آخرین مطالب

پیشنهاد سردبیری

دکتر افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران شد

آخرین جلسه شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران با حضور اکثریت در آخرین جلسه شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران که با حضور اکثریت اعضاء و ریاست دکتر احمد حکیمی پور برگزار شد، دبیرکل جدید حزب اراده ملت ایران انتخاب گردید.

بتهوون فرزند زمانه خویش

بتهوون کار خودش را عامل سقوط هنر بایدن و مسائل نمی دانست که خیلی چیزها از آنها آموخته بود ولی از آزادی نویافته اش لذت میبرد. روشن است که بتهوون پس از سال ۱۸۱۵ یعنی در آخرین دوره آفرینندگیش نمی‌توانست همان موسیقی مبارزه و پیروزی را که در دوران ناپلئون تصنیف کرده بود به روی کاغذ بیاورد.

گفتگوی دو زن در زندگی آمیخته باسیاست

زهره رحیمی هستم از اعضای حزب اراده ملت ایران که از سال ۱۳۹۲ در این تشکیلات مشغول و دل‌مشغولِ آموزش و کنش‌ام. طی تماسی با خانم خدیجه کریمی عزیز همسر دبیرکل حزب هم‌صحبت می‌شوم.

۸ مارس روز جهانی زن، حقوق زنان و ممنوعیت خشونت

انسان‌ها به صرف انسان بودن واجد حقوقی فردی و اجتماعی هستند که از بدو تولد برایشان به رسمیت شناخته شده است و بخشی از آنها در اعلامیه‌‌های سازمان ملل متحد به تصویب جهانی رسیده و مشهور هستند.

گزارشی از نشست “جنبش زنان در ایران با نگاهی به اعتراضات کنونی”

روز دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ نشستی در مؤسسه رحمان در خصوص «جنبش زنان در ایران با نگاهی به اعتراضات کنونی» با حضور فاطمه صادقی، پژوهشگر و فعال حقوق زنان و نفیسه آزاد، جامعه‌شناس برگزار شد. در این شماره نشریه اراده ملت گزارشی از این نشست تقدیم شما میگردد.

اشک هایت

شعری برای زنان فردا

واکسیناسیون و دیگر هیچ

حیطه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست بلند بالایی از مشکلات و چالش‌ها را در خود جای‌ داده است. عمر برخی از آنها نظیر عدم تناسب نیروی آموزش‌دیده و تجهیزات به‌روز، به بیش از نیم‌قرن می‌رسد و بعضی، همچون موج مهاجرت پرستاران و پزشکان و یا پاندمی کووید ۱۹ بسیار متأخر هستند.

حجاب: اجباری یا اختیاری، مسئله این است.

در تمام سال‌های پس از انقلاب، “حجاب” هم محور سیاست‌های اسلام‌گرایان سیاسی و جریانات وابسته به آنها بوده است و هم محور شعارهای آزادی‌خواهانه و تحول‌خواهانه‌ای که علیه تفسیر صُلب از پوشش، از سوی منتقدان حجاب اجباری سر داده شده است.

مقاله بازگشت به اصلاحات گام‌به‌گام و دو نقد بر آن

هفته گذشته مقاله مفصل و زیبایی از آقای محمدجواد روح به‌عنوان سرمقاله در هفته‌نامه صدا شماره ۱۰۸ به چاپ رسید که در آستانه یک‌سالگی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ با بررسی راهبرد اصلاح‌طلبان در این انتخابات پرداخته بود. در این بخش نشریه علاوه بر بازنشر مجدد این مقاله دو نقد مختصر بر آن را که نوشته دو نفر از اعضا شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران است را به شما خوانندگان محترم ارائه می‌نماییم.

نمایندگان واقعی مردم کجا هستند؟

در زمان جنبش مشروطیت مجلس شورای ملی تشکیل شد تا صدای مردم در مقابل حاکمیت باشد و به‌نوعی حاکمیت تحت لوای اراده مردم قرار گیرد. در مجلس اول مشروطه شاهد حضور نمایندگانی از اقشار و اصناف و شهرهای مختلف هستیم و ایشان صدای رسا مردم در برابر قدرت شاه و دربار بودند. این مجلس ایجاد شد تا دیگر ضرورتی نباشد که مردم بست بنشینند، تلگرام روانه کنند، به مراجع متوسل شوند، انجمن مخفی و کارگروه مجازات راه بیندازند و متحصن گردند. مجلس که ملی باشد صدای واقعی مردم را به سایر بخش‌های حکومت منعکس می‌کند. اما متأسفانه عمر این مجلس‌های واقعی کوتاه بود و خیلی زود با مجلس‌هایی روبرو شدیم که کمترین دغدغه‌شان مردم و خواست مردم بود و نتیجه آن شد که همگان دیدیم.

اتحادیه‌های کارگری

در سال‌های گذشته با خروج آمریکا از برجام و عدم تمایل ایران برای توافق هسته‌ای، حجم و گستردگی لایه‌های پنهان بحران اقتصادی ایران در حال نمایان شدن است. افزایش نقدینگی و کاهش ارزش ریال بیشترین فشار را بر طبقه پایین و جامعه کارگری ایران وارد کرده است. سال ۱۴۰۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین تعداد تجمع و اعتراضات کارگری در ایران بودیم. تصویر تجمع کارگران برای مطالبات صنفی و افزایش حداقل دستمزد به یک امر عادی در ایران تبدیل شده و حتی مسئولان و حاکمیت هم به این اعتراضات عادت کرده‌اند، تنها نتیجه این اعتراضات پهن کردن نمادین سفره خالی کارگران در کف خیابان جلوی مراکز دولتی و کارخانه‌های ورشکسته بوده است.

ما و مهاجرین افغانستان

سال ۱۳۵۷ اگرچه با کودتا در افغانستان آغاز شد اما با پیروزی انقلابیون ایرانی به پایان رسید که حاصل آن نظام جمهوری اسلامی گردید و همین عاملی شد که بخش زیادی از مهاجرین افغانستانی خصوصاً مهاجرین شیعه راهی ایران شوند

سقف‌های شیشه‌ای

اصطلاح سقف شیشه‌ای یک استعاره نامرئی است که عموماً برای موانعی که باعث عدم حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی می‌شود به کار می‌رود.

ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها غیر قانونی است

حزب اراده ملت ایران ضمن اظهار تأسف عمیق نسبت به چنین تضییع حق‌هایی، اعتراض خود را نسبت به غیرقانونی بودن ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مصادیق دیگر تبعیض علیه زنان اعلام می‌دارد. ماهیت ناعادلانه این محدودیت و ممانعت‌های گسترده و ناعادلانه دیگر که در حق زنان صورت می‌پذیرد و با اصول قانون اساسی در تعارض است و جای هیچ توجیه حقوقی و اخلاقی ندارد.

فساد در سازمان‌های ما ناشی از نبود گردش اطلاعات است

در گفتگو با یک دانش‌آموخته مدیریت با اشاره به اینکه عدم پرداخت و بررسی فرهنگ طی ۴۳ سال گذشته عامل بحران‌های مختلف آب‌وخاک و ... در کشور بوده است، عنوان شد: ازآنجایی‌که در سازمان‌های ما ارتباط به‌صورت سنتی از بالابه‌پایین تعریف شده است لذا گردش اطلاعات وجود ندارد و این امر ایجاد فساد کنونی را باعث شده است.

دوراهی‌ها در مطالبات صنفی

برای برآورد مطالبات مدنی، آنچه که در موازات همبستگی ضرورت دارد، آگاهی است. چنانچه دغدغه همبستگی جمعی را داریم، به همان میزان و حتی بیشتر، باید نگران میزان آگاهی و درستی تصمیمات و تحلیل‌های جمعی خود باشیم. چراکه از قضا در صورت تحقق همبستگی، اما بی‌توجه به درستی مسیر، جمع ما قادر به ایجاد تهدیدات و آسیب‌های بزرگ‌تری خواهد بود. پس هم آگاهی و هم همبستگی باید دوشادوش یکدیگر در تحرکات مدنی پیش بروند و دغدغه این یادداشت هم رعایت همین دوگانه همدوش است.

آنچه در ذهن بخش غالب حاکمیت می‌گذرد

در این یادداشت تلاش شده است که از زاویه دید و بر اساس ذهنیت حاکمیت غالب جمهوری اسلامی به پدیده‌ها بدون پرده‌پوشی و فارغ از شعارهای انقلابی و ایدئولوژیک نگاه شود تا بتوان مسیر نسبی حرکت نظام را پیش‌بینی کرد؛ لذا فارغ از تبعات این فرایند و بدون توجه به‌درستی یا غلطی این روش تلاش شده است از ذهنیت برنامه‌ریزان ارشد نظام طرح کلی حرکت نظام ترسیم شود.

اصلاح‌طلبان در زمین طراحی شده رقبا بازی نکنند

قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت گفت: باید به دوستانی که چراغ خاموش در انتخابات حضور پیدا می‌کنند گفت ممکن است خود به زیر ماشین بدون چراغ رفته و نکته دیگر اینکه این روش دیگر اصلاح طلبانه نیست.

روابط خارجه و میدان شوش

یک پژوهشگر با اشاره به اینکه اینکه روابط خارجه در چهار دهه گذشته پیوسته متشنج و پرهزینه بوده بر کسی پوشیده نیست، گفت: اما با نگاهی گذرا به روابط بین کشورها درمی یابیم که بیشتر کشورهای کوچک و بزرک با وجود »تضاد منافع ملی«، روابط خارجه نسبتا سودمندی دارند.

آینده برجام و منافع طرف‌های درگیر

در این نوشتار هدف ما پاسخگوئی به چند سؤال کلیدی در مورد برجام است. آیا در مذاکرات وین برجام احیا می‌شود؟ آیا یک توافق پایدار صورت می‌گیرد؟ آیا یک توافق موقت و ضعیف اتفاق می‌افتد؟منافع طرفهای درگیر در این ماجرا چیست؟

این طرح برخلاف منافع ملی ایران است

حزب اراده ملت ایران باور دارد که علاوه بر حق آزادی بیان که هر اندیشه مردسالار و جمهوری‌خواهی باید بر آن صحه بگذارد، امروزه حق دسترسی آزاد به اطلاعات و شبکه‌های ارتباطی در دنیا یکی از ارکان توسعه فردی و اجتماعی محسوب می‌گردد.

شغل معلمی متفاوت با سایر مشاغل

در مقاطع مختلفی در دوران پهلوی دوم و در سال‌های بسیاری بعد از انقلاب، شاهد اعتراضات و تحصن‌های معلمین دررابطه‌با مطالبات مالی بوده‌ایم. جدا از اینکه میزان دریافتی معلمان نسبت به بعضی گروه‌های شغلی پائین است و جدا از اینکه میزان دستمزد پایه نسبت به هزینه‌های جاری خانوار ایرانی به‌طورکلی نامتعادل است یک تفاوت محسوس بین شاغلین در وزارت آموزش‌وپرورش با سایر مشاغل دولتی و غیردولتی وجود دارد

سرمقاله (۳۲): افزایش دستمزد پایه، فصل مشترک تمام مطالبات صنفی

شاغلین اصناف مختلف از چند منظر نسبت به حقوق و مزایا و دریافتی خویش میتوانند معترض باشند: منظر اول تامین معیشت حداقلی برای یک زندگی آبرومند است. (نه در حد بخور و نمیر) منظر دوم در مقایسه با میزان و سختی کاری است که ایشان انجام میدهند. در منظر سوم ایشان میزان تخصصی بودن و مدت زمانی را که صرف رسیدن به این جایگاه مهارتی کرده اند را مبنا قرار میدهند. و از منظری دیگر در مقایسه با همتایان داخلی یا خارجی خویش انتظار دریافتی بالاتر از وضع موجود را دارند.

نگاهی به وضعیت احزاب پس از انتخابات

دو انتخابات بزرگ دیگر در خردادماه امسال (۱۴۰۰) برگزار شد و کماکان نقش احزاب در این دو انتخابات بسیار کمرنگ بود و قافیه را به کار جناحی واگذار کردند. در این یادداشت به‌صورت کلی و بدون ورود به جزئیات به وضعیت احزاب و نهادهای مرتبط با ایشان در بعد از انتخابات می‌پردازیم.

آخرین مطالب

دیباچه

سازمان های غیر دولتی

نهادهای مدنی و دولت در ایران امروز

سمن ها و انتخابات ریاست جمهوری

پایداری مالی در نهادهای مدنی و انجمن های صنفی

پنج گفتار در باب برنامه نویسی و سیاست گذاری در حوزه تشکل‌ها و نهادهای مدنی

مسائل و چالش‌های قانونی و حقوقی نهاد‌های مدنی در ایران

تقویت نهادهای مدنی در ایران: نقش دولت در تثبیت و نظارت بر امور مالی

حمایت زیرساختی و تجهیزاتی برای گسترش نهادهای مدنی در ایران

تقویت نقش نهادهای مدنی در تصمیم‌گیری‌های دولتی: توجه به نظرات، پیشنهادات و مشاوره‌های تخصصی

بسترسازی برای ایجاد شبکه ارتباطی و ساختاری بین سازمان‌های مدنی: رویکردی برای تقویت همبستگی و همکاری

نقش حیاتی نهادهای مدنی در تقویت دموکراسی

«تاثیرات متقابل حکومت و نهادهای مدنی بر یک دیگر و دیدگاه دولت آقای پزشکیان نسبت به آن»

همنشینی و گفتگوی فعالان گروههای محیط زیستی در ستاد دکتر پزشکیان

در برابر انسداد

پزشکیان در قامت «کنشگر مرزی» چپ مذهبی؛ فرصتی برای ایران

از دکتر مسعود پزشکیان حمایت می‌کنیم

پرستاری برای ایران

تایید صلاحیت مسعود پزشکیان، با هدف رای آوری اصولگرایان انجام شد

رییس جمهوری داشتیم که در برابر تندروی ایستاد و امروز تاوان همراهی با مردم را می پردازد

بازگشت امید به مردم

نهادهای مدنی یا پل پیروزی

مناظره با برنامه‌ای برای آینده‌ای بهتر یا تخریب رقیب با عوام‌فریبی

مسعود پزشکیان در میزگرد اقتصادی سیما

در آرزوی دوم خرداد دیگر

دموکراسی چیه!؟

در ستاد تشکل ها و نهاد های مدنی دکتر پزشکیان

نامزدها درباره 24 مسأله مهم جامعه چه دیدگاهی دارند؟

خیر عمومی و باقی قضایا

آنکس‌است اهل بشارت که اشارت داند