معرفی و پیشنهاد

جنگ وحشیانه صلح

این فیلم از معروف‌ترین فیلم‌های سیاسی با محوریت جنگ می‌باشد که توسط پونته کوروو، فیلم‌ساز ایتالیایی ساخته شد و در سال ۱۹۶۷ به نمایش درآمد. داستان بر اساس خاطرات سعدی یوسف نوشته‌شده است.

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

در کتاب اخلاق در سیاست، مایکل سندل برخی از مسائل اخلاقی و سیاسی مورد بحث زمان ما را مطرح می‌کند، ازجمله اقدام مثبت، کمک به خودکشی، سقط‌جنین، حقوق همجنس‌گرایان، تحقیقات سلول‌های بنیادی، معنای مدارا و متانت، شکاف بین ثروتمند و فقیر، نقش بازارها و جایگاه دین در زندگی عمومی.

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

«گفتگوی تمدن‌ها می‌خواهد پایان زندگی سرشار از تبعیض، دورویی، جنگ و ویرانی را اعلام کند و راه تازه‌ای در زندگی بشر آغاز کند، راهی که باید باهمت و تلاش نسل نو پا به صلح و آشتی بینجامد. زندگی مطلوب، زندگی خالی از دروغ، تزویر، زور و تبعیض است و این خواسته فطرت آدمی است. گفتگوی تمدن‌ها درواقع آغاز راه شکوفایی فطرت انسانی است. انسان ذاتاً عدالت‌خواه و زیباپسند است.»

رویا به خواب ابدی رفت

یدالله رویائی مشهور به رویا در ۲۳ شهریور در سن ۹۰ سالگی در روستایی در فرانسه درگذشت. یدالله رؤیایی سردمدار شعر حجم در سال ۱۳۱۱ در دامغان به دنیا آمد.

ادای احترام به گوتنبرگ پدر چاپ در جهان نو

امروزه خرید یک کتاب در دسترس هرکسی است اما صدها سال پیش این امکان وجود نداشت. چاپخانه گوتنبرگ تاریخ را به معنی واقعی دگرگون کرد. چاپخانه گوتنبرگ با فراهم کردن وسیله‌ای برای تولید و مصرف انبوه ایده‌ها در مقیاس بسیار وسیع، باعث شد تا رنسانس، اصلاحات پروتستان و تجدیدنظر در اعتقاد مذهبی، عصر روشنگری و انقلاب علمی و توسعه علم و فناوری تسهیل شود؛ و جهان در آستانه انقلاب در دانش و اطلاعات قرار گیرد. تصور این تحولات بدون صنعت چاپ ناممکن است.

عباس معروفی به سفر بی‌بازگشت رفت

گردش گردون، خالق مجله “گردون” را، سمفونی مرگ، خالق رمان “سمفونی مردگان” را و بلوای چشم فروبستن در غربت، نویسنده رمان “سال بلوا” را برای همیشه خاموش کرد. عباس معروفی، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار و ناشر شهیر ایرانی که با رمان “سمفونی مردگان” مورد تحسین جهانیان قرارگرفته بود، پس یک دوره مبارزه با سرطان، در برلین آلمان درگذشت و این در حالی بود که نام کشور آلمان، چند روز پیش از آن تداعی‌گر داغ دیگری بر پیکر ادب ایرانی بود.

عشق و نفرت با چاشنی انتقام

این فیلم را می‌توان جز کمدی سیاه دانست و پس از گرفتن لبخند از شما، آن را برایتان زهرمار می‌کند. اگرچه ممکن است کمی از تماشای این فیلم رنجیده اما جز مواردی است که شما را به تفکر در اعمال و رفتارتان و تأثیر بر زندگی دیگران وا‌می‌دارد.

جهانی سرشار از بیدادگری

این کتاب به زیبایی جزئیات پنهان کودتای ۱۹۵۴ در گواتمالا را بازگو می‌کند؛ که به کار دولت خاکوبو آربنز پایان داد و کارلوس کاستیو آرماس را به ریاست جمهوری کشور رساند. نویسنده در این اثر با ترکیبی از شخصیت‌های واقعی و خیالی، قدرتِ تبلیغات و توانایی آن در هدایت افکار عمومی و تبدیل دروغ به راست را به تصویر می‌کشد.

پزشکان و داروسازان در پیچی تاریخی

اول شهریور روز پزشک و پنجم همین ماه روز داروساز است. دو صنف قدیمی همراه که قدمت آن‌ها تقریباً همپای بشر است. در کتاب‌های مقدس زرتشتیان از درمانگران در قالب شش نوع پزشک نام‌برده می‌شده است که بعضی از آن‌ها به علت دانش علمی روزگار ما از صحنه خارج‌شده‌اند نظیر دعا پزشکان و بعضی دیگر نظیر کارد پزشکان (جراحان) و گیاه‌پزشکان (داروسازان) کماکان به درمان مردم مشغول‌اند.

هوشنگ ابتهاج (سایه) شاعر ارغوان به سایه رفت

هفته گذشته یکی از شاعران بزرگ معاصر ایران در خاک شد. هوشنگ ابتهاج غزل‌سرا و نو سرای معاصر در سن ۹۴ سالگی و در خارج از کشور، هزاران هزار متر دورتر از موطن مادری‌اش، با عشق به مردمان سرزمینش درگذشت.

زمین با کرونا نفس تازه کرد

شیوع پاندمی کووید ۱۹ (کرونا) همه جوانب زندگی روزانه بشر ازجمله سلامت، روابط اجتماعی، فعالیت اقتصادی، نحوه خریدوفروش، آموزش و ... را تغییر داده است و همچنین اثرات مثبت و منفی بر موضوعات کلانتر ازجمله محیط‌زیست داشته است.

ایمان به انسانیت

داستان این فیلم در آلمان شرقی در سال‌های آخر دوران استیلای حزب کمونیست رخ می‌دهد. اشتازی پلیس مخفی امنیت کاملاً جدی در حال کنترل هنرمندان و نویسندگان است. وزیر فرهنگ و هنر طی مأموریتی که به مقامات اشتازی می‌دهد از آنان می‌خواهد گئورگ درایمن؛ نمایشنامه‌نویس برجسته را تحت نظر بگیرند.

معرفی کتاب؛ جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد در چند سال اخیر به یکی از مشهورترین کتاب‌های جهان با موضوع جنگ تبدیل‌شده است. این رمان درباره زنان روسی‌ است که در جنگ جهانی دوم در جبهه حضور داشتند و با آلمان‌ها جنگیدند.

یک دولت ِهفتادساله در تبعید! مناقشه چین و تایوان بر سر چیست؟

دو دولت بر کره زمین نام ِجمهوری چین و پرچمی سرخ‌رنگ را زیبنده خود می‌دانند: دولت اول جمهوری خلق چین است و دولت دوم جمهوری چین/تایوان/چین ملی/چین تایپه نامیده می‌شود. دولت ِ «حزب ناسیونالیست چین» که در جزیره «تایوان» به پایتختی شهر «تایپه» مستقر است و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست خود را «جمهوری چین» می‌خواند؛ و دولتِ «حزب کمونیست چین» که در سرزمین اصلی چین به پایتختی پکن قرار دارد و دومین قطب اقتصادی دنیاست خود را «جمهوری خلق چین» می‌نامد.

یک روز از زندگی یک زن

بهترین توصیف ممکن برای فیلم ساعت‌ها، به کارگردانی «استیفن دالدری»، در یک جمله، دیالوگی است که نیکول کیدمن ادا می‌کند: «یک روز از زندگی یک زن، تنها یک روز از زندگی یک زن.»

دستانی پوشیده در دستکش ایدئولوژی

واتسلاف هاول در کتاب قدرت بی‌قدرتان که در سال ۱۹۷۸ و پس از سرکوبی بهار اصلاح‌طلبی در پراگ منتشر شد، درباره ماهیت یک نظام ایدئولوژیک جدید به اسم «پساتوتالیتر» حرف می‌زند. موضوعی که از عوامل بیداری مردم چکسلواکی و وقوع انقلاب مخملین به رهبری هاول شد.

اگر دریاچه ما خشک شود

این روزها جلو چشم همه ما، با وجود هزاران هشدار، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور در حال خشک شدن است. رویدادی جبران‌ناپذیر و اندوه‌آور. در این مجال فارغ از علت‌ها، سوءمدیریت‌ها و راهکارها نگاهی می‌اندازیم به پیامدهای خشک شدن دریاچه ارومیه، چشم ایران.

محمد پیران آزادیخواه صبور درگذشت

زنده یاد محمد پیران در سال ۱۳۲۳ هجری شمسی در روستای درگزین از توابع شهرستان درگزین استان همدان چشم به جهان گشود. کل ایام زندگی نامبرده با آزادی‌خواهی ، صداقت و مبارزه صبورانه در راه اعتقادات خودش گذشت و فردی بود که بر اساس اعتقادات خود عمل کرد و فراز و نشیب زندگی هیچ تغییری در الگوی رفتاری و عملی ایشان به وجود نیاورد.

معرفی فیلم: احساساتی، صادقانه و برنده

فیلم گسیختگی می‌تواند به عنوان گذری پیرامون این‌که چگونه یک مرد می‌‌آموزد تا برای خود و دیگران پدری کند، روان شما را متاثر می‌کند. اما ناامیدی آخر آن در مورد شهرها و مدارس ما اغراق‌آمیز، نمایشی و احتمالاً فراتر از موضوع است.

ایستادگی و مقاومت در برابر استبداد

کتاب در برابر استبداد (بیست درس از قرن بیستم) اثری تاریخی-فلسفی، نوشته‌ی تیموتی اسنایدر است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به انتشار رسید. در روز نهم نوامبر، میلیون ها آمریکایی با حقیقتی دور از تصور رو به رو شدند: انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور.

معرفی رویداد: بخشش کلید آزادی و کنش

هانا آرنت متفکر یهودی‌تبار قرن بیستم، درباره یکی از بارزترین مشخصه انسانها می‌گوید که انسان آغاز نوین دارد و عمل و کنش درحیطه سیاست انسان را به آغاز نوین می‌رساند. وی معتقد بود که عمل و کنش به انسان آزادی می‌دهد و کلید کنش و کلید آزادی در بخشایش است. هانا آرنت دو قابلیت بخشایش و عهد بستن را از ویژگی‌های انسان درحیطه عمومی می‌داند و آن دو را از امکانات کنش و عمل می‌شمارد که کنش بدون دو قابلیتِ بخشایش و عهد بستن بی‌معنا خواهد بود.

معرفی چهره: خاموشی ستاره در جاده‌های مرگ

پروفسور محمدرضا ستاره از دانشمندان ایرانی در اول خرداد ماه سال ۱۴۰۱ در مسیر بیجار _ دیواندره دچار سانحه تصادف شد و پس از تحمل بیش از یک ماه درد و رنج ناشی از تصادف و رنج ده عمل جراحی روز ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ در بیمارستان امام خمینی تهران فوت کرد.

معرفی فیلم: سفری کند، طاقت‌فرسا و البته خام

و اما؛ بسیار سفر باید تا پخته شود خامی دیدن این فیلم هم برای دغدغه مندان طبیعت و هم برای آرمان‌گرایان سیاسی می‌تواند پیام‌هایی داشته باشد تا شاید با تجربه زیسته دیگری، اندکی بر تجربه ما افزون گردد.

معرفی کتاب: رازهای سربه‌مهر کودتای ۲۸ مرداد

و اما؛ بعد از ناکامی جنبش مشروطه، دومین خیزش مردم ایران در راستای رسیدن به حکومتی دموکراتیک و مستقل با کودتای ۲۸ مرداد متوقف شد. مجموعه‌ای از اشتباهات، کم‌تجربگی‌ها و بدشانسی‌ها منجر به موفقیت این کودتا گردید گرچه باید اذعان کرد حتی اگر در آن زمان هم کودتا به ثمر نمی‌رسید شرایط به گونه نبود که جنبش مردمی بتواند به‌راحتی از این پیچ تاریخی عبور کند. خواندن این کتاب را به تمام کنشگران سیاسی و اجتماعی ایران توصیه می‌نماییم.

معرفی چهره: احمد مهدوی دامغانی درگذشت

۲۷ خردادماه استاد احمد مهدوی دامغانی نویسنده و پژوهشگر ایرانی، متخصص در ادبیات عرب، استاد پیشین دانشگاه تهران و دانشگاه هاروارد درگذشت.

معرفی رویداد: تور دو فرانس

تور دو فرانس یا تور فرانسه معتبرترین مسابقه دوچرخه‌سواری جاده دنیاست که در سال ۱۹۰۳ تأسیس‌شده است و اکنون هرساله به مدت سه هفته در جاده‌های فرانسه و کشورهای پیرامون آن، در فصل تابستان برگزار می‌گردد. این مسابقه معمولاً از مرکز شهر پاریس شروع‌شده و در همان‌جا به پایان می‌رسد. امسال این مسابقات از ۱۰ تیرماه و از شهر کپنهاگ دانمارک آغاز می‌شود. این تور شامل ۲۱ روز مسابقه‌ای و ۲ روز استراحت است که مسافت ۳۵۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد.

معرفی فیلم:آکیلا و مسابقه هجی کلمات

این درام هیجان بخش ۱۱۲ دقیقه‌ای در سال ۲۰۰۶ ساخته‌شده است و ماجرای دختری ۱۱ ساله به نام آکیلا را روایت می‌کند.

آخرین مطالب

زن، زندگی، آزادی

جمهوری انسانی و ایده خشونت پرهیزی

آیا برای هشدارها سرانجامی هست؟

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

همدان، قربانی خودکفایی!

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

آیا لذّت گرایی تنها گزینه برای خوب زیستن است؟!

مهر آفرینان، فرزندان ناتنی آموزش‌وپرورش؟!

بزرگ ترین نقص و ایراد احزاب در کشور ما این است که حق خود را مطالبه نمی‌کنند

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت

جنگ وحشیانه صلح

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

رویا به خواب ابدی رفت

کار در اعماق تاریکی

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

دولت اقتدارگرا و مستبد مصلح یا دولت دموکراتیک؟

پنجاه و پنجمین جلسه هیئت دبیران حوزه‌های حزب برگزار شد

نشست بحران آب در دفتر حاما همدان

دو کتاب جدید انتشارات حزب چاپ شد

برای مهسا؛ مَهی که چهره‌اش برای ابد گرفتار خسوف شد

بررسی چالش‌های استان‌ها و عملکرد مدیران محلی در اولین ویژه‌نامه نشریه

منافع ملی بستر اتحاد ملی/ ارجحیت منافع جناحی و فردی برخی سیاست‌بازان سوداگر بر منافع ملی

ایرادگیری در هر چیزی به‌ جز تائید صلاحیت/ بررسی تایید صلاحیت مهدی تاج

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (5)

میراث گورباچوف

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد