معرفی و پیشنهاد

معرفی فیلم:آکیلا و مسابقه هجی کلمات

این درام هیجان بخش ۱۱۲ دقیقه‌ای در سال ۲۰۰۶ ساخته‌شده است و ماجرای دختری ۱۱ ساله به نام آکیلا را روایت می‌کند.

معرفی چهره: غلبه منش شخصی بر ایدئولوژی

هفته گذشته سید محمود دعایی از نسل اول انقلابیون ۵۷ در ۸۱ سالگی درگذشتند. ایشان جدا از شخصیت متکثر و مردم‌دار خویش، فردی معتقد به کار تشکیلاتی بودند و تا آخر عمر به‌عنوان عضوی از مجمع روحانیون مبارز فعالیت می‌کردند.

معرفی رویداد:حمایت اجتماعی جهانی برای پایان دادن به کار کودکان (شعار سال ۲۰۲۲)

روز جهانی مبارزه با کار کودکان روزی است که برای افزایش آگاهی و فعالیت درزمینه جلوگیری از کار کودکان، از سوی سازمان بین‌المللی کار (ILO) پیشنهادشده است. این پیشنهاد نخستین بار در سال ۲۰۰۲ صورت گرفت. این روز هرساله در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) برگزار می‌شود و هدف آن تقویت جنبش جهانی بر ضد کار کودکان است. در این روز دولت‌ها و نهادهای محلی، جامعه مدنی و جهانی، کارگرها و کارفرمایان به گرد هم جمع می‌شوند تا مشکل کودکان کار را مطرح کنند و راه‌حل‌هایی برای کمک به آن‌ها پیشنهاد کنند.

معرفی فیلم:قهرمان واقعی کیست

قهرمان فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی است که در سال ۱۴۰۰ اکران شد این فیلم ۱۲۷ دقیقه‌ای سال گذشته موفق به کسب جایزه بزرگ هیئت‌ داوران از جشنواره کن شد.

پیشنهاد کتاب:در ستایش عدالت و مشارکت

کتاب حاضر اگرچه با مباحث نظری و فلسفه جماعت‌گرایی آغاز شده، اما به‌سرعت تلاش می‌کند تا تجربیات عینی و واقعی مبتنی بر این رویکرد را در اختیار خواننده قرار دهد؛ بنابراین، حرکت از ذهن به‌عین یا از فلسفه به برنامه‌ریزی که اساساً سنت جماعت‌گرایی نیز محسوب می‌شود، چارچوب کتاب را شکل می‌دهد.

معرفی چهره:دوتار یعنی عشق

عثمان محمد پرست معروف به عثمان خوافی در سال ۱۳۰۷ در شهر خواف از توابع خراسان رضوی زاده شد. او از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس بوده است. وی از طایفه «بای» بود که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین هستند. وی از استادان دوتار نوازی خراسان و خیّرِ مدرسه‌ساز بود. وی به دلیل عفونت ریه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در بیمارستان خواف در سن ۹۴ سالگی درگذشت. عثمان محمدپرست آثاری دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار، اجراهای گوناگونی را در عین وحدت آفریده بود. او نخستین کسی بود که در سال ۱۳۵۳ ترانه نوایی، نوایی را اجرا کرد

معرفی رویداد: مدرسه‌های زندگی آموزی

جوامع بشری و روابط و مسائل آن آن‌قدر پیچیده شده که بدون مجهز بودن به یک بنیان نظری واقع‌گرا و کارآمد نمی‌توان از عهده زندگی مطلوب در آن بر آمد. ازاین‌رو، بعد از رفع نیازهای اساسی زیستی، و حتی در مواقعی حتی مقدم بر آن‌ها نیازمند کمک‌های فکری‌ای هستیم که تکلیف ما را با این‌گونه مسائل روشن کند و نقشه راه مناسبی پیش رویمان گذارد. در چون‌وچرایی این مطلب سخن بسیار است اما در این مجال قصد داریم با نهادهای غیرانتفاعی یا مؤسساتی آشنا شویم که به انسان مدرن امروزی مدد فکری می‌رسانند.

معرفی فیلم: چرا دشمنی می‌ورزیم؟

کلاوس یک فیلم انیمیشن کمدی انگلیسی اسپانیایی با موضوع کریسمس به کارگردانی سرجیو پابلوس است. انیمیشن «کلاوس»، داستان یک پستچی تنبل و خودخواه است..

معرفی مقاله: نگاهی پژوهش‌محورانه به نمایشگاه کتاب تهران

پژوهش بخش مهمی از ساختار علمی و عملیاتی در دنیای امروز است و قاعدتاً در تمام بخش‌های مختلف یک جامعه باید قبل از هر اقدامی با انجام پژوهش‌هایی ابعاد، اثرات و تبعات آن پدیده یا تصمیم مشخص گردد. در این شماره نشریه نگاهی انداخته‌ایم به دو پژوهش در مورد نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران.

معرفی چهره: معلمی دانشگاه یک افتخار است و پزشک بودن یک خدمت

اردیبهشت‌ماه امسال دکتر مسلم بهادری استاد ممتاز آسیب‌شناسی (پاتولوژی) دانشگاه علوم پزشکی تهران در سن ۹۷ سالگی درگذشت. ایشان متولد تنکابن بودند و عمر خود را وقف توسعه علوم پایه و بالینی پزشکی در ایران و نیز توسعه زبان علمی فارسی کرد.

معرفی فیلم: خانم اجازه! حالا میشه گریه کنم؟

این فیلم محصول کشور هنگ‌کنگ و در ژانر سرگذشت و درام هست و به کارگردانی آدرین کوان در سال ۲۰۱۵ ساخته‌شده است. فیلم که بر اساس داستان واقعی است، در مورد یک مدرسه کوچک است که مدیر آن کم‌ترین دستمزد را در تاریخ هنگ‌کنگ داشته است.

معرفی کتاب: مشروطه فقط لفظ بود و معنا نداشت!

شبه رمان روز سیاه کارگر نوشته احمدعلی خداداده کرد دینوری (عضو حزب دموکرات عامیون ایران) است که در سال ۱۳۰۵ در کرمانشاه منتشر شد و ترجمه روسی آن در سال ۱۳۱۴ در تاشکند به چاپ رسید. ویرایش جدید این کتاب در سال ۱۳۹۵ در خارج از کشور منتشرشده است.

معرفی چهره: عاشق ایران خارج از خاکش به خاک سپرده شد

من در قعر ضمیر خود احساسی دارم و آن این‌که رسالت ایران به پایان نرسیده است و شکوه و خرمی او به او باز خواهد گشت. من یقین دارم که ایران می‌تواند قد راست کند و آن‌گونه که درخور فرهنگ تمدن و سالخوردگی اوست نکته‌های بسیاری به جهان بیاموزد.

معرفی رویداد: من یار مهربانم

بعد از وقفه‌ای دوساله به علت پاندمی کرونا سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست و یکم تا سی و یکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

معرفی کتاب: احزاب ضامن بقای دموکراسی

این کتاب نوشته ولفگانگ سی. مولر و هانه مارسه نارود، با ترجمه علی باقری دولت‌آبادی است که توسط نشر تیسا در ۴۷۰ صفحه منتشر شده است. این کتاب ضمن تولید ادبیات در این زمینه، به بررسی احزاب سیاسی از زوایای مختلف و نقش آن در مجلس‌های اروپایی می‌پردازد.

معرفی رویداد: نمایشگاه پنج‌گنج روایتی از اشعار در تصاویر

هنر بازتاب احساسات و آمال انسان‌ها است و نمایشگاه‌های هنری در ابعاد مختلف ما را با آرزوها، خواسته‌ها و احساسات هنرمندان سرزمینمان آشنا می‌کند لذا ما دیدار از این نمایشگاه را گرچه ممکن است موردپسند همه منتقدان و هنردوستان نباشد به شما توصیه می‌کنیم.

معرفی فیلم: فیلم سینمایی امام علی

و اما؛ اکنون سال‌ها از پخش این سریال گذشته است و نسل جدید کمتر امکان دارد که حوصله کند و تمام این سریال را ببیند، لذا برای شما مخاطبان جوان -در این روزها ماه رمضان- توصیه می‌کنیم به تماشای این فیلم سینمائی یا سریال آن بنشینید و با بن‌مایه‌های رفتار عدالت محورانه و ضد تبعیض امام علی آشنا شوید.

معرفی کتاب: مسئله ایران

مقصود فراستخواه (متولد ۱۳۳۵ در تبریز) جامعه‌شناس ایرانی و استاد برنامه‌ریزی توسعه آموزش عالی هستند. ایشان جایزه‌های متعدد و وزینی به علت فعالیت‌های پژوهشی و تألیفی خود دریافت کرده‌اند. ایشان چندین کتاب مهم در حوزه دانشگاه و آموزش عالی، مسائل ایران و نواندیشی معاصر تألیف نموده‌اند. وی از شارحان نظریه کنشگران مرزی است که به بررسی علل عدم موفقیت کنشگران ایرانی در ایجاد تغییرات اجتماعی می‌پردازد.

معرفی چهره: رضا براهنی

رضا براهنی شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ایرانی در سال ۱۳۱۴ در تبریز متولد شد. او تا زمانی که بیست‌ودو سال داشت در تبریز ماند و هم‌زمان با کار درس هم خواند. رضا براهنی در دانشگاه تبریز و لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی گرفت و برای ادامه تحصیل به ترکیه رفت. از دانشگاه استانبول مدرک دکتری خود را در رشته ادبیات انگلیسی گرفت و بعد از آن در دانشگاه تهران به تدریس ادبیات انگلیسی پرداخت.

معرفی رویداد: روز جهانی زمین

و اما؛ ما با توجه به مشکلات روزافزون محیط‌زیستی در ایران، خصوصاً کم‌توجهی دولت‌مردان و حاکمیت به این مقوله، از همه شما می‌خواهیم به‌صورت خودجوش و با سازمان‌دهی‌های محلی در راستای حفظ زمین تلاش کنید.

معرفی رویداد: نوروز و پیک‌های نوروزی

حاجی‌فیروز، از قدیمی‌ترین پیک‌های نوروزی است که با رقص و خوانندگی و نوازندگی، خبر از پایان زمستان و آمدن بهار می‌دهد. البته حاجی‌فیروزهای مناطق مختلف باتوجه‌به تفاوت‌های فرهنگی و زبانی و اقلیمی تفاوت‌های اندکی با هم دارند. گرچه برخی از نویسندگان در دهه‌های قبل، تلاش زیادی برای پیوند دادن ...

معرفی فیلم: خائن کشی

سال ۱۳۳۱ است. خرید نفت ایران ــ بعد از ملّی‌شدنِ این صنعت ــ تحریم شده است و دولتِ محمد مصدق برای تأمین هزینه‌ها، اقدام به چاپ اوراق قرضه ملی کرده است و از مردم می‌خواهد تا برای کمک به ملی ماندن این صنعت و سرپا ماندن دولت، این اوراق را خریداری کنند. قرضی که آن‌ها به دولت می‌دهند ...

معرفی کتاب: اشتباه بزرگ ملی شدن نفت؟

ملی شدن نفت یک اتفاق بسیار بزرگ سیاسی و اقتصادی بود که پیامدهای آن از نگاه و دید سیاسی و اقتصادی و اجتماعی تبعات بسیار زیادی را برای جامعه و اقتصاد ایران ایجاد کرد.

معرفی رویداد: روز درختکاری

از حدود ۱۵۰ سال پیش به طور رسمی روز درخت‌کاری در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود. در ایران نیز کاشتن درخت در هفته‌های آخر اسفند باتوجه‌به شرایط اقلیمی ایران رسمی دیرپا بوده است.

معرفی کتاب:فلسفه و اندیشۀ سیاسی سبزها

و اما؛ باتوجه‌به ارتباط بسیار نزدیک اندیشه سبزها با نظریات سوسیال دموکراسی مدرن، خواندن این کتاب را به همه علاقه‌مندان توصیه می‌کنیم. خصوصاً دو مبحث تفاوت بین محیط‌زیست گرایی و زیست‌بوم گرایی، و نوع رابطه بین این مکتب اجتماعی سیاسی با فمینیسم و سوسیالیسم.

معرفی فیلم: کوپال

و اما؛ این فیلم را به شما مخاطبین عزیز توصیه می‌کنیم هم از این باب که از معدود فیلم‌های با درون‌مایه محیط زیستی سینمای ایران است و هم ازاین‌جهت که در این روزگار فنّاورانه زده، نگاهی اخلاق‌مدار به مسئولیت‌پذیری دارد.

آخرین مطالب

به جای مقدمه (40): در ستایش نهاد سازی

سخن سردبیری (40): دوزخ خاورمیانه و انرژی خواران

سرمقاله (40): نمایندگان معزز مجلس چه میکنند؟

ورزش زیر سایه سیاست

ملاحظات هواداری

“حق تقدمِ تفسیر ستم با ستم دیده است”

کنشگری روی رکاب

فلسفه و هنر زیستن (2) معرّفی دو کتاب؛ دو شاهکار، دو نمونه

سوسیال دموکراسی ایرانی

مصاحبه: رجال سیاسی و مذهبی و نخبگان ما حزبی نیستند

مصاحبه: مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

ایران در هفته‌ای که گذشت (40)

معرفی فیلم:آکیلا و مسابقه هجی کلمات

پیشنهاد مقاله:دولت رفاه و دوگانه سوسیال‌دمکراسی و لیبرال دمکراسی

معرفی چهره: غلبه منش شخصی بر ایدئولوژی

معرفی رویداد:حمایت اجتماعی جهانی برای پایان دادن به کار کودکان (شعار سال 2022)

یک عکس و چند نکته:تابلو به دستانِ حاشیه جاده

نشستی در رابطه با جنبش من هم!

کتاب دیپلماسی نفتی ایران قبل و بعد از برجام آماده چاپ می‌شود.

اپوزیسیون خارج از کشور چه می‌گوید؟

شروع مجدد فعالیت کارگروه محیط‌زیست حاما

سیاست به زبان خودمانی - 40 (کنشگران سیاسی)

به‌جای مقدمه (39): آوار و دیگر هیچ ...

سخن سردبیر (39): حکومت چیست

سرمقاله (39): نمایندگان واقعی مردم کجا هستند؟

حکمرانی حزبی و ضرورت وجود احزاب

اتحادیه‌های کارگری

روزهای پرهیاهو در دنیای سیاست و تاثیر آن بر بازارهای مالی

گزارش تصویری حضور انتشارات حزب اراده ملت ایران در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران (بخش دوم)

فلسفه برای بهتر زیستن ما چه دارد