گفتگو

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

امروزه نقش شوراها در نظارت بر عملکرد شهرداری تعریف می‌شود. درحالی‌که شورا پارلمانی محلی معرفی‌شده بود که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر عملکرد شهرداری و سایر ادارات خدمت رسان در شهرها را برعهده داشت.

شوراهای موجود، برای حفظ ارتباط شهرداری با مجموعه‌های قدرت و ثروت کار می‌کند

اراده ملت، فائزه صدر: شورا مظهر مردم‌سالاری و حاکمیت مردم است. بی‌شک هدف از تشکیل شورا ا شرکت دادن شهروندانِ سطوح مختلف جامعه، در اداره امور بود تا با حاکم کردن مدیریتی بومی و دلسوزانه زمینه‌های رشد و توسعه مناطق مختلف کشور را تسهیل کنند. علاوه‌ بر این شورا با فراهم آوردن بستر بحث و گفتگو در رابطه با مسائل و مشکلات محلی، گفتمان شهر را می‌سازد و به تریبونی برای مردم تبدیل می‌شود؛ اما امروز بعد از شش دوره سابقه فعالیت شوراها، محقق شدن این اهداف محل تردید است. اراده ملت در گفت‌وگویی با دکتر فرج محمد قلی زاده، عضو شورای پنجم شهر تبریز این موضوع را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید:

احزاب در امربه ‌معروف و نهی از منکر، بازوی بی‌ادعای حاکمیت هستند

اراده ملت، فائزه صدر: حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز، همواره در گفت‌وگو با رسانه‌ها بر ظرفیت‌های مثبت فعالیت احزاب تأکید دارد. کنعانی مقدم ازجمله اصولگرایان معتدلی است که استقرار نظام ریاستی در کشور را مانعی بر مسیر فعالیت سازنده احزاب می‌داند. به عقیده وی ساختار کنونی نیازمند تجدیدنظر است و نظام سیاسی ایران باید به سمت استقرار نظام پارلمانی حرکت کند تا کشور از برکات این سیستم که فعالیت قدرتمند احزاب قانونی است بهره‌مند شود. اراده ملت در گفت‌وگویی با حسین کنعانی مقدم از زاویه نگاه او به مسئله تحزب در کشور پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

تا استقرار نظام حزبی فاصله‌ای طولانی داریم/ بررسی موانع شکل گیری نظام حزبی

اراده ملت، فائزه صدر: احزاب ایران پس از پیروزی انقلاب مشروطه و هم‌زمان با پا گرفتن مجلس دوم، رسماً کار خود را آغاز کردند؛ اما شکل‌گیری احزاب در ایران سیری متفاوت داشت. زیرا با توجه به‌ سرنوشت مشروطه و مناسبات روز جامعه، احزاب در بستری متولدشده بودند که تعلقی به آن نداشتند. گویی زمین برای رشد این بذر مناسب نبود، ازاین‌رو احزابی که برای حل مشکل به وجود آمده بودند به‌زودی به بخشی از مشکلات مبدل شدند. با گذشت بیش از صدسال از تولد اولین احزاب در ایران، هنوز تحزب در این سرزمین بر جایگاه شایسته خود ننشسته است و شنیدن نام حزب، شهروندان را تنها به یاد چند روز قبل از هر انتخاباتی می‌اندازد. اراده ملت در گفت‌وگویی با سید جلال ساداتیان، سفیر و نماینده پیشین مجلس به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

سیاسیون تنها در ایام انتخابات از بخش خصوصی یاد می‌کنند

اراده ملت، فائزه صدر: انجمن‌های بازرگانی ایران بیش از ۱۳۰ سال سابقه فعالیت دارند. اتاق تجارت رسماً در سال ۱۳۰۵ تأسیس شد و در سال ۱۳۲۰ با تصویب قانونی جدید، بخش خصوصی کشور نام تشکل تجاری خود را به اتاق بازرگانی تغییر داد. این تشکل، جهت ایجاد هماهنگی بین فعالین صنف تجارت و همکاری میان بازرگانان، صاحبان صنایع و معادن و مراکز تجاری مهم کشور به وجود آمد. اتاق بازرگانی ایران امروز نزدیک به ۲۰ هزار عضو در سرتاسر ایران دارد. اراده ملت در گفت‌وگویی با مسعود دانشمند، عضو هیئت‌رئیسه اتاق ایران به بررسی فعالیت این تشکل پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌گویند؟اصلاح نظام انتخاباتی تناسبی استانی/ شهرستانی مجلس ضروری است.

ویژگی ها و شاخص های موافقـان برگـزاری اسـتانی انتخابـات مجلـس همینطور مخالفان ضمن در نظرگرفتن اصلاح نظام انتخاباتی تناسبی استانی/ شهرستانی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

سیمای واقعی یکپارچه‌سازی قدرت/عرصه سیاست داخلی در ایران به عرصه میان‌مایگان تبدیل شده است

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به میزان گرانی‌های یک سال اخیر که در طول تاریخ بعد از انقلاب بی‌سابقه است، از ضرورت نظام حزبی و پاسخگو نبودن نمایندگان و عمل نکردن به وظایفشان ضمن عملکرد ضعیف دولت علیرغم یکدستی قوا سخن گفت.

حزب، انحراف ایجاد می‌کند/اداره کشورتوسط احزاب ممکن نیست

این فعال سیاسی با وجود نقش‌برجسته‌اش در تشکیل نهادها و مجموعه‌هایی نظیر سپاه پاسداران، کمیته امداد و سازمان نظام مهندسی کشور؛ همواره با فعالیت سیاسی گروه‌ها و اداره کشور توسط احزاب مخالف است و سرسختانه از عقیده‌اش دفاع می‌کند.

بهای گزاف عضویت در احزاب

اراده ملت، فائزه صدر: احزاب آخرین و مهم‌ترین منزل در مسیر توسعه سیاسی هستند و به عنوان ابزار دموکراسی در جلب مشارکت سیاسی مردم، نقشی مهم ایفا می‌کنند. وجود احزاب و تشکل‌های سیاسی کارآمد و پذیرش آنها از سوی مردم، مهم‌ترین عامل توسعه سیاسی یک کشور محسوب می‌شود. با توجه به وظیفه مهم و برجسته‌ای که احزاب در انتخابات و سوق دادن مردم برای مشارکت سیاسی دارند، باید آنها را عنصر اجتماعی مهمی دانست که به عنوان نیروی محرکی قوی در گذار جامعه از سنت به مدرنیته نقش دارند. احزاب با ایفای این نقش فرایند نوسازی جامعه و توسعه سیاسی را سرعت می‌بخشند. اما کارکرد فاخر احزاب در ایران تنها به تشکیل ستاد و فعالیت‌های انتخاباتی تنزل کرده و از سوی در متن جامعه نسبت به این گروه‌های سیاسی اقبال چندانی دیده نمی‌شود. اراده ملت در گفت و گویی با عزت‌ الله یوسفیان ملا، نماینده ادوار مجلس به بررسی این مسئله پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

استان خوزستان را دریابیم

اراده ملت: چند سالی است استان خوزستان به علت دخالت های انسانی در محیط زیست، تغییر اقلیم، انتقال بین حوزه ی آب و تدوین سیاست های اشتباه در وزارت نیرو با بحران های خشک سالی، ریزگردها با منشاء داخلی و خارجی، کم آبی، خشک شدن تالاب ها و محدودیت کشت در کشاورزی مواجه شده است. در این رابطه پای صحبت علی مجدم دانش آموخته کشاورزی و عضو شورای مرکزی حزب و دبیر حزب در شهرستان اهواز نشستیم تا در این رابطه با ایشان گفتگوئی داشته باشیم.

استقلالی در صنف وکالت باقی نمانده است

اراده ملت، فائزه صدر: گروه‌های صنفی به‌عنوان اجتماعی با اهداف مشترک، نقش مهمی در شکل‌دهی به حیات جامعه دارند. با توجه به تأثیر پررنگ این مجموعه‌ها، تقویت یا کاهش نقش و اختیاراتشان، همواره مدنظر قدرت سیاسی بود. کانون وکلا یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های صنفی ایران است که به‌عنوان نهادی مدنی و واسطه‌ای میان مردم و حاکمیت تعریف می‌شود. این مجموعه نیز در دهه‌های اخیر با هجمه‌هایی از سوی قدرت سیاسی روبرو بود و استقلال و کارآمدی‌اش زیر سؤال رفته است. اراده ملت در این رابطه با نعمت احمدی، حقوقدان؛ گفت‌وگویی دارد که در ادامه می‌خوانید:

جمهوریت منشأ مردمی دارد و حکومت دینی منشأ آسمانی

اراده ملت، فائزه صدر: وقتی صحبت از حزب به میان می‌آید، ذهن‌ها بی‌اختیار نیمه دوم دهه هفتاد و شروع به کار دولت اصلاحات و در ادامه پا گرفتن جریان اصلاح‌طلبی را به یاد می‌آورند. با قرار گرفتن سید محمد خاتمی خاتمی در راس قوه مجریه و اجرای رویکرد وی در توسعه سیاسی و فرهنگی، گفتمان اصلاحات در کشور میدان‌داری کرد. جبهه دوم خرداد شکل‌گرفته بود و نگرش جدیدی از تحزب بر فضای سیاسی کشور حاکم شد. امروز باگذشت ۲۵ سال از آن دوران و با توجه در فرازوفرود جریان اصلاحات همواره این پرسش اساسی مطرح است که آیا این گروه در عرصه‌های عملکردی خویش، کارآمدی لازم را داشت؟ و توانست‌ همبستگی ملی و سایر جنبه‌های پدیده تحزب را در کشور محقق سازد یا نه؟ اگر اصلاح‌طلبان در اجرای امر تحزب موفق نبودند، علل و عوامل اساسی ناکارآمدی این جریان سیاسی چه بوده است؟ اراده ملت در این رابطه گفت‌وگویی با محمدصادق جوادی حصار، فعال اصلاح‌طلب انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

رجال سیاسی و مذهبی و نخبگان ما حزبی نیستند

محمدکاظم انبارلویی، از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی می‌گوید فعالیت‌های سیاسی گروهی خود را پیش از انقلاب و به شکل تحرکات سیاسی در گروه‌های کوچک مخالف رژیم سابق شروع کرده است. انبارلویی که عضو اسبق حزب جمهوری اسلامی است در پی انحلال این حزب در سال ۱۳۶۶ به‌عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در این مجموعه فعالیت کرده است. اراده ملت با توجه به سابقه بالای محمدکاظم انبارلویی در فعالیت‌های حزبی گفت‌وگویی با این فعال سیاسی اصولگرا انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

کهریز بغازی روستای کوچکی است واقع در ده کیلومتری شمال دمق با بیش از دویست خانوار و جمعیتی بالغ‌بر هزار و پنجاه نفر. اکثراً سکنه آن کشاورز هستند و بقیه نیز به دامداری و کاسبی مشغول‌اند. البته تعداد معدودی از اهالی نیز کارمند می‌باشند.

حزب، سیاستمدار را به مقدم شمردن خواسته جمع در مقابل خواسته فرد، عادت می‌دهد

علی حقیقت‌شناس، بسیجی خاضع دهه اول انقلاب است که امروز به‌عنوان فعال سیاسی و منتقدی صریح‌اللهجه شناخته می‌شود. حقیقت‌شناس، گیلانی و متولد سال ۱۳۴۱ است. دکترای جغرافیای سیاسی دارد و بیشترین دوران خدمت فرهنگی خود را در دانشگاه امام حسین گذرانده است. اراده ملت در این شماره به گفت‌وگو با او نشسته که در ادامه می‌خوانید:

یک گروه تخصصی در قالب تیم حقیقت‌یاب باید موضوع ریختن ساختمان متروپل را بررسی کنند

قانون ساخت بنای بدون پروانه را به «اختیار» شهرداری گذاشته است سیستم «دو نقشه‌ای» در ساختن مترو پل باب فساد، رانت و کسب درآمد از طریق ماده ۱۰۰ شهرداری را فراهم می‌کند شهرداری به‌عنوان متولی صدور پروانه وظیفه بررسی، پیگیری و برخورد را با عوامل این حادثه بر عهده دارد

اخلاق در روزگار کرونا مورد هجوم اقتصاد قرار گرفت

«افشین فرهانچی» متخصص بیهوشی و از اساتید اخلاق حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان و مؤلف چندین اثر در حوزه اخلاق پزشکی، می‌گوید: اخلاق یکی از فاکتورهایی است که در شرایط بحرانی نظیر آنچه با همه‌گیری کرونا رخ‌داده است، به کمک جامعه می‌آید.

عمل سیاسی خود را در تشکیلات مجهز به دانش و تئوری و تجارب روز کنیم

زهره رحیمی فعال مدنی و کنشگر حزبی، که در آغاز بکار واحد انتشارات حزب اراده ملت ایران همکاری‌های موثری با این مجموعه داشته است باتاکید بر اینکه یکی از ضرورت‌های تحزب، نهادینه‌شدن احزابی‌ست که دیدگاه‌ها و مواضع خود را برای جامعه شفاف کرده باشند. در خصوص همکاری خود با این واحد نکاتی را بیان می‌کنند.

شوراهای اجتماعی محلات بستر تمام کارهایی است که همه دستگاه‌های متولی در برنامه‌هایشان نیاز به ارتباط با مردم و شنیدن نقطه‌نظرات آن‌ها دارند.

رضوان سلماسی در دور پنجم شورای شهر نماینده مردم همدان در شورا بود. ایشان در دور ششم نتوانست به این شورا راه پیدا کند. در اینجا مصاحبه ای داریم با ایشان در مورد عملکردشان در شورای پنجم شهر همدان.

اقدامات به عمل آمده برای جوانان اغلب کوتاه‌مدت و بعضاً نمایشی است

جوانان امروز بیش‌ازپیش با مسائل اقتصادی و معیشتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همین امر سبب شده است اعتماد عمومی جامعه و علی‌الخصوص آینده‌سازان ایران، خدشه‌دار شود و پویایی، نشاط و تحرک احزاب و گروه‌های سیاسی نیز تحت‌تأثیر این بی‌اعتمادی عمومی قرار بگیرد.

وقتی مردم آگاهانه متشکل می‌شوند

در روز سیزده فروردین‌ماه مطلع شدیم که به همت خیرین راه و پل روستایی‌ای در استان قزوین افتتاح شده است باتوجه‌به اینکه بانی اولیه این امر سیدجمال خضری یکی از اعضاء شورای مرکزی حاما بودند مصاحبه‌ای با ایشان در این زمینه ترتیب دادیم که به نظر شما مخاطبین گرامی رسانده می‌شود.

زراعت و باغداری اکنون مظلوم واقع شده است و کشاورز از حمایت‌های حداقلی نیز برخوردار نیست

کشاورزی؛ بخشی که از دیرباز یکی از مشاغل پرمخاطره‌ای بوده که توسط بشر در جهت تأمین امنیت غذایی به کار گرفته شده است. درگذشته کشاورزی سنتی با سختی‌های زیادی روبرو بود اما با گذر زمان بهره‌گیری از فن و تکنولوژی سختی کار را تقلیل داد؛ اما زیان‌هایی را به دنبال داشت که نوعی دیگر از سختی را با خود به ارمغان آورد.

عدم استفاده از زنان در سطوح عالی مدیریتی

کمیته بانوان از بدو تأسیس حزب در ساختار هیئت اجرایی پیش‌بینی شده بود و درواقع جزو ۷ کمیته اصلی در کنار کمیته‌های تشکیلات، مباحث بنیادی، استان‌ها، فرهنگی و انتشارات، انتخابات و مالی و پشتیبانی قرار داشت

فساد در سازمان‌های ما ناشی از نبود گردش اطلاعات است

در گفتگو با یک دانش‌آموخته مدیریت با اشاره به اینکه عدم پرداخت و بررسی فرهنگ طی ۴۳ سال گذشته عامل بحران‌های مختلف آب‌وخاک و ... در کشور بوده است، عنوان شد: ازآنجایی‌که در سازمان‌های ما ارتباط به‌صورت سنتی از بالابه‌پایین تعریف شده است لذا گردش اطلاعات وجود ندارد و این امر ایجاد فساد کنونی را باعث شده است.

حاما با حفظ کنش حزبی اصلاح‌طلبانه و مستقل خود هرزمان به صلاح کشور و مردم و حزب بداند با احزاب اصلاح‌طلب همسوی خود تشکیل ائتلاف خواهد داد

سال ۱۴۰۰ با اتفاقات ریز و درشتش خاتمه یافت و در انتظار سالی دیگر هستیم. به همین مناسبت مصاحبه ای ترتیب دادیم با دبیرکل حزب تا ضمن مرور وقایع سال ۱۴۰۰، چشم انداز حرکت حزب اراده ملت ایران در سال جدید را از زبان ایشان جویا شویم.

انسجام لازم در شوراهای شهر وجود ندارد

سجاد نیازی‌پور دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی سیستم و متولد شهر فیروزان است. وی کاندیدای دوره ششم شورای شهر فیروزان بود که به شورا راه نیافت. ایشان از فعالین سیاسی و اجتماعی منطقه هستند و در حال حاضر به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت پیمانکاری مشغول فعالیت هستند. .

تا کنون خروجی نتیجه بخشی ندیده ایم

رضوان سلماسی در دور پنجم از اعضا اصلی شورای شهر همدان بودند و مدت سه سال ریاست کمیسیون فرهنگی و یک سال ریاست مرکز مطالعات شورا را بر عهده داشتند. ایشان برای دور ششم شورای شهر نیز نامزد بودند که از راهیابی به این شورا بازماندند. بعد از فارغ شدن از مسئولیت شورا ایشان مجدداً در حوزه‌های محیط‌ زیست و ترویج ورزش فعال شده‌اند.

چالش‌ها و حاشیه‌های شورای شهر

منیر مرتضوی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری است. ایشان در اواخر دوره پنجم شورای شهر فرخ شهر توانست به‌عنوان عضو اصلی وارد شورا شود. وی در دور ششم انتخابات شوراها مجدداً به‌عنوان عضو علی‌البدل شورا انتخاب شده است.

آخرین مطالب

زن، زندگی، آزادی

جمهوری انسانی و ایده خشونت پرهیزی

آیا برای هشدارها سرانجامی هست؟

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

همدان، قربانی خودکفایی!

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

آیا لذّت گرایی تنها گزینه برای خوب زیستن است؟!

مهر آفرینان، فرزندان ناتنی آموزش‌وپرورش؟!

بزرگ ترین نقص و ایراد احزاب در کشور ما این است که حق خود را مطالبه نمی‌کنند

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت

جنگ وحشیانه صلح

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

رویا به خواب ابدی رفت

کار در اعماق تاریکی

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

دولت اقتدارگرا و مستبد مصلح یا دولت دموکراتیک؟

پنجاه و پنجمین جلسه هیئت دبیران حوزه‌های حزب برگزار شد

نشست بحران آب در دفتر حاما همدان

دو کتاب جدید انتشارات حزب چاپ شد

برای مهسا؛ مَهی که چهره‌اش برای ابد گرفتار خسوف شد

بررسی چالش‌های استان‌ها و عملکرد مدیران محلی در اولین ویژه‌نامه نشریه

منافع ملی بستر اتحاد ملی/ ارجحیت منافع جناحی و فردی برخی سیاست‌بازان سوداگر بر منافع ملی

ایرادگیری در هر چیزی به‌ جز تائید صلاحیت/ بررسی تایید صلاحیت مهدی تاج

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (5)

میراث گورباچوف

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد