معرفی و پیشنهاد

مستطیل سبز در تسخیر اسرای متفقین

نام اثر: فرار به سوی پیروزی (Escape to victory) کارگردان: جان هیوستن ژانر: تاریخی، درام، ورزشی محصول: ایالات متحده آمریکا و انگلستان زبان: انگلیسی مدت زمان:۱۱۷دقیقه تاریخ انتشار:سال ۱۹۸۱

چگونه بر استبداد پیروز شویم

نام کتاب: نافرمانی مدنی نویسنده: هنری دیوید ثورو ترجمه: غلامعلی کشانی انتشارات: قطره تعداد صفحات: ۱۴۳

ارتفاع شکوه‌ناک فروتنی

دکتر «ناصر تکمیل همایون» پژوهشگر برجسته تاریخ ایران روز ۲۵ آبان درگذشت. ایشان که دکترای تاریخ و دکترای جامعه‌شناسی را از فرانسه دریافت کرده بود قبل از انقلاب ۵۷ به ایران آمد و با توجه به سوابق فعالیت‌های سیاسی‌اش، در حزب ملت ایران با دبیرکلی داریوش فروهر به فعالیت سیاسی پرداخت.

گام های آغازین در آموزش موسیقی

چنان‌چه در قسمت گذشته به سمع و نظر هنردوستان و فرهیختگان گرامی رسید، به صورت کلی مواردی را پیرامون مسئله مهم و بنیادین آموزش‌های پایه در حوزه موسیقی مطرح کردیم. قرار است این مجموعه از بحث‌ها با همکاری و نظرات سازنده هنرمندان ارجمند و صاحبان اندیشه به سمت و سویی سوق یابد که بتواند برای مخاطب خود آورده علمی، قابل فهم، ملموس و اجرایی داشته باشد.

شعر اعتراض

در یک تعریف ناقص از «شعر اجتماعی» گفته می‌شود که شعری که به مصائب و مسائل اجتماعی می‌پردازد. شعر اجتماعی است، حالا اگر آن مصائب و مسائلی متعلق به روز باشند، آن شعر «سیاسی» می‌شود، حالا اگر آن مصائب و مسائل، اندکی هم تندتر بیان شوند، شعر می‌شود «انقلابی».

نگاهی به شغل محیط‌بانی: خادمان تنهای طبیعت

طبق استاندارهای جهانی باید به ازای هر چند هزار هکتار عرصه طبیعی، نسبت محیط‌بانان تعیین و برای محافظت از آن عرصه این رقم و نسبت محقق شود. این در حالی است که ایران به نسبت چگونگی محیط تحت نگهبانی، از رقمی معادل یک‌پنجم تا یک‌دهم استاندارد جهانی فرد محیط‌بان برخوردار است.

آلاینده های مواد غذایی؛ تهدید سلامتی

با توسعه فعالیت­های صنعتی و کشاورزی، ورود آلاینده­های مختلف به محیط زیست و زنجیره غذایی انسان­ها از بزرگ‌ترین چالش­های جهانی به شمار می­آید؛ چراکه با افزایش جمعیت جهان و اهمیت مسائل بهداشتی، میزان تقاضا برای مواد غذایی سالم و بهداشتی افزایش یافته است. دولت­ها در تلاش هستند تا علاوه بر تأمین امنیت غذایی، ایمنی مواد غذایی را از طریق کنترل آلاینده­ها ارتقا دهند.

درگذشت جان راولز؛ جست‌وجوگر چاره‌های عملی برای تحقق عدالت و آزادی

جان بوردلی راولز را شاید بتوان -در کنار آمارتیاسن- یکی از دو تئوری‌پرداز مهم عدالت در قرن بیستم دانست. او در سنت لیبرالی در سه زمینه فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی، و فلسفه حقوق صاحب‌نظر بود. او در ۲۱ فوریه ۱۹۲۱ (دوم اسفندماه ۱۲۹۹) زاده شد و در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۰۲ (سوم آذر ۱۳۸۱) درگذشت.

همه ما خسته‌ایم اما برای رسیدن به آزادی تسلیم نمی‌شویم

نام اثر: نبرد فراموش شده (The forgotten battle) کارگردان: ماتیس ون هایکنینگن جونیور ژانر: تاریخی، درام محصول: هلند، لیتوانی و بلژیک زبان: انگلیسی، آلمانی مدت زمان: ۱۲۳ دقیقه تاریخ انتشار: سال۲۰۲۰

بحران: تهدیدها و فرصت‌ها

نام کتاب: آشوب نویسنده: جرد دایموند مترجم: اصلان قودجانی انتشارات: طرح نو سال انتشار: ۲۰۱۹ تعداد صفحات: ۶۳۶

جایزه ریاست جمهوری برای یک مقاله اقتصادی

در ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان ماه) ۱۹۹۱ از فردریش فون هایک (۱۹۹۲-۱۸۸۹) اقتصاددان آلمانی- آمریکایی و شاید شناخته‌شده‌ترین چهره مکتب اقتصاد اتریشی به پاس نگارش مقاله‌ی پژوهشی ِ«کاربرد دانش در جامعه» تقدیر شد و مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات‌متحده به او اهدا شد. هایک این مقاله را در سال ۱۹۴۵ در شماره ۳۵ نشریه تخصصی و سابقه‌ی «مرور اقتصادی آمریکا» منتشر کرد.

معجزه موسیقی

در این بخش از نشریه قصد داریم تا بدون مقدمه‌چینی سلسله بحث‌هایی را آغاز نماییم پیرامون این شعار دموکراتیک، جامع و رسا: موسیقی برای همه. در این گذار از دیدگاه و نقطه نظر مخاطبان فرهیخته و هنرمندان گرامی نیز سود جسته تا این مهم منجر به حصول نتایج غایی خود که همانا ارتقاء سطح کیفی و کمی فرهنگ موسیقی فاخر و ملی ایران است بشود،

شاه شعر پسند

حضور همیشگی شاعران در دربار پادشاهان ایرانی، نزدیکی و تأثیر شاعران بر امیران، و فراهم آوردن شرایط مادی مناسب برای شاعران از طرف امیران، تاییدی است بر این علاقمندی. بله، ترجیح دادم که از علاقه مردان سیاست ایران نسبت به شعر و شاعران بگویم، نه از رابطه بین شعر و سیاست. چرا که رابطه بین شعر و سیاست، موضوعی پیچیده است با نظریه‌هایی مختلف.

بلعیده شدن دشت‌های ایران

فروچاله‌ها و فرونشست‌ها از مهمترین چالش‌های محیط زیست در ایران هستند. در شماره‌های گذشته نشریه به عوامل مؤثر در بحران آب و اهمیت حفظ خاک اشاره شد، که پدیده فروچاله و فرونشست نیز نتیجه مستقیم عدم مدیریت و برنامه‌ریزی برداشت از این منابع ایجاد می‌گردد.

قیامی از جنس سکوت

شناسنامه: نام اثر: انقلاب خاموش(The silent revolution) کارگردان: لارس کاراومه (Lars karume) ژانر: درام، تاریخی محصول: آلمان سال انتشار: ۲۰۱۸ زمان: ۱۱۱ دقیقه زبان: آلمانی

مرگ فردیت

شناسنامه: معرفی کتاب: کمونیسم رفت ما ماندیم و حتی خندیدیم نویسنده: اسلاونکا دراکولیچ مترجم: رؤیا رضوانی نشر: گمان تعداد صفحه: ۲۹۹

چنگ زدن به یک سنت متروک و ممنوع: بست‌نشینی

تا قرن‌ها، بست‌نشینی مفاهیمی هم‌چون همجواری، تحصن، و پناهندگی را به ذهن‌ها می‌رساند که عنصر مشترک در این میان پناه‌آوردن دادخواهان و افراد تحت تعقیب به مکانی محترم و مقدس بود.

در مقام استاد اعظم صداپیشگی

جلال مقامی استاد بی‌بدیل دوبله ایران ۵ آبان ماه در سن ۸۱ سالگی روی در خاک کشید. وی از خانواده‌ای کاشانی، در تهران پای به جهان نهاد و سال‌های مدیدی در حرفه‌های مختلف بازیگری، صداپیشگی و مجری گری فعالیت کرد.

زیر ده‌ها متر آب سرد و سیاه

غواصانی که زیر آب مشغول کار هستند با زبان ایما و اشاره‌ای که از پیش آموخته‌اند با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

حفظ خاک و امنیت غذایی

این نکته بر کسی پوشیده نیست که اهمیت حفظ خاک، مهمترین عنصر و ضامنِ تأمین امنیت غذایی در هر کشور است.

کنترل نظام مند خشونت

شناسنامه: کتاب: خشونت و نظم‌های اجتماعی نویسندگان: داگلاس سی نورث جان، جوزف والیسف باری آر وینگاست مترجم: جعفر خیرخواهان، رضا مجیدزاده انتشارات: روزنه تعداد صفحه: ۴۵۶

ترجیح می‌دهم یک شورشی باشم تا یک اسیر

نام اثر: حق رأی (SUFFRAGETTE) کارگردان: سارا گورون ژانر: زندگی نامه، تاریخی، درام زبان: انگلیسی مدت زمان: ۱۰۶دقیقه محصول: انگلستان سال انتشار: ۲۰۱۵

تاریک‌ترین بخش‌های تاریخ تکامل انسان روشن می‌شوند

طبق روال مرسوم در این صفحه یک چهره تازه درگذشته را معرفی می‌کنیم. اما کار شگفت انگیز پروفسور پابو و خصوصاً مقاله درخشانشان در مورد بیماری کوید۱۹، ما را بر آن داشت که بطور استثنایی در این شماره به معرفی ایشان بپردازیم.

پلاستیک می‌کشد!

زباله‌های پلاستکی به یکی از بزرگترین معضلات محیط زیستی در جهان تبدیل شده اند.

تک تک جان ها ارزشمندند، بچه ها را نجات دهید

شناسنامه: نام اثر: thirteen lives (سیزده جان) ژانر: زندگی نامه ای، اکشن کارگردان: ران هاروارد زبان: انگلیسی، تای مدت زمان: ۱۴۷ دقیقه محصول: انگلستان سال انتشار: ۲۰۲۲

آزادی آسان به دست نمی آید

معرفی کتاب راه باریک آزادی ناشر: روزنه مولف: دارون عجم اوغلو، جیمز ای رابینسون مترجم: علیرضا بهشتی شیرازی، جعفر خیرخواهان تعداد صفحه: ۶۴۰

۲ اکتبر، زادروز گاندی و روز جهانی بدون خشونت

از سال ۲۰۰۷، روز دوم اکتبر، سالروز تولد ماهاتما گاندی - رهبر جنبش استقلال شبه قاره‌ی هند از بریتانیا - و پیشگام فلسفه و استراتژی عدم خشونت، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد - باحمایت ۱۴۰ کشور - به عنوان روز بین المللی عدم خشونت (International Day of Non-Violence) اعلام شده است.

هنر، جنگ میان ظهور و خفا است

هیدگر در رساله ای به نام «حقیقت و نسبت آن با هنر» آورده است: سرآغاز کار هنری و هنرمند ، هنر است. یعنی هم اثر هنری و هم هنرمند از هنر نشات می گیرند.

تنها در نیمه تمام ها

نگهبانی از ساختمان‌ها دو نوع هستند. یک نوع نگهبانی از ساختمان‌های مسکونی و تکمیل شده است که موضوع نگاه ما نیست. نگهبانی از سازه‌های درحال ساخت، محور این قسمت از مشاغل دور از نظر است. در زیر نگاهی میاندازیم به مشکلات و مسائل ایشان:

امنیت ملی در سایه امنیت غذایی

در سال های اخیر به دنبال افزایش جمعیت، تغییر سبک زندگی، تنش های سیاسی و اجتماعی و شرایط تغییر اقلیم و خشکسالی، تامین و کیفیت مواد غذایی، از مسایل اصلی امنیت و استقلال ملی بوده است.

آخرین مطالب

کنگره دهم حزب مورد تائید کمیسیون ماده ده قانون احزاب قرار گرفت

در مواجهه با مطالبات مردم

پدیدار شناسی خشونت

ضرورت بازنگری در برنامه های توسعه

کماکان بر همان پیشنهادات بیانیه سوم حزب هستیم

ناهمزبانی و ناهمزمانی ملّت و حاکمیّت

ورزش زیر هجوم سیاست

پروانه ها و سرنوشت دیکتاتوری دومنیکن

تقلیل مطالبات به مرده‌باد و زنده‌باد راه عقلانی گذر از شرایط نیست!

دبیرکل خانه پرستار: پرستاران جشن روز پرستار را تحریم می‌کنند

فوتبال، دولت‌ها، ما کجا و آن‌ها کجا!

جرأت تردید داشته باش

دگرگونی معرفتی در مفاهیم اصلاحات و انقلاب

فوتبال و سمفونی ناکوک شادی و غم

چرخه نفرت و خشونت

رهایی زن، راهگشای رهایی مردها است

اصلاحات به عملکرد اصلاح‌طلبان گره خورده است

رقابت زنان و مردان برای حضور در عرصه قدرت عادلانه نیست

مستطیل سبز در تسخیر اسرای متفقین

چگونه بر استبداد پیروز شویم

ارتفاع شکوه‌ناک فروتنی

گام های آغازین در آموزش موسیقی

شعر اعتراض

نگاهی به شغل محیط‌بانی: خادمان تنهای طبیعت

آلاینده های مواد غذایی؛ تهدید سلامتی

اخبار جهان

شورای مرکزی حزب برای سال دوم فعالیتش، مسئولان خود را انتخاب کرد

جلسه هم اندیشی اعضا ارشد حزب برگزار شد

کتاب شهاب ورزقان به چاپ رسید

کتاب راقمان انقلاب آماده انتشار میشود.