آخرین مطالب

سخنرانی دبیرکل حاما در جلسه افتتاحیه شاخه استان آذربایجان غربی در سال 1378

چرا ما هستیم؟ (فلسفه وجودی حزب اراده ملت ایران) (قسمت پایانی) اندیشه [گفتمان]

  بزرگنمایی:

یکی از مباحث ضروری هر حزب و حرکت سیاسی، پاسخ مناسب به فلسفه وجودی خود است، و اساساً اینکه چرا یک حزب سیاسی شکل می‌گیرد و شکل‌گیری آن برای پاسخ به کدام‌یک از نیازها و خلأهای موجود در نظام سیاسی و اجتماعی آن کشور است، از مباحث بنیادی یک تشکل سیاسی محسوب می‌شود. بر این اساس هفته‌نامه اراده ملت در راستای معرفی مبانی شکل‌گیری و فلسفه وجودی حزب اراده ملت (حاما) مبادرت به انتشار سخنرانی دبیر کل حاما در جلسه افتتاحیه شاخه استان آذربایجان غربی در سال 1378 زیر عنوان «چرا ما هستیم؟«نموده است. در بخش‌های قبلی این نوشتار ضمن اشاره به تجربه و توشه یک‌صد ساله اخیر و اندوخته‌های گران‌سنگ پیشتازان جنبش اصلاح‌طلبانه و فراز و نشیب‌ها، امیدها و ناکامی‌های آن، عدم وجود فرهنگ کار جمعی؛ عدم اعتمادبه‌نفس و عدم استقلال گروه‌ها و شخصیت‌های داعیه‌دار اصلاح ازجمله «علل به نتیجه نرسیدن حرکت‌های اصلاحی گذشته» دانسته شده، در این راستا ازجمله علل تشکیل حزب بیان گردید که در این شماره به بقیه علل و در ادامه به جایگاه حزب در کنار سایر گروه‌های دوم خرداد پرداخته شده است و اینکه پاسخ سؤال چرا باوجوداین همه گروه و حزب که داعیه اصلاح و رهبری و پیشبرد جنبش جامعه مدنی و توسعه فرهنگ مشارکت در جامعه را دارند، ما نیز می‌خواهیم تشکل جداگانه‌ای درست کنیم؟ و سؤال اساسی‌تر که در این بخش پایانی بدان پرداخته می‌شود: اما چرا نسل ما؟

اما چرا نسل ما؟ ویژگی‌های نسل 17 شهریور
این نسل چه ویژگی‌هایی دارد و چرا باید سامان جدیدی به خود بدهد. به‌طور مختصر و فهرست‌وار می‌توانم بگویم که:
1) نسل ما نسلی است که انقلاب و بیست سال پرفرازونشیب پس از آن را درک کرده. بیست سالی که به‌تنهایی تجربه دویست سال فشرده را در خود جای داده است.
2) نسل ما در موقعیتی نبوده که دخالتی در تصمیمات گذشته کشور را به این روز انداخته باشد و اساساً به دلیل شرایط زندگی و سنی خود چنین مجالی برایش فراهم نبوده است؛ پس دلیلی هم برهم سرنوشت بودن با تصمیم‌گیرندگان گذشته ندارد. این نسل، نسل سؤال‌کننده است نه جوابگو.
3) نسل ما در حد خود در انقلاب نقش داشته، از آن حمایت کرده، در جنگ سهم خود را در دفاع از کیان دین و کشور ادا کرده و درواقع به‌مثابه سربازان، رهبران و مدیران انقلاب هستی خود را خالصانه تقدیم کرده و آنچه می‌توانسته برای قوام انقلاب و نظام برخاسته از آن هزینه کرده است. پس نه‌تنها بدهکار نیست بلکه باید طلبکار هم باشد. ولی آن اندازه قانع و نجیب می‌باشد که ادعای طلب کاری نمی‌کند بلکه هنوز خود را بدهکار مردم و کشور خود می‌داند.
4) نسل ما تکامل طبیعی نسل‌های قبل از خود می‌باشد و درواقع خلاصه و چکیده ده‌ها سال مبارزه و تلاش بزرگان و مصلحان این کشور می‌باشد که در آرزوی آبادی و سعادت و آزادی وطن خود حسرت بدل ماندند. پس نسل ما شاگرد لایق و مستعد تاریخ کشور خود و تحولات سیاسی و اجتماعی آن می‌باشد و بایستی درس خود را خوب بیاموزد و به‌خوبی هم پس بدهد و از توشه و ذخایر عظیم حاصل از تجارب تلخ و شیرین جریانات و گروه‌ها و شخصیت‌های تاریخی و مبارزه و مصلح کشور درس‌های عملی لازم را برای انجام چنین مسئولیتی نشان دهد و نسل بعد از خود را به‌خوبی هدایت و تعلیم نماید. نسل ما چون شاگردی قدردان و مؤدب از گذشته و گذشتگان درس‌های لازم را می‌گیرد ولی درعین‌حال آن‌ها را نقد مثبت هم می‌کند تا راه کمال جامعه را به‌درستی بپیمایند.
5) و مهم‌تر از همه، نسل ما به دلیل شرایط خاص خود آلوده به برخی مسائل نشده و در معرض آلودگی‌های مالی یا اخلاقی یا قرار نگرفته و یا کمتر قرار گرفته است و لذا می‌تواند مدعی بسیج و هماهنگی دست‌های پاک برای اصلاح و نجات کشورمان باشد.
نتیجه
پس نسل ما باید با استفاده از تمامی این تجارب، نیاز اساسی برای ساماندهی خود را احساس کند تا بتواند دست در دست هم برای آینده کشور برنامه‌ریزی منسجم و واقع‌بینانه داشته باشد. ضمن اینکه فرصت‌ها را مغتنم شمرده و از آن‌ها نهایت استفاده را خواهند نمود، مثل فرصت حضور در مجلس و پایگاه قانون‌گذاری کشور و یا فرصت حضور در نهاد شوراهای اسلامی در سراسر کشور و یا حضور فعال در ردهای مختلف مدیریتی کشور و غیره، ولی هیچ‌گاه خود را اسیر این فرصت‌ها و لحظه‌ها نخواهد کرد.
پس از نسل ما، کسانی که انگیزه کار سیاسی و جوهره چنین فعالیت کاری را دارند همانند شما عزیزانی که در این جلسه حاضر شده‌اید اقدام به تشکیل حزب اراده ملت ایران می‌کند و قطعاً کسانی که از نسل ما چون ما فکر می‌کنند در جای‌جای این کشور وجود دارند و برماست که آن‌ها را شناسایی کنیم و توانایی‌هایمان را روی‌هم بگذاریم و با درانداختن طرحی نو و سازمان‌دهی جدید در درون جبهه دوم خرداد به پایه‌ای از تکامل و رشد برسیم که نگذاریم بار اصلاح در این کشور به زمین بیافتد. با کار جمعی و جا انداختن فرهنگ کار جمعی در بین خودمان و شناسایی و همراه کردن افرادی که در گوشه و کنار کشورمان چون ما می‌اندیشند و دغدغه‌های مشترکی با ما دارند به سمتی پیش برویم که با بسیج تمام توان و تجارب نسل 17 شهریور را نمایندگی و نسل دوم خرداد را رهبری نمایم. فرصت انتخابات مجلس ششم هم بهترین فرصت شناسایی همفکران و همدردان خودمان می‌باشد و نباید از این فرصت به‌آسانی گذشت.
به‌این‌ترتیب امید که شاگردان خوبی برای کلاس درس تاریخ کشورمان خصوصاً تاریخ معاصر باشیم، اما همه این‌ها یک شرط اساسی دارد و آن اینکه خودمان را باور کنیم، اراده خودمان را مستحکم کنیم و بدانیم و ایمان داشته باشیم که منجی خودمان هستیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نقد و بررسی راه‌های توسعه در ایران از دیدگاه برخی نظریه‌پردازان داخلی

کاهش یا افزایش باروری

درباره گسست نسل ها

مشروطه خواهی نوین

ما قانون می‌خواهیم

در نسبت دین با ناسیونالیسم

آسیب‌شناسی تئوریک اصلاحات؛ از اصلاح تا جنبش

چند نکته و تمام

پیش‌نویس سند راهبردی حوزه زنان حزب اراده ملّت ایران

سلسله نشست های تخصصی زنان عصر ما

«حاما چه می‌گوید؟» پندار منتشر شد

فلج مغزی در کودکان

کداممان مقصریم؟ در باب بیغوله: با نگاهی به دو فیلم «ابد و یک روز» و «متری شیش‌ونیم» ساخته سعید روستایی، در پی رونمایی از تبِ تند گیشه

درباره گسست نسل‌ها سخنرانی شروین وکیلی در نشست فصلی کمیته فرهنگی حزب اراده ملت ایرن

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی

حکمرانی حزبی سخنرانی داوود فیرحی در نشست اردوی مباحث بنیادی شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران

اشکال از خودمان است؛ گردن رقیب نیندازیم سرمایه رئیس دولت اصلاحات را مثل یخ مقابل آفتاب قرار دادند

انتخابات و اصلاح‌طلبان

نظام تحریم‌ها و نقاط اقتدار و ضعف ایران در برابر تحریم‌ها

الزامات سیاست ورزی مسئولانه

هفتادوچهارمین بهار بهمن کشاورز خیلی زود پاییزی شد

سایه بی‌خانه شد!

اول اردیبهشت در میان ابرهای تیره بارانی آمد اما بی سهراب گذشت

جمشید مشایخی هم رفت!

آقای وزیر خط قرمز معلمان کجاست؟!

پیش‌نویس سند راهبردی حوزه زنان حزب اراده ملّت ایران

شورای مرکزی شاخه جوانان حزب اراده ملت انتخاب شد «قائدی» رئیس شاخه جوانان شد

اقتصاد پانزی نتیجه شورش و آنومی اقتصادی

سرنوشت بازارهای نظامی پاسخی به چالش مطرح‌شده در ارتباط با تعیین تکلیف سهامداران خصوصی بانک‌های نظامی، بعد از ادغام در بانک سپه

خروش جهانی فعالان دانش‌آموزی محیط‌زیست شما به ما دروغ گفتید

سیلاب غم در بهار پرآشوب

چه بودیم، چه شدیم! حاشیه‌ای بر متن چهل‌سالگی انقلاب

آسیب شناسی معرفتی جامعه ی ایرانی (با نگاهی به گفتمان اصلاح طلبی) گفتمان و نظام آموزشی

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی

امت چیزی فربه تر از حکومت

معضل دموکراسی: برگزیت

چرایی ضرورت مذاکره از منظر انقلابی گری آنچه را خداوند می‌دانست و آنها نمی فهمیدند راست بود!

رئیسی و انتظارات همه!

گفت‌وگو با سید معروف صمدی 2:30 بامداد چه شد

خودکرده را تدبیر نیست!

با رفع حصر، استفاده از مشاوره خاتمی و آغاز گفت‌وگوی ملی می‌توانیم از این برهه عبور کنیم

بازگشایی دفتر آق‌قلا در استان گلستان

بیانیه اهواز

منتقدان حزب اراده ملت از منافع خود هراس دارند

سیاست‌های جمعیتی ضد توسعه در تاریخ معاصر

پرسش و پاسخ با بانک مرکزی در سامانه انتشار و گردش آزاد اطلاعات

سطح توقع مردم از زندگی در دوران هاشمی افزایش یافت

پیروز حناچی نخستین شهردار ترک‌تبار و متخصص تهران

باغ ناصر

سمن‌ها و چگونگی ارتقا مشارکت‌های اجتماعی