عکس

کار در اعماق تاریکی

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که چاه‌کن‌ها با آن‌ها روبرو هستند. شاغلین به این شغل علی‌رغم تعرفه‌های بالائی که کار ایشان دارد اما با مخاطرات و مسائل بسیار متعددی روبرو هستند. اهم مشکلات چاه‌کنان را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

مدیریت پسماند از مهم‌ترین مسائل و چالش‌های مدیریت شهری است. افزایش جمعیت و گسترش شهرها و به تبع آن افزایش تولید و دفن پسماند جامد شهری در محیط‌های طبیعی موجب شده است، مدیریت پسماند در رأس برنامه‌های مدیریت و خدمات شهری قرار گیرد.

مددیاران از دام رسته

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که مددیاران کمپ‌های ترک اعتیاد با آن روبرو هستند. غیر از پزشکان، مدیران و پرستاران در کمپ‌های ترک اعتیاد که حضور طولانی و مداوم در این کمپ‌ها ندارند.

بحران آب، مسئله ملی

بررسی شرایط زمین از سال‌های گذشته نشان می‌دهد، جهان شاهد بروز خشک‌سالی‌های متعدد و سنگین خواهد بود و تمام تلاش‌های صورت گرفته برای ذخیره بارش‌ها نتوانست مانع بروز بحران کمبود آب شوند.

بر فراز درختان

شهرستان تویسرکان در استان همدان با بیش از شش هزار و ۱۰۰ هکتار باغ‌های گردو، سالانه حدود ۱۷ هزار تن مغز گردو تولید می‌کند اما از سوی دیگر در روزهای برداشت گردو، هرساله شاهد سقوط و مصدومیت بیش از ۱۰۰ نفر از گردو تکانان در این شهرستان هستیم که قطع نخاع و فوت تعدادی از آن‌ها را در پی دارد.

بالاتر از خطر

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که پیک های موتوری با آنها روبرو هستند. در سالهای اخیر شغل جدیدی به مجموعه شغلها اضافه شده است که بعلت عدم نیاز به تحصیلات مورد استقابل مردان جوان زیادی قرار گرفته است. این شغل فقط نیاز به یک موتور و توان راندن آن دارد.

نگاهی متفاوت به چالش‌های محیط‌زیستی ایران

کشور ایران از معدود کشورهای جهان با تنوع اقلیمی و اکوسیستمی می‌باشد که متأسفانه همانند اکثر کشورهای درحال‌توسعه ذخایر زیستی و طبیعی آن دستخوش تغییراتی جبران‌ناپذیر شده است.

تنها در بیابان؛ بررسی مشکلات کارگران راه آهن

در این شماره نشریه نگاهی داریم به مشکلات و چالش‌هایی که اپراتورهای ماشین آلات مکانیزه راه آهن با آن روبرو هستند. کارگران این بخش از راه آهن در شرایط بسیار سختی کار می‌کنند و علی‌رغم تعداد نسبتاً زیادشان، کمتر به آنها و مطالباتشان توجه می‌شود.

یک عکس و چند نکته: کارکنان واحد لاندری (رختشوی‌خانه)

در تمام واحدهای بزرگ درمانی، کارخانجات و هتل ها بخشی وجود دارد به نام لاندری (رختشوی‌خانه). این بخش به شستشوی لباس های و پارچه ها و ملحفه ها میپردازد و معمولا در زیرزمین واحد مستقر است.

یک عکس و چند نکته: زندانبانان نیز دربندند

در این شماره ما به مسائل و مشکلات شغلی زندانبانان نگاهی می‌اندازیم. شغلی که در پس حصارهای بلند زندان از دیده‌ها پنهان است و کمتر کسی پای صحبت‌های ایشان می‌نشیند. ایشان نیز مشابه بسیاری از شغل‌های پنهان دیگر با مشکلاتی روبرو هستند که در زیر شمه‌ای از آن‌ها میاید:

یک عکس و چند نکته:تابلو به دستانِ حاشیه جاده

هرچند گاهی خود دست‌فروشان حاشیه جاده یا صاحبان خانه و ویلا با تابلویی در دست کار تبلیغ اجاره با فروش را انجام می‌دهند. اما در بسیاری مواقع، کودکان یا افراد دیگری با پرداخت مبالغی نازل برای جذب مشتری یا مسافر بکار گرفته می‌شوند. این شغل هم مشابه خیلی از مشاغل دیگر که قبلاً معرفی‌شده‌اند با مسائل و مشکلاتی روبرو است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

یک عکس و چند نکته: نیم نگاهی به مشکلات متصدی سرویس‌های بهداشتی بین‌راه

متصدیان سرویس های بهداشتی شاغلینی هستند که کمتر به آنها توجه میشود. و حتی بسیاری میپنداریم که اصلا چنینی شغلی وجود ندارد یا در کنار شغل اصلی دیگری به آن پرداخته میشود.

یک عکس و چند نکته: مروری مختصر بر مشکلات کارگران فاضلاب‌ها

کارگران فاضلاب ها گروهی از کارگران در مشاغل سخت هستند که خیلی کم مورد توجه جامعه قرار گرفته اند. بعلت محل کارشان در منظر عموم کمتر دیده میشوند و بسیاری از ایشان نیز تمایلی به صحبت در مورد شغلشان ندارند.

یک عکس و چند نکته: آجر سازان بی مسکن

کارگران کوره‌های آجرپزی، در بخش‌های «خشت‌زنی»، «انبارزنی»، «چرخ‌کشی» و «آجربارکنی» کار می‌کنند. ایشان به علت شرایط کاری خویش با مشکلات و مسائلی روبرو هستند که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود

یک عکس و چند نکته: نگاهی به مشکلات پاکبانان

لباس‌های فرسوده، فاقد شبرنگ و در معرض تصادفات رانندگی و تماس با مواد و شرایط کثیف و بدبو و گاه مشمئزکننده و خطر ابتلا به انواع مشکلات تنفسی و استخوانی و مفاصلی و ..

یک عکس و چند نکته: دست فروشان

اکثر دست‌فروشان سرپرست خانوار هستند و به‌طور میانگین فقط ۲٫۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارندو نیمی از دست‌فروشان به‌خاطر تعدیل نیرو و ورشکستگی دست‌فروش شده‌اند و بیشتر ایشان حاشیه‌نشین یا ساکن شهرهای مجاور هستند.

آخرین مطالب

زن، زندگی، آزادی

جمهوری انسانی و ایده خشونت پرهیزی

آیا برای هشدارها سرانجامی هست؟

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

همدان، قربانی خودکفایی!

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

آیا لذّت گرایی تنها گزینه برای خوب زیستن است؟!

مهر آفرینان، فرزندان ناتنی آموزش‌وپرورش؟!

بزرگ ترین نقص و ایراد احزاب در کشور ما این است که حق خود را مطالبه نمی‌کنند

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت

جنگ وحشیانه صلح

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

رویا به خواب ابدی رفت

کار در اعماق تاریکی

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

دولت اقتدارگرا و مستبد مصلح یا دولت دموکراتیک؟

پنجاه و پنجمین جلسه هیئت دبیران حوزه‌های حزب برگزار شد

نشست بحران آب در دفتر حاما همدان

دو کتاب جدید انتشارات حزب چاپ شد

برای مهسا؛ مَهی که چهره‌اش برای ابد گرفتار خسوف شد

بررسی چالش‌های استان‌ها و عملکرد مدیران محلی در اولین ویژه‌نامه نشریه

منافع ملی بستر اتحاد ملی/ ارجحیت منافع جناحی و فردی برخی سیاست‌بازان سوداگر بر منافع ملی

ایرادگیری در هر چیزی به‌ جز تائید صلاحیت/ بررسی تایید صلاحیت مهدی تاج

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (5)

میراث گورباچوف

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد