نوشتار

ورزش زیر سایه سیاست

تنش‌های سیاسی و اختلافات مذهبی و موضوعات مرتبط با ملی‌گرایی همیشه از چالش‌های اصلی در بسیاری از مسابقات ورزشی در سراسر دنیا بوده است. رابطه ورزش و سیاست سطوح کارکردی مختلفی دارد. بسیاری از ورزش‌ها برای برآوردن نیازهای اجتماعی طراحی‌شده‌اند، از هنرهای رزمی ژاپنی که به‌عنوان وسیله‌ای برای رشد معنوی و نظم اجتماعی شناخته می‌شود تا حضور جنجالی جان کارلوس و تامی اسمیت در مراسم اهدای مدال مسابقات دوی ۲۰۰ متر بازی‌های المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی که با دستکش و جوراب مشکی و بدون کفش برای اعتراض به نژادپرستی در امریکا بر روی سکو رفتند یا حتی حذف گسترده تیم‌های روسیه در مسابقات مختلف ورزشی در ماه‌های اخیر، همه نشان از اهمیت و جایگاه ورزش در منازعات سیاسی دارد.

ملاحظات هواداری

اجتماعی بودن انسان از تلاش برای دست‌یابی به حمایت آغاز می‌شود و به یافتن ظرفیت و مهارت حمایت از دیگران منتهی می‌شود. به عبارتی انسان موجودی است که برای اطمینان از تحت حمایت بودن، عضویت در اجتماع را قبول می‌کند و با گام‌های ارتقا و تعالی، به نقطه‌ای می‌رسد که باید از دیگری حمایت کند. و این دیگری، محدود به افراد نیست و جریانات را نیز شامل می‌شود.

حکمرانی حزبی و ضرورت وجود احزاب

حکمرانی خوب الگویی تازه در ادبیات توسعه است که مدتی است که در ادبیات سیاسی کشور از آن یاد می‌شود که از تعامل و مشارکت سه بخش خصوصی، جامع مدنی و دولت، شکل می‌گیرد. در واقع جامعه مدنی پایدار و دولت شهروندمداری زمینه‌ساز دستیابی به توسعه پایدار و حکمرانی خوب است، با توجه‌ به اینکه حکمرانی و کیفیت آن از موضوعات مهم پیشروی جوامع بوده است، مسئولین سیاسی و دولتمردان همواره سعی کرده‌اند نظام سیاسی خود را کارآمد یا در صورت امکان چهره‌های کارآمد از آن به نمایش بگذارند. از سویی دستیابی به خیر و مصلحت عمومی همواره هدفی مهم در یک کشور در دستگاه دولت و هم میان مردم بخش خصوصی بوده است.

اتحادیه‌های کارگری

در سال‌های گذشته با خروج آمریکا از برجام و عدم تمایل ایران برای توافق هسته‌ای، حجم و گستردگی لایه‌های پنهان بحران اقتصادی ایران در حال نمایان شدن است. افزایش نقدینگی و کاهش ارزش ریال بیشترین فشار را بر طبقه پایین و جامعه کارگری ایران وارد کرده است. سال ۱۴۰۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین تعداد تجمع و اعتراضات کارگری در ایران بودیم. تصویر تجمع کارگران برای مطالبات صنفی و افزایش حداقل دستمزد به یک امر عادی در ایران تبدیل شده و حتی مسئولان و حاکمیت هم به این اعتراضات عادت کرده‌اند، تنها نتیجه این اعتراضات پهن کردن نمادین سفره خالی کارگران در کف خیابان جلوی مراکز دولتی و کارخانه‌های ورشکسته بوده است.

مدخلی بر عمل سیاسی حزبی با نیم‌نگاهی به واکنش سمن‌ها به موضوع پتروشیمی میان‌کاله

مشاهده واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های گسترده‌ی صورت‌گرفته‌ی اخیر از سوی فعالین و سمن‌های زیست‌محیطی و سایر چهره‌های اجتماعی و فرهنگی و ... در مواجهه با ساخت مجتمع پتروشیمی میان‌کاله به جهت تبعات زیست‌محیطی که می‌توانست داشته باشد، در بدو امر این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که در این قبیل موارد یک حزب سیاسی چه کنشی می‌تواند داشته باشد. از طرفی در سال‌های اخیر که در حزب اختلاف‌نظرهای اساسی در اتخاذ شیوه سیاست‌ورزی وجود داشت دغدغه بر رسیدن و کنکاش در مفهوم «عمل سیاسی حزبی» و تفاوت یا تمایز آن با سایر کنش‌های سیاسی تأمل‌برانگیز می‌نماید و ضرورت آن بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

ضرورت تغییر و بازنگری قانون اساسی پس از قریب به ۳۵ سال

باتوجه‌به رشد و توسعه سریع رسانه‌ها و اهمیت فضای مجازی و همچنین روابط و علائق نسلی و تغییرات لحظه‌ای و آنی خواست‌ها و مناسبات اجتماعی و سیاسی و لزوم زیست بهتر و به‌روزتر در دهکده جهانی و شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی ناشی از انباشت دانش و فناوری‌های نوین عمر قانون‌گذاری در جوامع را بسیار کوتاه نموده؛ به‌گونه‌ای که در اکثر کشورهای جهان قوانین بعد از مدتی به صورتی‌ترمیم یا اصلاح می‌شود.

سبزها، فراتر از محیط‌زیست‌گرایی

احزاب سبز در سال‌های گذشته از یک گروه افراطی خارج از حلقه تصمیم‌گیری به‌عنوان یک مدعی جایگاه‌های سیاسی بخصوص در اتحادیه اروپا تبدیل‌شده‌اند. سبزها حالا در سراسر جهان فراتر از نگاه تک‌بعدی محیط زیستی به‌عنوان احزاب سیاسی قدرتمند با مطرح‌کردن طیف گسترده‌ای از مطالبات سیاسی در حال پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت‌های ائتلافی هستند. هم‌اکنون، دولت ائتلافی آلمان به‌عنوان چهارمین اقتصاد دنیا خانم آنالنا بربوک رهبر حزب سبزها را به‌عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کرده است و طبق آخرین گزارش‌ها نزدیک به ۸۰ حزب سبز فعال در دنیا وجود دارد.

حقی برای ندیدن، حقوقی برای ندادن

یکی از مهم‌ترین اهداف دولت‌ها را می‌توان دستیابی به رشد اقتصادی دانست، دولت‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از اهرم‌ها و ابزارهای مختلف این امر را محقق کنند، برای رشد اقتصادی سه عامل اصلی می‌توان بیان نمود، نیروی انسانی، سرمایه و مدیریت، افزایش کارایی و اثربخشی این عوامل می‌تواند منجر به بهبود و افزایش رشد اقتصادی شود، البته که گاه این عوامل در تضاد با یکدیگر قرار می‌گیرند و افزایش اثر یک عامل در تضاد با عامل دیگر قرار می‌گیرد خصوصاً بین دو عامل اول یعنی نیروی انسانی و سرمایه برخی منافعشان در تضاد با یکدیگر قرار می‌گیرد و لاجرم می‌بایست بین این عوامل به یک تعادل مناسب رسید.

تداوم در پیوند بین نسل‌ها ضروری برای توفیق فعالیت‌های حزبی

قطع به‌یقین مهم‌ترین علت شکست‌های پی‌درپی در تاریخ سیاسی ایران بی‌توجهی و یا ناسازمان‌یافتگی در بحث تداوم در پیوند بین نسل‌هاست زیرا که بنا به تعریفی که در دائره المعارف علوم اجتماعی از نسل شده است آن را به گروه‌هایی از افراد اطلاق می‌کنند که مرحله‌ای از حیات را با یکدیگر آغاز و یا با یکدیگر به پایان رسانده باشند.

ما و مهاجرین افغانستان

سال ۱۳۵۷ اگرچه با کودتا در افغانستان آغاز شد اما با پیروزی انقلابیون ایرانی به پایان رسید که حاصل آن نظام جمهوری اسلامی گردید و همین عاملی شد که بخش زیادی از مهاجرین افغانستانی خصوصاً مهاجرین شیعه راهی ایران شوند

حضور افاغنه؛ فرصت یا تهدید

حضور پررنگ افغانی‌ها در این مکان حکایت از وقوع خزنده اتفاقات نامیمون در زیرپوست شهر داشته و به نظر می‌رسد پس از استیلای طالبان بر افغانستان مسئولین به طور نامرئی و نامحسوس کنترل در و دروازه‌ها را به افاغنه واگذار کرده‌اند.

سقف‌های شیشه‌ای

اصطلاح سقف شیشه‌ای یک استعاره نامرئی است که عموماً برای موانعی که باعث عدم حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی می‌شود به کار می‌رود.

دوراهی‌ها در مطالبات صنفی

برای برآورد مطالبات مدنی، آنچه که در موازات همبستگی ضرورت دارد، آگاهی است. چنانچه دغدغه همبستگی جمعی را داریم، به همان میزان و حتی بیشتر، باید نگران میزان آگاهی و درستی تصمیمات و تحلیل‌های جمعی خود باشیم. چراکه از قضا در صورت تحقق همبستگی، اما بی‌توجه به درستی مسیر، جمع ما قادر به ایجاد تهدیدات و آسیب‌های بزرگ‌تری خواهد بود. پس هم آگاهی و هم همبستگی باید دوشادوش یکدیگر در تحرکات مدنی پیش بروند و دغدغه این یادداشت هم رعایت همین دوگانه همدوش است.

آنچه در ذهن بخش غالب حاکمیت می‌گذرد

در این یادداشت تلاش شده است که از زاویه دید و بر اساس ذهنیت حاکمیت غالب جمهوری اسلامی به پدیده‌ها بدون پرده‌پوشی و فارغ از شعارهای انقلابی و ایدئولوژیک نگاه شود تا بتوان مسیر نسبی حرکت نظام را پیش‌بینی کرد؛ لذا فارغ از تبعات این فرایند و بدون توجه به‌درستی یا غلطی این روش تلاش شده است از ذهنیت برنامه‌ریزان ارشد نظام طرح کلی حرکت نظام ترسیم شود.

آینده برجام و منافع طرف‌های درگیر

در این نوشتار هدف ما پاسخگوئی به چند سؤال کلیدی در مورد برجام است. آیا در مذاکرات وین برجام احیا می‌شود؟ آیا یک توافق پایدار صورت می‌گیرد؟ آیا یک توافق موقت و ضعیف اتفاق می‌افتد؟منافع طرفهای درگیر در این ماجرا چیست؟

اما و اگرها و باید و نبایدهای جوانان و مشارکت سیاسی (۲)

هرچند مشارکت به معنای سهیم بودن در تمامی فرایندهای تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی، اجرا، سنجش و اصلاح خواهد بود. اما باتوجه‌به محدودیت‌ها و موانع ریزودرشت و ساختاری و زیربنایی که در برخی جوامع پیشی‌ای جامعه برای مشارکت هست. در این مقال نگاه عام‌تر و وسیع‌تری به آن می‌اندازیم و البته قصد ما در این یادداشت، موشکافی بحث “مشارکت سیاسی” نیست. طی این نوشتار، از ۴ زاویه به محور بحث نگاه خواهد شد. ۱. نگاهی به مشارکت سیاسی جوانان در کشورهای جهان (صرفاً توصیفی و نه تطبیقی) خواهد انداخت. ۲. مروری بر مشارکت سیاسی جوانان در ایران خواهیم داشت. چه در قالب کنش سیاسی حزبی و یا خارج از این چهارچوب. ۳. نگاه اختصاصی به وضعیت جوانان در حزب اراده ملت ایران خواهیم داشت و گذری بر فراز و نشیب‌های آن خواهیم انداخت. ۴. در انتها با تاکید بر الزامات و بایدهای افزایش مشارکت جوانان با نگاه اختصاصی در حزب اراده ملت ایران بحث را به پایان خواهیم برد. در شماره اول این مقاله به زاویه‌های اول و دوم پرداختیم و مشارکت سیاسی جوانان در جهان و ایران را مرور کردیم. در شماره دوم نگاهی خواهیم داشت به وضعیت جوانان در حزب اراده ملت ایران و کارهای که باید کرد.

شغل معلمی متفاوت با سایر مشاغل

در مقاطع مختلفی در دوران پهلوی دوم و در سال‌های بسیاری بعد از انقلاب، شاهد اعتراضات و تحصن‌های معلمین دررابطه‌با مطالبات مالی بوده‌ایم. جدا از اینکه میزان دریافتی معلمان نسبت به بعضی گروه‌های شغلی پائین است و جدا از اینکه میزان دستمزد پایه نسبت به هزینه‌های جاری خانوار ایرانی به‌طورکلی نامتعادل است یک تفاوت محسوس بین شاغلین در وزارت آموزش‌وپرورش با سایر مشاغل دولتی و غیردولتی وجود دارد

اما و اگرها و باید و نبایدهای جوانان و مشارکت سیاسی (۱)

هرچند مشارکت به معنای سهیم بودن در تمامی فرایندهای تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی، اجرا، سنجش و اصلاح خواهد بود. اما باتوجه‌به محدودیت‌ها و موانع ریزودرشت و ساختاری و زیربنایی که در برخی جوامع پیش پای جامعه برای مشارکت هست. در این مقاله نگاه عام‌تر و وسیع‌تری به آن می‌اندازیم و البته قصد ما در این یادداشت، موشکافی بحث “مشارکت سیاسی” نیست. طی این سخنان، از ۴ زاویه به محور بحث نگاه خواهد شد. ۱. نگاهی به مشارکت سیاسی جوانان در کشورهای جهان (صرفاً توصیفی و نه تطبیقی) خواهد انداخت. ۲. مروری بر مشارکت سیاسی جوانان در ایران خواهیم داشت. چه در قالب کنش سیاسی حزبی و یا خارج از این چهارچوب. ۳. نگاه اختصاصی به وضعیت جوانان در حزب اراده ملت ایران خواهیم داشت و گذری بر فراز و نشیب‌های آن خواهیم انداخت. ۴. در انتها با تأکید بر الزامات و بایدهای افزایش مشارکت جوانان با نگاه اختصاصی در حزب اراده ملت ایران بحث را به پایان خواهیم برد.

اصلاحات و آرزوهای برباد رفته

اگر بپذیریم که در جهان علت و معلول‌ها زیست می‌کنیم، آنگاه قابل‌درک خواهد بود که موفقیت‌ها و ناکامی‌های انسانی در عرصه‌های گوناگون به‌عنوان معلول، علت یا علت‌هایی داشته‌اند. بنابراین، انبوه و انواع چالش‌های ملی و اجتماعی که زیستی غیرقابل‌توجیه و توصیفی را برای شهروندان در همه سطوح رقم زده است، می‌طلبد تا پرسش شود، علت یا علت‌های این‌همه چالش چیست؟

از پینوشه تا نرودا تجربه دموکراسی‌خواهی در شیلی

و اما؛ نخست: ضرورت تداوم مبارزات آزادی‌خواهانه مسالمت‌آمیز در داخل کشور و عدم اتکا و نگاه به بیرون کشور آن‌چنان‌که میچل باچله بعد از طی دوران تبعید به شیلی بازگشت و به مبارزات مسالمت‌آمیز خود ادامه داد. دوم: ضرورت ائتلاف و همکاری کلیه گروه‌ها و احزاب مخالف آن‌چنان‌که تجربه حضور حزب دموکرات مسیحی به رهبری فری مونتالوا در انتخابات همه‌پرسی قانون اساسی بدون همراهی سایر گروه‌های مخالف با شکست همراه شد و هشت سال بعد که همه باهم علیه تداوم حکومت پینوشه متحد شدند پیروز انتخابات شدند. سوم: ضرورت توجه به زمینه‌های اجتماعی برای اجرای برنامه‌های اصلاحی و پرهیز از شتاب و عجله برای اجرای این برنامه‌ها چهارم: ضرورت توجه به سایر گروه‌های همسو پس از پیروزی در انتخابات و پرهیز از یک‌جانبه‌گرایی آن‌چنان‌که احزاب دموکرات مسیحی و یا سوسیالیست‌ها پس از پیروزی در تشکیل کابینه خود از سایر گروه‌ها و احزاب ائتلاف استفاده نمود.

مطالعه تطبیقی حزب اسلامی کار و حزب اراده ملت در سپهر سیاسی ایران

این یادداشت برداشتی از پایان‌نامه آقای پیمان تحقیقی به راهنمایی خانم دکتر زهره پوستین چی برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی است که در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن ارائه و دفاع شده است. مسئله اصلی تحقیق مقایسه حزب اسلامی کار و حزب اراده ملت در مورد نحوه تعامل و رویکردشان با جامعه و دولت و در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. برای این منظور روش این پژوهش توصیفی - تحلیلی انتخاب شده است و اتخاذ چنین شیوه‌ای در این تحقیق به این دلایل است که خواننده محترم مروری بر حزب اسلامی کار و حزب اراده ملت داشته باشد و همچنین با درک فضای سیاسی با ذهنی روشن به فضای احزاب سیاسی وارد شود و نیز بتواند کسی را که با دنیای علوم سیاسی و بحث احزاب آشنایی لازم را ندارد در فضای بحث و مبانی آن قرار دهد. برای پاسخ به سؤال تحقیق از چهارچوب نظری «لاپالومبارا و واینر» استفاده شده است.

حکمرانی حزبی سخنرانی داوود فیرحی در نشست اردوی مباحث بنیادی شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران

سرویس اندیشه- داوود فیرحی استاد برجسته علوم سیاسی و از معدود صاحب‌نظران حوزه سیاست ورزی حزبی، در اردوی مباحث بنیادی شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران به‌تفصیل در مورد حکمرانی حزبی سخن گفت و با نگاهی به سابقه تاریخی موضوع در دنیا و جامعه ایران، تلاش نمود جوانان حاضر در جلسه را با مفهوم حزب و کارکرد آن و نیز چشم‌انداز آتی تحزب آشنا سازد. انتشار دوهفته‌نامه اراده ملت فرصت مغتنمی در اختیار قرار داد تا بتوانیم در تسری این قبیل مباحث در سطح جامعه در راستای تحقق حکمرانی حزبی که تنها راه سعادت و خوشبختی جامعه محسوب می‌شود، سهمی هرچند کوچک داشته باشیم. متن حاضر بخشی از سخنان ایشان است که بیش از سه ساعت طول کشید. در شماره‌های بعدی نیز بخش‌های دیگری از این مباحث تقدیم شما مخاطبین فرهیخته خواهد گردید.

نقد وآسیب‌شناسی نحله (مشرب ومسلک) سیاسی اصلاح‌طلبی (بخش سوم)

در بخش‌های پیشین مطلب با تأکید روی این تلقی که مجموعه فعالیت‌های مصطلح به اصلاح‌طلبی در ایران را نمی‌توان یک جریان و یا حزب سیاسی دانست به این وعده رسیدیم که دلایل قطعی‌تری از درستی این برداشت را با مراجعه بدان چه که ممالک توسعه‌یافته بدان نام فعالیت حزبی می‌نهند تقدیم مخاطبان این سلسله از مقالات نماییم

نگهبان مهر

به بهانه مقارنت انتشار این شماره با خجسته میلاد پیامبر رحمت و مهربانی، بخشی از مقدمه کتاب «نگهبان مهر» به قلم فرهیخته گرامی حسن اکبری بیرق، با عنوان فرعی «جستارهایی مردم شناختی در اسلام ایرانی» تقدیم می‌گردد، انتشار کتاب اتفاقی قابل‌اعتنا در حوزه مردم‌شناسی دینی به شمار می‌آید، کتابی بی همسنگ در این حوزه که البته به شیوه‌ای روشمندتر ابعاد مردم شناختی دین اسلام به‌ویژه مذهب تشیع را کاویده است. به تعبیر دقیق‌تر، این کتاب روایتی است مردم شناختی از اسلام ایرانی که روند تأثیر و اثر آموزه‌های اسلامی فرهنگ ایرانی را بر یکدیگر بررسی می‌کند، ازاین‌رو کتابی است پرمحتوا و به دلیل نثر زیبا و روانش، بسیار خوش‌خوان.

وطن مظلوم من

می‌خواستم دست‌به‌قلم ببرم و بنویسم از روایتی که برای اصلاح‌طلبی داشتم اما حقیقتاً دیدم مظلوم‌تر از وطن وجود ندارد. فضای مجازی پر است از مرثیه‌ای که برای وطن سر داده می‌شود. بیچاره وطن!

آخرین مطالب

به جای مقدمه (40): در ستایش نهاد سازی

سخن سردبیری (40): دوزخ خاورمیانه و انرژی خواران

سرمقاله (40): نمایندگان معزز مجلس چه میکنند؟

ورزش زیر سایه سیاست

ملاحظات هواداری

“حق تقدمِ تفسیر ستم با ستم دیده است”

کنشگری روی رکاب

فلسفه و هنر زیستن (2) معرّفی دو کتاب؛ دو شاهکار، دو نمونه

سوسیال دموکراسی ایرانی

مصاحبه: رجال سیاسی و مذهبی و نخبگان ما حزبی نیستند

مصاحبه: مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

ایران در هفته‌ای که گذشت (40)

معرفی فیلم:آکیلا و مسابقه هجی کلمات

پیشنهاد مقاله:دولت رفاه و دوگانه سوسیال‌دمکراسی و لیبرال دمکراسی

معرفی چهره: غلبه منش شخصی بر ایدئولوژی

معرفی رویداد:حمایت اجتماعی جهانی برای پایان دادن به کار کودکان (شعار سال 2022)

یک عکس و چند نکته:تابلو به دستانِ حاشیه جاده

نشستی در رابطه با جنبش من هم!

کتاب دیپلماسی نفتی ایران قبل و بعد از برجام آماده چاپ می‌شود.

اپوزیسیون خارج از کشور چه می‌گوید؟

شروع مجدد فعالیت کارگروه محیط‌زیست حاما

سیاست به زبان خودمانی - 40 (کنشگران سیاسی)

به‌جای مقدمه (39): آوار و دیگر هیچ ...

سخن سردبیر (39): حکومت چیست

سرمقاله (39): نمایندگان واقعی مردم کجا هستند؟

حکمرانی حزبی و ضرورت وجود احزاب

اتحادیه‌های کارگری

روزهای پرهیاهو در دنیای سیاست و تاثیر آن بر بازارهای مالی

گزارش تصویری حضور انتشارات حزب اراده ملت ایران در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران (بخش دوم)

فلسفه برای بهتر زیستن ما چه دارد