عکس

پازیریک؛ ردی هزاران ساله از رقص انگشتان هنرمند

قالی پازیریک با حدود ۲۵۰۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین و کهن‌ترین فرش کشف شده در جهان بشمار می‌رود که با کشف آن قدمت فرش‌بافی انسان، به بیش از این زمان نیز تخمین زده می‌شود.

آمیختن تولد و مرگ

مستند کردن آخرین لحظات خانواده با کودکان در حال مرگ یا نوزادان مرده، به من کمک کرد تا با سرطانی که در من تشخیص داده‌بودند، بهتر کنار بیایم.

اعتراف به گناه!

«اعتراف به گناه» از مجموعه آلبوم اسپانیای پنهان اثر کریستینا گارسیا رودرو، عکاس و معلم اسپانیایی

نگاهی به مشکلات دکل‌بندها

دکل‌بندان پیش از همه باید مواظب باشند تا قربانی شغل پرمخاطره‌ی دکل‌بندی نشوند. آنها معتقدند که دکل‌بندی، شغلی بی‌در و پیکر است که گاهی برای سود پیمانکاران، جان دکل‌بندان فدا می‌شود.

کارگرانی برای آخرین منزل انسان

روزهای آغازین کار اگر برای بسیاری پر از شوق و کنجکاوی باشد، برای آنها با ترس و ناخشنودی همراه است. بسیاری آنها را گورکن خطاب می‌کنند.

کار در اعماق تاریکی

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که چاه‌کن‌ها با آن‌ها روبرو هستند. شاغلین به این شغل علی‌رغم تعرفه‌های بالائی که کار ایشان دارد اما با مخاطرات و مسائل بسیار متعددی روبرو هستند. اهم مشکلات چاه‌کنان را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

مدیریت پسماند از مهم‌ترین مسائل و چالش‌های مدیریت شهری است. افزایش جمعیت و گسترش شهرها و به تبع آن افزایش تولید و دفن پسماند جامد شهری در محیط‌های طبیعی موجب شده است، مدیریت پسماند در رأس برنامه‌های مدیریت و خدمات شهری قرار گیرد.

مددیاران از دام رسته

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که مددیاران کمپ‌های ترک اعتیاد با آن روبرو هستند. غیر از پزشکان، مدیران و پرستاران در کمپ‌های ترک اعتیاد که حضور طولانی و مداوم در این کمپ‌ها ندارند.

بحران آب، مسئله ملی

بررسی شرایط زمین از سال‌های گذشته نشان می‌دهد، جهان شاهد بروز خشک‌سالی‌های متعدد و سنگین خواهد بود و تمام تلاش‌های صورت گرفته برای ذخیره بارش‌ها نتوانست مانع بروز بحران کمبود آب شوند.

بر فراز درختان

شهرستان تویسرکان در استان همدان با بیش از شش هزار و ۱۰۰ هکتار باغ‌های گردو، سالانه حدود ۱۷ هزار تن مغز گردو تولید می‌کند اما از سوی دیگر در روزهای برداشت گردو، هرساله شاهد سقوط و مصدومیت بیش از ۱۰۰ نفر از گردو تکانان در این شهرستان هستیم که قطع نخاع و فوت تعدادی از آن‌ها را در پی دارد.

بالاتر از خطر

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که پیک های موتوری با آنها روبرو هستند. در سالهای اخیر شغل جدیدی به مجموعه شغلها اضافه شده است که بعلت عدم نیاز به تحصیلات مورد استقابل مردان جوان زیادی قرار گرفته است. این شغل فقط نیاز به یک موتور و توان راندن آن دارد.

نگاهی متفاوت به چالش‌های محیط‌زیستی ایران

کشور ایران از معدود کشورهای جهان با تنوع اقلیمی و اکوسیستمی می‌باشد که متأسفانه همانند اکثر کشورهای درحال‌توسعه ذخایر زیستی و طبیعی آن دستخوش تغییراتی جبران‌ناپذیر شده است.

تنها در بیابان؛ بررسی مشکلات کارگران راه آهن

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که اپراتورهای ماشین آلات مکانیزه راه آهن با آن روبرو هستند. کارگران این بخش از راه آهن در شرایط بسیار سختی کار می‌کنند و علی‌رغم تعداد نسبتاً زیادشان، کمتر به آنها و مطالباتشان توجه می‌شود.

یک عکس و چند نکته: کارکنان واحد لاندری (رختشوی‌خانه)

در تمام واحدهای بزرگ درمانی، کارخانجات و هتل ها بخشی وجود دارد به نام لاندری (رختشوی‌خانه). این بخش به شستشوی لباس های و پارچه ها و ملحفه ها میپردازد و معمولا در زیرزمین واحد مستقر است.

یک عکس و چند نکته: زندانبانان نیز دربندند

در این شماره ما به مسائل و مشکلات شغلی زندانبانان نگاهی می‌اندازیم. شغلی که در پس حصارهای بلند زندان از دیده‌ها پنهان است و کمتر کسی پای صحبت‌های ایشان می‌نشیند. ایشان نیز مشابه بسیاری از شغل‌های پنهان دیگر با مشکلاتی روبرو هستند که در زیر شمه‌ای از آن‌ها میاید:

یک عکس و چند نکته:تابلو به دستانِ حاشیه جاده

هرچند گاهی خود دست‌فروشان حاشیه جاده یا صاحبان خانه و ویلا با تابلویی در دست کار تبلیغ اجاره با فروش را انجام می‌دهند. اما در بسیاری مواقع، کودکان یا افراد دیگری با پرداخت مبالغی نازل برای جذب مشتری یا مسافر بکار گرفته می‌شوند. این شغل هم مشابه خیلی از مشاغل دیگر که قبلاً معرفی‌شده‌اند با مسائل و مشکلاتی روبرو است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

یک عکس و چند نکته: نیم نگاهی به مشکلات متصدی سرویس‌های بهداشتی بین‌راه

متصدیان سرویس های بهداشتی شاغلینی هستند که کمتر به آنها توجه میشود. و حتی بسیاری میپنداریم که اصلا چنینی شغلی وجود ندارد یا در کنار شغل اصلی دیگری به آن پرداخته میشود.

یک عکس و چند نکته: مروری مختصر بر مشکلات کارگران فاضلاب‌ها

کارگران فاضلاب ها گروهی از کارگران در مشاغل سخت هستند که خیلی کم مورد توجه جامعه قرار گرفته اند. بعلت محل کارشان در منظر عموم کمتر دیده میشوند و بسیاری از ایشان نیز تمایلی به صحبت در مورد شغلشان ندارند.

یک عکس و چند نکته: آجر سازان بی مسکن

کارگران کوره‌های آجرپزی، در بخش‌های «خشت‌زنی»، «انبارزنی»، «چرخ‌کشی» و «آجربارکنی» کار می‌کنند. ایشان به علت شرایط کاری خویش با مشکلات و مسائلی روبرو هستند که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود

یک عکس و چند نکته: نگاهی به مشکلات پاکبانان

لباس‌های فرسوده، فاقد شبرنگ و در معرض تصادفات رانندگی و تماس با مواد و شرایط کثیف و بدبو و گاه مشمئزکننده و خطر ابتلا به انواع مشکلات تنفسی و استخوانی و مفاصلی و ..

یک عکس و چند نکته: دست فروشان

اکثر دست‌فروشان سرپرست خانوار هستند و به‌طور میانگین فقط ۲٫۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارندو نیمی از دست‌فروشان به‌خاطر تعدیل نیرو و ورشکستگی دست‌فروش شده‌اند و بیشتر ایشان حاشیه‌نشین یا ساکن شهرهای مجاور هستند.

آخرین مطالب

شهریور، ماه آخر تابستان

چه باید کرد؟ تقابل یا تعامل

بر صدر نشستن ناشایستگان

دانشگاه و مصائب آن؛ زین قصه هفت‌گنبد افلاک پر صداست

صدای توده‌های مردم راهگشاست

مأموریت حزب در مقابل نحوه تحلیل موقعیت توسط حاکمان

استاد حفاظت از ایران

صدای زنان در اعتراضات اخیر

یوز ایرانی نماد آموزش محیط‌زیست در ایران

انواع اخلاق‌گرایی فلسفی و کاربست آنها در “اخلاق حرفه‌ای”

کشور در دست حزب امام صادقی‌ها

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

اجتماعیون اعتدالیون

جهان در هفته ای که گذشت (69)

جلسات حوزه‌ها به‌سمت حضوری شدن می‌رود

به‌زودی دو کتاب جدید از انتشارات حزب اراده ملت به چاپ خواهد رسید

ابراز نگرانی دفتر سیاسی حزب از برخورد با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها

گردهمایی سالانه حزب باز هم به تعویق افتاد

نوچه‌گری و نوچه‌پروری

یک دم رهایی

ثروت، قدرت، فساد و خشونت در چین کمونیست

گلستان در شیراز

سرنوشت یکسان دست‌های دیکتاتور

موسیقی آمریکا از دیدگاه سیدنی فینکلشتاین

روح زمانه

وقتی پسری می‌میرد

و آسمانی که بسیارمان نمی‌بینیم!

توسعه پایدار؛ صنعت، نوآوری و زیرساخت

دیباچه ویژه نامه احزاب و انتخابات

پایان پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورا