پیشنهاد سردبیری

در مواجهه با مطالبات مردم

در فضای ملتهب و غم‌انگیز کنونی کشور نوشتن کار سختی است، نه از نظر رعایت چهارچوب های قانونی، بلکه ماهیت اتفاقات اخیر ایجاب می نماید احتیاط (نه محافظه‌کاری) بیشتری به خرج دهیم تا از این ناحیه هزینه های بیشتری به جامعه تحمیل نشود. حال در نظر بگیرید این احتیاط برای رسانه‌ای که عنوان ارگان یک حزب قانونی ریشه‌دار را یدک می‌کشد باید دو چندان لحاظ گردد.

کماکان بر همان پیشنهادات بیانیه سوم حزب هستیم

جمعه گذشته، دوازدهمین جلسه شورای مرکزی و جلسه هم‌اندیشی حزب با حضور اعضای ارشد برگزار شد. در این رابطه بهتر دیدیم که با «افشین فرهانچی» قائم مقام دبیرکل حزب درباره این جلسات و سایر اتفاقات این روزهای حزب صحبتی داشته باشیم.

ارگان حزبی و ارتباط موثر و باقی قضایا

مایه بسی مباهات و خوشوقتی است که توفیق یافتم یکبار دیگر در کسوت مدیرمسئولی در خدمت اعضا حزب اراده ملت ایران و خوانندگان نشریه‌اش باشم، جایگاهی که در آن قبلاً زنده یاد و روانشاد بهمن کبیری پرویزی منشأ خدمات شایانی فراتر از یک مدیر مسئول بودند.

لازم است کنش و واکنش‌های مابین حکومت و مردم در ریل و بستر آرام و کم تنش قرار گیرد

راه حل حقوقی چنین فرآیندی هم آن است که اکثریت اعضا مجلس فعلی استعفا دهند و مجلس از حد نصاب قانونی خارج شده و عملاً منحل گردد تا راه برای انتخابات جدید فراهم گردد.

جنبش بدون خشونت راه بهتری برای رسیدن به اهداف است

بدنبال دو پرسش و پاسخ شماره‌های قبل نشریه، در این شماره با شمس افرازی زاده رییس دفتر سیاسی حزب به گفتگو نشستیم. در این گفتگو تلاش کردیم تا با توجه به وقایع این روزهای جامعه سؤالات خود را مطرح نمائیم.

هر کسی از ظن خود شد یار من!

پرسش و پاسخ با افشین فرهانچی، قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت ایران - ۲۶ مهرماه ۱۴۰۱

راه حل بحران های فعلی در راستای همبستگی ملی و مشارکت تمام مردم در سرنوشت کشور، سهیم کردن ایشان در قدرت است

این روزها و بدنبال جان باختن خانم مهسا امینی در ارشادگاه وزرا اعتراضات زیادی از سوی اقشار مختلف جامعه خصوصا زنان و جوانان صورت گرفته است. این اعتراضات وارد هفته سوم شده اند و کماکان نیز به شیوه های مختلف ادامه دارند. حزب اراده ملت ایران نیز تاکنون دو بیانیه در این ارتباط منتشر کرده است. از اینرو ترجیح دادیم که در این شماره نشریه به گفتگو با افشین فرهانچی قائم مقام دبیرکل حزب بنشینیم و تحلیل های ایشان از وقایع را بشنویم.

واکسیناسیون و دیگر هیچ

حیطه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست بلند بالایی از مشکلات و چالش‌ها را در خود جای‌ داده است. عمر برخی از آنها نظیر عدم تناسب نیروی آموزش‌دیده و تجهیزات به‌روز، به بیش از نیم‌قرن می‌رسد و بعضی، همچون موج مهاجرت پرستاران و پزشکان و یا پاندمی کووید ۱۹ بسیار متأخر هستند.

حجاب: اجباری یا اختیاری، مسئله این است.

در تمام سال‌های پس از انقلاب، “حجاب” هم محور سیاست‌های اسلام‌گرایان سیاسی و جریانات وابسته به آنها بوده است و هم محور شعارهای آزادی‌خواهانه و تحول‌خواهانه‌ای که علیه تفسیر صُلب از پوشش، از سوی منتقدان حجاب اجباری سر داده شده است.

مقاله بازگشت به اصلاحات گام‌به‌گام و دو نقد بر آن

هفته گذشته مقاله مفصل و زیبایی از آقای محمدجواد روح به‌عنوان سرمقاله در هفته‌نامه صدا شماره ۱۰۸ به چاپ رسید که در آستانه یک‌سالگی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ با بررسی راهبرد اصلاح‌طلبان در این انتخابات پرداخته بود. در این بخش نشریه علاوه بر بازنشر مجدد این مقاله دو نقد مختصر بر آن را که نوشته دو نفر از اعضا شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران است را به شما خوانندگان محترم ارائه می‌نماییم.

نمایندگان واقعی مردم کجا هستند؟

در زمان جنبش مشروطیت مجلس شورای ملی تشکیل شد تا صدای مردم در مقابل حاکمیت باشد و به‌نوعی حاکمیت تحت لوای اراده مردم قرار گیرد. در مجلس اول مشروطه شاهد حضور نمایندگانی از اقشار و اصناف و شهرهای مختلف هستیم و ایشان صدای رسا مردم در برابر قدرت شاه و دربار بودند. این مجلس ایجاد شد تا دیگر ضرورتی نباشد که مردم بست بنشینند، تلگرام روانه کنند، به مراجع متوسل شوند، انجمن مخفی و کارگروه مجازات راه بیندازند و متحصن گردند. مجلس که ملی باشد صدای واقعی مردم را به سایر بخش‌های حکومت منعکس می‌کند. اما متأسفانه عمر این مجلس‌های واقعی کوتاه بود و خیلی زود با مجلس‌هایی روبرو شدیم که کمترین دغدغه‌شان مردم و خواست مردم بود و نتیجه آن شد که همگان دیدیم.

اتحادیه‌های کارگری

در سال‌های گذشته با خروج آمریکا از برجام و عدم تمایل ایران برای توافق هسته‌ای، حجم و گستردگی لایه‌های پنهان بحران اقتصادی ایران در حال نمایان شدن است. افزایش نقدینگی و کاهش ارزش ریال بیشترین فشار را بر طبقه پایین و جامعه کارگری ایران وارد کرده است. سال ۱۴۰۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین تعداد تجمع و اعتراضات کارگری در ایران بودیم. تصویر تجمع کارگران برای مطالبات صنفی و افزایش حداقل دستمزد به یک امر عادی در ایران تبدیل شده و حتی مسئولان و حاکمیت هم به این اعتراضات عادت کرده‌اند، تنها نتیجه این اعتراضات پهن کردن نمادین سفره خالی کارگران در کف خیابان جلوی مراکز دولتی و کارخانه‌های ورشکسته بوده است.

ما و مهاجرین افغانستان

سال ۱۳۵۷ اگرچه با کودتا در افغانستان آغاز شد اما با پیروزی انقلابیون ایرانی به پایان رسید که حاصل آن نظام جمهوری اسلامی گردید و همین عاملی شد که بخش زیادی از مهاجرین افغانستانی خصوصاً مهاجرین شیعه راهی ایران شوند

سقف‌های شیشه‌ای

اصطلاح سقف شیشه‌ای یک استعاره نامرئی است که عموماً برای موانعی که باعث عدم حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی می‌شود به کار می‌رود.

ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها غیر قانونی است

حزب اراده ملت ایران ضمن اظهار تأسف عمیق نسبت به چنین تضییع حق‌هایی، اعتراض خود را نسبت به غیرقانونی بودن ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مصادیق دیگر تبعیض علیه زنان اعلام می‌دارد. ماهیت ناعادلانه این محدودیت و ممانعت‌های گسترده و ناعادلانه دیگر که در حق زنان صورت می‌پذیرد و با اصول قانون اساسی در تعارض است و جای هیچ توجیه حقوقی و اخلاقی ندارد.

فساد در سازمان‌های ما ناشی از نبود گردش اطلاعات است

در گفتگو با یک دانش‌آموخته مدیریت با اشاره به اینکه عدم پرداخت و بررسی فرهنگ طی ۴۳ سال گذشته عامل بحران‌های مختلف آب‌وخاک و ... در کشور بوده است، عنوان شد: ازآنجایی‌که در سازمان‌های ما ارتباط به‌صورت سنتی از بالابه‌پایین تعریف شده است لذا گردش اطلاعات وجود ندارد و این امر ایجاد فساد کنونی را باعث شده است.

دوراهی‌ها در مطالبات صنفی

برای برآورد مطالبات مدنی، آنچه که در موازات همبستگی ضرورت دارد، آگاهی است. چنانچه دغدغه همبستگی جمعی را داریم، به همان میزان و حتی بیشتر، باید نگران میزان آگاهی و درستی تصمیمات و تحلیل‌های جمعی خود باشیم. چراکه از قضا در صورت تحقق همبستگی، اما بی‌توجه به درستی مسیر، جمع ما قادر به ایجاد تهدیدات و آسیب‌های بزرگ‌تری خواهد بود. پس هم آگاهی و هم همبستگی باید دوشادوش یکدیگر در تحرکات مدنی پیش بروند و دغدغه این یادداشت هم رعایت همین دوگانه همدوش است.

آنچه در ذهن بخش غالب حاکمیت می‌گذرد

در این یادداشت تلاش شده است که از زاویه دید و بر اساس ذهنیت حاکمیت غالب جمهوری اسلامی به پدیده‌ها بدون پرده‌پوشی و فارغ از شعارهای انقلابی و ایدئولوژیک نگاه شود تا بتوان مسیر نسبی حرکت نظام را پیش‌بینی کرد؛ لذا فارغ از تبعات این فرایند و بدون توجه به‌درستی یا غلطی این روش تلاش شده است از ذهنیت برنامه‌ریزان ارشد نظام طرح کلی حرکت نظام ترسیم شود.

اصلاح‌طلبان در زمین طراحی شده رقبا بازی نکنند

قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت گفت: باید به دوستانی که چراغ خاموش در انتخابات حضور پیدا می‌کنند گفت ممکن است خود به زیر ماشین بدون چراغ رفته و نکته دیگر اینکه این روش دیگر اصلاح طلبانه نیست.

روابط خارجه و میدان شوش

یک پژوهشگر با اشاره به اینکه اینکه روابط خارجه در چهار دهه گذشته پیوسته متشنج و پرهزینه بوده بر کسی پوشیده نیست، گفت: اما با نگاهی گذرا به روابط بین کشورها درمی یابیم که بیشتر کشورهای کوچک و بزرک با وجود »تضاد منافع ملی«، روابط خارجه نسبتا سودمندی دارند.

آینده برجام و منافع طرف‌های درگیر

در این نوشتار هدف ما پاسخگوئی به چند سؤال کلیدی در مورد برجام است. آیا در مذاکرات وین برجام احیا می‌شود؟ آیا یک توافق پایدار صورت می‌گیرد؟ آیا یک توافق موقت و ضعیف اتفاق می‌افتد؟منافع طرفهای درگیر در این ماجرا چیست؟

این طرح برخلاف منافع ملی ایران است

حزب اراده ملت ایران باور دارد که علاوه بر حق آزادی بیان که هر اندیشه مردسالار و جمهوری‌خواهی باید بر آن صحه بگذارد، امروزه حق دسترسی آزاد به اطلاعات و شبکه‌های ارتباطی در دنیا یکی از ارکان توسعه فردی و اجتماعی محسوب می‌گردد.

شغل معلمی متفاوت با سایر مشاغل

در مقاطع مختلفی در دوران پهلوی دوم و در سال‌های بسیاری بعد از انقلاب، شاهد اعتراضات و تحصن‌های معلمین دررابطه‌با مطالبات مالی بوده‌ایم. جدا از اینکه میزان دریافتی معلمان نسبت به بعضی گروه‌های شغلی پائین است و جدا از اینکه میزان دستمزد پایه نسبت به هزینه‌های جاری خانوار ایرانی به‌طورکلی نامتعادل است یک تفاوت محسوس بین شاغلین در وزارت آموزش‌وپرورش با سایر مشاغل دولتی و غیردولتی وجود دارد

سرمقاله (۳۲): افزایش دستمزد پایه، فصل مشترک تمام مطالبات صنفی

شاغلین اصناف مختلف از چند منظر نسبت به حقوق و مزایا و دریافتی خویش میتوانند معترض باشند: منظر اول تامین معیشت حداقلی برای یک زندگی آبرومند است. (نه در حد بخور و نمیر) منظر دوم در مقایسه با میزان و سختی کاری است که ایشان انجام میدهند. در منظر سوم ایشان میزان تخصصی بودن و مدت زمانی را که صرف رسیدن به این جایگاه مهارتی کرده اند را مبنا قرار میدهند. و از منظری دیگر در مقایسه با همتایان داخلی یا خارجی خویش انتظار دریافتی بالاتر از وضع موجود را دارند.

نگاهی به وضعیت احزاب پس از انتخابات

دو انتخابات بزرگ دیگر در خردادماه امسال (۱۴۰۰) برگزار شد و کماکان نقش احزاب در این دو انتخابات بسیار کمرنگ بود و قافیه را به کار جناحی واگذار کردند. در این یادداشت به‌صورت کلی و بدون ورود به جزئیات به وضعیت احزاب و نهادهای مرتبط با ایشان در بعد از انتخابات می‌پردازیم.

آخرین مطالب

کنگره دهم حزب مورد تائید کمیسیون ماده ده قانون احزاب قرار گرفت

در مواجهه با مطالبات مردم

پدیدار شناسی خشونت

ضرورت بازنگری در برنامه های توسعه

کماکان بر همان پیشنهادات بیانیه سوم حزب هستیم

ناهمزبانی و ناهمزمانی ملّت و حاکمیّت

ورزش زیر هجوم سیاست

پروانه ها و سرنوشت دیکتاتوری دومنیکن

تقلیل مطالبات به مرده‌باد و زنده‌باد راه عقلانی گذر از شرایط نیست!

دبیرکل خانه پرستار: پرستاران جشن روز پرستار را تحریم می‌کنند

فوتبال، دولت‌ها، ما کجا و آن‌ها کجا!

جرأت تردید داشته باش

دگرگونی معرفتی در مفاهیم اصلاحات و انقلاب

فوتبال و سمفونی ناکوک شادی و غم

چرخه نفرت و خشونت

رهایی زن، راهگشای رهایی مردها است

اصلاحات به عملکرد اصلاح‌طلبان گره خورده است

رقابت زنان و مردان برای حضور در عرصه قدرت عادلانه نیست

مستطیل سبز در تسخیر اسرای متفقین

چگونه بر استبداد پیروز شویم

ارتفاع شکوه‌ناک فروتنی

گام های آغازین در آموزش موسیقی

شعر اعتراض

نگاهی به شغل محیط‌بانی: خادمان تنهای طبیعت

آلاینده های مواد غذایی؛ تهدید سلامتی

اخبار جهان

شورای مرکزی حزب برای سال دوم فعالیتش، مسئولان خود را انتخاب کرد

جلسه هم اندیشی اعضا ارشد حزب برگزار شد

کتاب شهاب ورزقان به چاپ رسید

کتاب راقمان انقلاب آماده انتشار میشود.