نوشتار

بحران مدیریت یا مدیریت بحران

ایران باوجود دارا بودن دومین ذخایر گازی جهان، در سال‌های اخیر با نزدیک شدن به فصول سرما با معضل تأمین پایدار گاز مواجه بوده و در بعضی از نقاط کشور، هم‌وطنان چندین روز و ساعت را بدون گاز سپری نموده‌اند. بسیاری از صنایع سنگین و ابر تولیدکننده‌های صنایع فلزی با قطعی گاز روبه‌رو شده و نرخ تولید فولاد کشور با روند نزولی همراه گردید.

امیرکبیر؛ متفاوت با مردمان عادی و افراد مدعی

همیشه برای من سؤال بوده که به چه سبب نام امیرکبیر در تاریخ ایران این‌گونه متجلی و معتبر است؟ برای پاسخ به این سؤال بسیار تلاش داشته‌ام و با همه دست آورده‌ای که حاصل مطالعاتم بوده به این مهم رسیده‌ام که تفاوت امیرکبیر با مردمان عادی که ادعای تاریخی بودن داشته و دارند در موارد ذیل است:

ما دیکتاتورهای بالفطره

انگار در نهاد ناآرام ما، در ذات و هویت جمعی ما و در نهان‌خانه باورهایمان دیکتاتوری و خود حق پنداری خانه کرده. هویت هر یک از ما محصول هزاره‌های پیاپی تاریخی و فراز و فرودهای تلخ ‌و شیرین آن است. تاریخ ما نیز مشحون است

ماندگاری یا آسیب پذیری دولت‌ها

در شرایطی که ناخرسندی های اقتصادی و اجتماعی به پیدایش جنبش های اعتراضی و سازماندهی مخالفان و بسیج سیاسی و درخواست دگرگونی های اساسی در نظام های سیاسی می انجامد، چه عواملی موجب ماندگاری آن نظام ها یا آسیب پذیری و فروپاشی آنها می گردد.

هفت گام برای دیکتاتور‌شدن

در دنیایی که جهانی‌سازی، اینترنت، آموزش همگانی، آزادی بیان و پذیرفتن نظر مخالف روزبه‌روز در حال گسترش و توسعه است قطعاً تمامیت‌خواهی، ارعاب، سرکوب و قبضه قدرت کاری خلاف نظم جهانی است. از هیتلر تا موگابه و پوتین و اردوغان همه دیکتاتورها ارزش‌های فکری مشترکی دارند که به طور خلاصه چندتایی از آنها را برای دیکتاتور شدن بررسی می‌کنیم.

کفالت سیاسی

به طور حتم، با واژه «کفالت سیاسی» این روزها در رسانه ها، اخبار و شبکه های اجتماعی زیاد برخورد کرده ایم و این سؤال برای ما پیش‌آمده است که «کفالت سیاسی» چیست؟

نقش کمیسیون‌های حقیقت‌یاب در حل منازعات سیاسی و بین‌المللی

کمیسیون های حقیقت‌یاب، هیئت‌هایی مرکب از متخصصان امور پلیسی، حقوقی، قضایی، مشاوره و مددکاری اجتماعی هستند که از سوی مراجع ملی یا بین‌المللی و به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات و کشف حقایق مربوط به خشونت ها و جنایات نظامی یا سیاسی تشکیل و اعزام می شوند و گزارش خود را به آن مراجع ارائه می‌‌دهند.

مقام دانشجو و سخنگویی، درخورِ این مقام

می‌گویند سخنِ مترادف با همه، وزن معرفتی انسان است و ازاین‌روست که انسان‌های بزرگ را از طریق سخنانی می‌شناسند که نه‌تنها برای مخاطبان هم عصر خود، بلکه برای همه نسل‌ها و در همه زمان‌ها قابل مراجعه می‌باشند

آزادی بیان

۱۴ نوامبر اتحادیه اروپا تعدادی از افراد و نهادهای ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد. در این لیست تحریمی، شبکه تلویزیونی پرس وجود دارد. بعد از این تحریم جدید، ماهواره یوتل‌ست، شبکه انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی را از لیست پخش خود حذف کرد و برنامه‌های این شبکه از این ماهواره به طور کامل قطع شد.

چرخه نفرت و خشونت

در لقه‌لقه زبان با قطعیتی بسیار گزافه‌آمیز اعلان می‌کنیم که هویتی اجتماعی داریم، اما در عمل اگر کسی ناپرهیزی بکند و بگوید با رفتارهایی که از شما سر می‌زند، سندی برای اثبات این ادعا به‌دست نمی‌دهید به‌دلیل در اختیار نداشتن گواه و سندی صادق، مانند کوره آتش فشان درونیات خود را با این عنوان که آن‌که چنین قضاوتی در رابطه با ما دارد بصیرت ندارد و ابله است به هر سوی پرتاب می‌کنیم.

جام جهانی و نظام های سیاسی (۱)

جام جهانی فوتبال یکی مهمترین اتفاقات ورزشی در سراسر دنیا است و برگزاری مسابقات در فصل پاییز و در کشور قطر اهمیت ویژه‌ای به این مسابقات می‌دهد. برای ایرانیان این مسابقات می‌توانست فرصت‌های فراوان اقتصادی و فرهنگی فراهم کند. اما با توجه به اینکه رهبران سیاسی در ایران به فرصت‌سوزی عادت کرده‌اند، ایرانیان باید تنها به تماشای تصاویر سانسور شده، تقطیع شده و با تاخیر مسابقات از صدا و سیما بسنده کنند، تا شاید معجزه‌ای رخ دهد

رتبه بندی قطره چکانی

بیش از ده سال از وعده خوش آب‌وتاب رتبه‌بندی معلمان می‌ ‌گذرد و با روندی لاک‌پشتی در حال اجرای نیم‌بند رتبه‌بندی هستیم. قرار بود بر اساس این طرح، به مانند اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، معلمان نیز بر اساس توانمندی علمی و کارکردی‌شان رتبه‌بندی شوند و به همان میزان حقوقشان افزایش یابد و همانند اساتید دانشگاه،

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف و روزنه‌ای از امید که نمایان شد

دانشجویان و اساتید معترض دانشگاه شریف، سرآخر با پایفشاری بر مطالباتشان موفق شدند دخالت نهادهای امنیتی در دانشگاه را که مخالف نص صریح قانون انجام شده بود، در انظار و افواه عموم محکوم کنند و تجمعی مسالمت‌آمیز و بدور از تنش برگزار نمایند.

چرا پزشکان اعتراض کردند؟

هفته‌های گذشته شاهد دو اعتراض مسالمت‌آمیز اعضا نظام پزشکی در مشهد و شیراز و دو اعتراض ناتمام و به خشونت کشیده شده در اصفهان و تهران بودیم. پزشکان از جمله اقشاری هستند که معمولاً در سرتاسر دنیا خیلی دیر و محافظه‌کارانه دست به اعتراض می‌زنند.

نایاک از نگاهی دیگر

شورای ملی ایرانیان آمریکا یک سازمان غیردولتی غیرانتفاعی مستقر در واشینگتن دی.سی آمریکاست که به اختصار نایاک خوانده می‌شود. مدیریت این شورا را پیشتر تریتا پارسی برعهده داشته است و اکنون جمال عبدی بر عهده دارد.

موازی‌کاری‌های موهن، مضر و مخل

مقدمه: یکی از طرح‌هایی که برای شناسایی و هدایت استعدادهای برتر طراحی و مطرح شده، طرح شهاب است. طرحی که قرار است استعداد هر دانش‌آموز را شناسایی کند تا سیکل معیوب آموزشی کشور که تمام دانش‌آموزان را تنها به سمت و سوی دانشگاه‌ هدایت می‌کند و این هدایت نیز در مسیرهای نادرست و گاه خارج از توانایی آنها صورت می‌گیرد، اصلاح گردد.

با شعارهای اعتراضی

بسیاری کسان، پس از خرداد پرحادثه‌ی ۷۶ که وعده شیرین تغییر در جان جوانان رخنه کرده بود، رخدادهای ۸۸ را مُهر پایانی بر هرگونه امید اصلاح و انعطافی در ساختار صُلب قدرت، برای تغییر و تحول بسوی مطالبات مدنی و شهروندی می‌شمارند.

وسط بازی در ایران!

وقایع اجتماعی در بستری از سیاست، بوم تحولات کلان یک جامعه به حساب می‌آید. از آنجایی که سر منشأ انقلاب پنجاه و هفت را در جنبش تنباکو و سپس انقلاب مشروطه می‌دانند، نگاه کوتاه مدت به پدیدهای تغییرساز و تحول خواه نیز نگاهی ساده انگارانه و برگرفته از غلیان هیجانات است.

انقلاب‌های رنگی

اواخر دهه ۹۰ میلادی، بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و آسیای مرکزی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توانستند به یک استقلال حداقلی دست پیدا کنند، اما سایه تمامیت خواهی شوروی سابق بر توسعه سیاسی و جامعه مدنی این کشورها تأثیر مستقیم داشته است.

دوران گذار چگونه طی می شود؟

روز ۲۰ شهریور یکی از موضوعات مطرح شده در جلسه دفتر سیاسی حزب بررسی جواب سوال زیر بود: آیا یک دولت اقتدارگرا و مستبدمصلح برای گذار به توسعه بهتر است یا یک دولت دموکراتیک؟ برای آگاهی خوانندگان محترم خلاصه ای از مباحث مطرح شده در این جلسه را در اینجا تقدیمتان مینمائیم.

ایرانی به دنبال یک زن

این روزها، خیابان در مقابل چهل و چندسال حکمرانی در حال باز پس دادن آموزه هایی است. آموزه هایی که به علت فاصله زیاد جهان فکری و البته محدود حاکمان با مردم، نه در مدرسه و دانشگاه که در تنها فضای زیست نوجوانان و جوانان امروزی شکل گرفته است.

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

ابراهیم رئیسی در خردادماه سال ۱۴۰۰ پیروز انتخابات شد و فرایند تشکیل دولت را آغاز کرد. این فرایند تا انتهای مردادماه همان سال طول کشید و عملاً از شهریورماه سال ۱۴۰۰، وزرا و رؤسای جدید مستقرشده و برنامه‌های پیشنهادی و ادعایی خویش را شروع کردند. بر آنیم تا در سلسله مقالاتی به بررسی عملکرد یک‌ساله برخی از زیرمجموعه‌های دولت سیزدهم بپردازیم.

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

۵ سپتامبر خانم لیز تراس ۴۷ ساله به‌عنوان نخست‌وزیر جدید بریتانیا انتخاب شد. او تحصیل‌کرده رشته سیاست، فلسفه و اقتصاد از کالج مرتون آکسفورد است. لیز تراس قبل از ورود به سیاست، به مدت ۱۰ سال در صنعت انرژی و مخابرات به‌عنوان مدیر بازرگانی و مدیر اقتصاد کارکرده است.

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (۵)

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از وزارتخانه‌های قدیمی ایران است که پیشینه آن به عصر مشروطیت و ورود تلگراف به ایران بر می‌گردد. بااین‌حال هنوز در مورد محدوده وظایف و ساختار متناسب برای آن حرف‌وحدیث بسیار است و در هر دولتی بخشی یا به آن اضافه می‌شود و یا در اکثر مواقع از آن کاسته می‌گردد.

میراث گورباچوف

میخاییل گورباچوف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۹۰ در سن ۹۱ سالگی بعد از یک بیماری طولانی درگذشت. گورباچف در خارج از کشور خود به‌عنوان ناجی آزادی برای شهروندان شوروی شناخته می‌شود اما اصلاحات او درنهایت منجر به فروپاشی غیرقابل‌انتظار شوروی و نابودی کمونیست در سراسر اروپای مرکزی و شرقی شد. او در داخل روسیه مقصر اصلی سال‌های پر هرج‌ومرج اواخر حکومت شوروی شناخته می‌شود و این مرد آن‌قدر زنده ماند تا شاهد بازگشت دوران تمامیت‌خواهی روسیه با حکومت پوتین باشد.

غلبه نگاه سلبی به فرهنگ/نگاهی به عملکرد یکساله دولت در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی

ابراهیم رئیسی در خردادماه سال ۱۴۰۰ پیروز انتخابات شد و فرایند تشکیل دولت را آغاز کرد. این فرایند تا انتهای مردادماه همان سال طول کشید و عملاً از شهریورماه سال ۱۴۰۰، وزرا و رؤسای جدید مستقرشده و برنامه‌های پیشنهادی و ادعایی خویش را شروع کردند. بر آنیم تا در سلسله مقالاتی به بررسی عملکرد یک‌ساله برخی از زیرمجموعه‌های دولت سیزدهم بپردازیم.

نگاهی به پیشینه و گذشته حادثه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

مدت‌هاست که جامعه ایرانی با سؤال و چالشی جدی در خوانش حادثه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مواجه شده است، برخی جریانات سیاسی و عموماً سلطنت‌طلب با طرح برخی موارد همچون عدم امکان کودتا توسط بالادست (شاه) علیه پایین‌دست (مصدق) و یا حق قانونی شاه برای خلع مصدق در صورت انحلال مجلس مدعی این هستند که ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ قیام ملت و مردم علیه مصدق و در حمایت از شاه بوده است، خوانشی از تاریخ که البته قبل از انقلاب ۱۳۵۷ هم مطرح بود و با وقوع انقلاب به دست فراموشی سپرده‌شده بود.

برنامه‌ریزی برای رسیدن به گذشته؛ بررسی عملکرد دولت در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

در این نوشتار چالش های اصلی گردشگری در مسائل فرهنگی و اجتماعی و کمبود بودجه و سوء مدیریت در بخش گردشگری، ناهماهنگی درونی و مشکلات در ارتباطات جهانی، بازاریابی و صادرات و ... مورد تبیین قرار می گیرد.

سیل ها می آیند و می روند و ما هنوز نظاره می کنیم

ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد ۶ مرداد ۱۴۰۱ بارش شدید و ناگهانی باران باعث جاری شدن حجم زیادی آب و گل‌ولای به‌سوی پایین‌دست رودخانه امامزاده داوود تهران شد و باعث مرگ ۲۲ نفر شد.

شاهدی بر گزارش ما

پیرو درج مقاله‌ای در شماره قبلی نشریه اراده ملت تحت عنوان گزارش عملکرد دولت در حوزه سلامت (واکسیناسیون و دیگر هیچ) به نامه دکتر پیمان سلامتی استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران برخوردیم که تأییدی بود بر مدعاهای ارائه شده در آن مقاله؛ لذا شایسته دیدیم که بخشی از نامه ایشان را در این بخش منتشر نماییم.

آخرین مطالب

زمستان سخت و سرد

حکمرانی حزبی و ضرورت گفتگو

هگل و ضرورت اعتراض

در باب اهمیت محیط‌زیست

تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری برخلاف قانون اساسی تصویب گردیده است

بحران مدیریت یا مدیریت بحران

امیرکبیر؛ متفاوت با مردمان عادی و افراد مدعی

مبارزه برای زندگی

لهستان؛ اصلاحات در محاق

نظریه های *خوب زیستن*

دوگانه تحزب و تشکل

مشکلات به حدی است که به‌عنوان مسئول اتحادیه، از صنف ام بیزارم!

مسئولیت‌پذیری، بزرگ‌ترین ارمغان احزاب

چشم در چشم رؤیا بایست و بجنگ ..

جنبش ایده‌ها

چه زود هست‌ها، بود می‌شوند

جوزف شومپیتر و تخریب خلاق

بنیان‌های آموزش موسیقی، نظری به اندیشه‌های ادگار ویلمز

نغمه روسپی

مردان و زنان عنکبوتی

تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی

جهان در هفته‌ای که گذشت (56)

زهره رحیمی، عضو ارشد حزب اراده ملت ایران به حبس تعلیقی محکوم شد

شیوه نقد درون تشکیلاتی به بحث گذاشته شد

با دریافت مجوز رسمی، کتاب راقمان انقلاب به چاپخانه ارسال گردید

دومین هم‌اندیشی هیئت تحریریه نشریه اراده ملت برگزار شد

سیاست به زبان خودمانی

گزارشی از دوران ذوب در لهستان

همه هنر حکومت‌کردن در دورزدن مشکلات خلاصه نمی‌شود

کتابی که اکنون به خواندنش نیازمندیم