معرفی و پیشنهاد

نوچه‌گری و نوچه‌پروری

می‌توان پیرامون این مسئله که افرادی با شخصیت نوچه گری موجب ظهور نوچه پروران می‌شوند یا برعکس، به بحث و گفتگو نشست. اما معمولاً این شکل‌گیری‌ها تعاملی است. یعنی هر دو سوء به ایجاد و تقویت یکدیگر می‌انجامند

یک دم رهایی

نام اثر: خدمتکار (Maid) ژانر: درام سازنده: مولی اسمیت متزلر کشور سازنده: ایالات متحده زبان: انگلیسی شماره قسمت: ۱۰

گلستان در شیراز

ابراهیم گلستان با نام اصلی سید ابراهیم تقوی شیرازی داستان‌نویس، مترجم، روزنامه‌نگار، عکاس، منتقد و کارگردان بود. او ۲۶ مهر ۱۳۰۱ در شیراز متولد شد. پدرش روزنامه‌نگار و مؤسس روزنامه گلستان در شیراز بود.

سرنوشت یکسان دست‌های دیکتاتور

مقامات روسی گفته‌اند که مؤسس گروه واگنر در هواپیمایی بود که در خارج از مسکو سقوط کرد. پریگوژین پس از سال‌ها فعالیت در سایه، ارتباط خود با گروه واگنر را قبول کرد و تا پیش از شورش از او می‌توان به وضوح به‌عنوان یکی از قدرتمندترین اطرافیان پوتین نام برد.

موسیقی آمریکا از دیدگاه سیدنی فینکلشتاین

ایالات متحده آمریکا را اگر بخواهیم از روی موسیقی تصنیف شده‌اش در فرم‌های بزرگ مانند اپرا سمفونی و موسیقی مجلسی قضاوت کنیم می‌توان کشوری غیر موسیقایی نامید.

روح زمانه

سال‌ها پیش، هر ماه که مجله آدینه بیرون میامد اولین کارمان این بود که جدیدترین شعر شاملو را بخوانیم. شعرهایش روح زمانه بود و انعکاسی از وقایع روز. شوربختانه امروزه دیگر شاعری را نمی‌شناسیم که این‌چنین آیینه تمام نمای رنج و اندوه روزگارمان باشد. پس باز هم به شاملو پناه می‌بریم.

وقتی پسری می‌میرد

نمایشنامه: لانه خرگوش نویسنده: دیوید لیندزی کارگردان: فریبرز کریمی نمایش درباره خانواده‌ای است که ۸ ماه است پسر چهارساله اشان در اثر تصادف رانندگی مرده است و آنها هنوز مشغول دست و پنجه نرم کردن با این ماجرا هستند.

و آسمانی که بسیارمان نمی‌بینیم!

تلسکوپ فضایی جیمز وب سحابی با جزئیات بی‌سابقه‌ای، حلقه معروف سحابی را رصد و برای جهانیان منتشر نمود. ستاره‌ای که لایه‌های بیرونی خود را با تمام شدن سوختش به بیرون پرتاب می‌کند. تقریباً ده قوس متحدالمرکز درست فراتر از لبه بیرونی حلقه اصلی قرار دارند.

توسعه پایدار؛ صنعت، نوآوری و زیرساخت

توسعه صنعت، نوآوری و تأمین منابع ملی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در هر جامعه‌ای ضروری است. پیشرفت صنعت و نقش آن بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست از مباحث مهم سیاست گذاری برای توسعه پایدار می‌باشد

خود مرگ شده‌ام، ویرانگر دنیاها

فیلم اوپنهایمر یک ژانر حماسی، بیوگرافی، تاریخی است که در تاریخ ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) اکران شد و مدت‌زمان آن ۱۸۰ دقیقه است

فروغ یا خامُشی زبان

کورش صفوی زبان‌شناس و مترجم ایرانی، نایب‌رئیس انجمن زبان‌شناسی ایران و استاد دانشگاه علامه طباطبایی ۲۰ مردادماه درگذشت. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در آلمان و اتریش به پایان برد و در سال ۱۳۵۰ به تهران بازگشت. جذب رشته زبان و ادبیات آلمانی دانشگاه تهران شد و سال بعد به مدرسه عالی ترجمه، انتقالی گرفت.

در حسرت حکومت قانون

چهاردهم مرداد ۱۲۸۵ مظفرالدین‌شاه قاجار، فرمان مشروطیت را صادر کرد. بدون شک جنبش مشروطیت و صدور فرمان مشروطیت از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ ایران است

رد پای نُت

داشتن هوش موسیقایی به این معنی است که نسبت به عوامل مختلف هنر موسیقی درک و شناخت وجود داشته باشد البته این شناخت بسیار نسبی متنوع و از محدودیت‌های خاص خود برخوردار است.

دیدارش خوراک جان بود

دور و نزدیک با هم رفیق بودیم. یعنی با اینکه کمتر با هم مراوده و ارتباط داشتیم اما هر بار، هر جا همدیگر را می‌دیدیم جز محبتی که او به من ابراز می‌کرد و جز مهری که من آشکار و پنهان به او می‌دادم چیزی میان ما نبود.

هیدن نمایش حرکت‌ست

بامعنا و محتوایی وابسته محرک‌های واقعی اینجا همه چیز واقعیت ست، نمایش پر از اتفاق ست حتی اگر حقایق به طور متوالی به‌وسیله کاراکترها تعمداً مستتر یا hidden باشند

توسعه پایدار؛ کار مناسب و رشد اقتصادی

داشتن کار برای دستیابی به شرایط عادلانه و کاهش فقر بسیار اهمیت دارد. به‌ویژه اینکه از طریق کار می‌توان توانمندی افراد را افزایش داد، و به افراد جامعه، کار شایسته باتوجه‌به مهارت و توان اجرایی آنها داده خواهد شد.

مرز مبهم عقلانیت و جنون

نام اثر: پرستار خوب (The good nurse) کارگردان: توبیاس لیندهولم ژانر: درام، جنایی زمان:۱۲۱ دقیقه محصول: ایالات متحده زبان: انگلیسی

انقلاب ایران از منظر می‌شل فوکو

عنوان: آیا قیام کردن بی فایده است؟ نویسنده: می‌شل فوکو انتشارات: نشر نی مترجمان: نیکو سرخوش و افشین جهاندیده تعداد صفحه: ۱۰۸

اسطوره‌ای به نام جورکش

شاپور جورکش منتقد ادبی، شاعر، مترجم و نمایشنامه‌نویس معاصر ایرانی در ۶ مرداد ۱۴۰۲ درگذشت. او در ۱۰ بهمن ماه ۱۳۲۹ در شهرستان فسا از توابع استان فارس به دنیا آمد.

شورای نگهبان یا شورای خاص

بیست و ششم تیر ماه سالگرد تأسیس شورای نگهبان است اما در ایران شورای نگهبان قدمتی بیش از نظام جمهوری اسلامی دارد و در عصر مشروطه شورای نگهبان با تفاوت در وظایف و اعضا وجود داشت. در عصر مشروطه مقرر شد در هر زمانی هیئتی از مجتهدین و متدینین که کمتر از پنج نفر هم نباشند بر مواردی که در مجلس مطرح می‌شود نظارت کنند تا قانونی خلاف مقدسات اسلام تصویب نگردد.

سمفونی موسیقی و فرهنگ

موسیقی ملی، مجموعه‌ای از پرده‌ها و نغمه‌ها نیست که به‌طرز خاص کنار هم قرار گرفته باشند و به ملتی ویژه تعلق داشته‌باشند که ملت‌های دیگر نتوانند آنها را درک کنند.

در رثای مردی که در وقت تولد شاعر بود

میگویند که بزرگترین صفت و یا ممیزه تمدن ایرانی محوریت عنصری به نام شعردر آن است زیرا که شعر در این تمدن همیشه محملی جاودان و پر قدرت برای گذر از فرازها بوده است.

جایی میان خوک ها

نمایشنامه جایی میان خوک‌ها اثر آثول فوگارد داستان واقعی پاول ناورسکی سرباز فراری ارتش شوروی در جنگ جهانی دوم می‌باشد که ۴۱ سال در یک خوکدانی مخفی شده‌است جالب است که بدانیم آقای فوگارد خود نویسنده اهل آفریقای جنوبی می‌باشد، اینکه چطور سر از روسیه درآورده خود جای بسی سؤال و تأمل دارد!!!

توسعه پایدار، انژری پاک و قابل‌دسترس

محدود بودن و تجدید ناپذیر بودن منابع انرژی فسیلی و آلودگی‌های محیط‌زیستی ناشی از آن، ضرورت و اهمیت استفاده از انرژی پاک را نشان‌می‌دهد.

چگونه اقتصاد کار می کند؟

عنوان: اقتصاد به زبان خودمان نویسنده: جیم استنفورد ناشر: پژواک تعداد صفحه: ۱۱۲

موج نو خاموش شد

احمدرضا احمدی نویسنده، شاعر و نقاش مشهور ایرانی درگذشت. او بنیان‌گذار سبک ادبی موج نو در دهه‌ی ۱۳۴۰ ایران بود و از جمله مشهورترین آثار او می‌توان به کتاب‌های “آپارتمان، دریا” و “آبشارهایی‌ که بر خوابم فرو ریختند” اشاره کرد.

استقلال قوه قضاییه

در پی انقلاب های ملی که باعث به وجود آمدن شکل جدیدی از حکومت، موسوم به دولت_ملت شد، نظریات تفکیک قوا، اجرایی و مورد استفاده قرار گرفتند، هدف از تفکیک قوا جلوگیری از تمرکز قدرت و سامان دادن به امور سیاسی به شکلی بهتر بوده است.

آخرین مطالب

شهریور، ماه آخر تابستان

چه باید کرد؟ تقابل یا تعامل

بر صدر نشستن ناشایستگان

دانشگاه و مصائب آن؛ زین قصه هفت‌گنبد افلاک پر صداست

صدای توده‌های مردم راهگشاست

مأموریت حزب در مقابل نحوه تحلیل موقعیت توسط حاکمان

استاد حفاظت از ایران

صدای زنان در اعتراضات اخیر

یوز ایرانی نماد آموزش محیط‌زیست در ایران

انواع اخلاق‌گرایی فلسفی و کاربست آنها در “اخلاق حرفه‌ای”

کشور در دست حزب امام صادقی‌ها

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

اجتماعیون اعتدالیون

جهان در هفته ای که گذشت (69)

جلسات حوزه‌ها به‌سمت حضوری شدن می‌رود

به‌زودی دو کتاب جدید از انتشارات حزب اراده ملت به چاپ خواهد رسید

ابراز نگرانی دفتر سیاسی حزب از برخورد با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها

گردهمایی سالانه حزب باز هم به تعویق افتاد

نوچه‌گری و نوچه‌پروری

یک دم رهایی

ثروت، قدرت، فساد و خشونت در چین کمونیست

گلستان در شیراز

سرنوشت یکسان دست‌های دیکتاتور

موسیقی آمریکا از دیدگاه سیدنی فینکلشتاین

روح زمانه

وقتی پسری می‌میرد

و آسمانی که بسیارمان نمی‌بینیم!

توسعه پایدار؛ صنعت، نوآوری و زیرساخت

دیباچه ویژه نامه احزاب و انتخابات

پایان پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورا