان در جریان سازی احزاب ...! انتخاب خانم‌ها اطلس‌باف و شمسینی غیاثوند در استان قزوین جریان حزب را شتاب خواهد بخشید!

نشانه‌ها را دریابید!

کرونا و فضای مجازی

آقای وزیر؛ برای بهبود سرعت و کیفیت آموزش مجازی، سرورهای شاد را منطقه‌ای کنید