گزارش

بیش از ۲۹ هزار کارگر طی یک سال قربانی حوادث کار شدند

درحالی‌که داده‌های آماری سازمان پزشکی قانونی از افزایش بیش از ۱۱ درصدی مرگ و مصدومیت کارگران در محیط کار حکایت دارد، مقام‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدعی‌اند که آمار حوادث کار به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته است.

چرایی و چگونگی مواجهه با ناامکانی اتحادیه‌های کارگری

انتظار می‌رود که مخاطب گرامی در همین مطلع کلام، با دقت در عنوان یادداشت، دریابد که قرار نیست این نگاشته به وضعیت فقدان اتحادیه و چرایی این فقدان بپردازد. چرا که اساسا در خصوص تحقق نهادهای مدنی فراگیر و سازنده، نیازمند زیرساخت‌ها و فرایندها و قوانین و رویکردهایی در حاکمیت و جامعه هستیم، که در حال حاضر در حکومت و جامعه ایران فراهم نیست.

چالش شوراهای شهر

عصر سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ نشست خبری اعضای شورای شهر کرج با اصحاب رسانه در سالن شهیدان نژادفلاح کرج برگزار گردید. در این نشست چهارساعته تعدادی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های مکتوب و مجازی سوالات خود را شفاف در خصوص مدیریت شهری و حواشی عملکردی شورا و شهرداری مطرح نمودند.

نقلی از سلسله نشست های گفتگو و اندیشه

هفته اول بهمن ماه دومین جلسه از با حضور برخی از دبیران کل احزاب اصلاح طلب و چهره های سیاسی و فعالان حزبی با موانع توسعه اجتماعی و بازتاب احکام قضائی و اجرای احکام شلاق در جامعه با سخنرانی دکتر تقی آزاد ارمکی جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران و دکتر محسن رهامی حقوقدان و استاد دانشگاه تهران در سالن انتشارات بعثت برگزار شد.

تاریخچه مالیات ایران

می توان ایران را یکی از کهن ترین کشورهایی که اقدام به اخذ مالیات کرده است، دانست. عده ای از مورخان بر این باورند که تاریخچه مالیات ایران مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل می شود، ولیکن در دوره ی پادشاهی داریوش مالیات برای نخستین بار تنظیم و میزان پرداخت آن معین شد.

به بهانه طلب صلح در خاورمیانه

با توجه به تنش های مختلف در خاورمیانه و از بین بردن هم نوعان خود به جهت انتقام و یا بازدارندگی، که موجب آسیب و رنج شده است، موضوع طلب بخشایش ضرورت می یابد. لذا جهت شناخت عمیق مفهوم بخشایش تورقی به کتاب «جهان وطنی و بخشایش، اثر ژاک دریدا» زدم، به امید آنکه موثر واقع آید.

ایمنی مدارس، راهکار ها و چالش ‌ها

امروزه، ایمنی مدارس یکی از موضوعات حیاتی و مهم در جامعه است. والدین، معلمان و مسئولان آموزشی همگی به دنبال فراهم کردن یک محیط امن و مطمئن برای کودکان هستند. اما ایجاد یک محیط ایمن در مدارس نیاز به برنامه‌ ریزی جدی، همکاری و هماهنگی بین اعضای جامعه آموزشی و استفاده از رویکرد های مناسب دارد.

مفرشی برای ایران

پرویز تناولی هنرمند نام آشنای غربت گزیده ایست که فارغ از بعد مکان، قلبش برای این خاک می تپد و این تپش به قدری قوی است که توانسته مرزهای جغرافیایی را درنورد.

ضرورت حفظ استقلال نهادهای مدنی و صنفی (با نگاهی به انتخابات اسکودا در آبان ۱۴۰۲)

نهاد‌ مد‌نی به مفهوم نهاد‌های واسط میان مرد‌م و حاکمیت، مجموعه ‌ای متشکل از افراد‌ی هستند که با اراد‌ه و انتخاب خود‌ و مستقل از د‌ولت، تشکل‌ها، گروه‌ها و انجمن‌ها یا اعضای همگنی را تشکیل می‌د‌هند‌ و جامعه مدنی مجموعه ویژه‌ای از نهادهای مختلف غیر دولتی است که میتواند مانع از تسلط دولت بر جامعه و فعال ‌سازی سایر بخش‌های جامعه شود.

سازمان های مسئول، باوری به اجرای قانون هوای پاک ندارد

امیدوارم ورود احزاب سیاسی به موضوع محیط زیست فقط در آستانه انتخابات ها نباشد و مرامی پایدار باشد و نشان دهنده اهمیت واقعی موضوع محیط زیست نزد احزاب و سیاستمداران حوزه های مختلف با گرایشات مختلف باشد.

گردهمایی حسابداران

همایش مبارزه با تقلب، فساد و پولشویی عصر هجدهم آذر ماه در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد، این همایش که به مناسبت گرامیداشت هفته حسابدار برگزار می گردید با استقبال بی نظیر بیش از ۱۱۰۰ حسابدار مواجه شد، که از این حیث رکوردی تاریخی در انجمن حسابداران خبره ایران به ثبت رسید.

روز پرستارهای غیر بلاگر!

بلاگری، شغلی است که بواسطه گسترش فضای مجازی و تغییر سبک زندگی مردم، این روزها بسیار مرسوم است. مشکلات اقتصادی و شرایط جامعه هم سبب شده که هرکس در هر جایگاهی به فکر بلاگر شدن به قصد کسب درآمد باشد.

آرمان فلسطین (۲)

گزارش دوم تصویری در مورد تاریخ فلسطین

اوکراین زیر سایه جنگی تازه در خاورمیانه

پس از طوفان الاقصی، جنگ اوکراین به دلیل فوریت و محوریت داشتن اسرائیل برای غرب، زیر سوال رفته است. امروز اوکراین احساس می کند در سایه طوفان الاقصی یک بازنده بزرگ است که در جنگ با روسیه تنها رها شده است.

آرمان فلسطین (۱)

گزارش اول تصویری از تاریخ فلسطین

گفتگو در راه شکل می گیرد

پاییز امسال، خبر ثبت جهانی ۵۴ کاروانسرای ایران دل های علاقمندان به این مرز و بوم را گرم کرد. اتفاقی که اگر ارج بنهیم و بنهند، توسعه اقتصادی و بواسطه آن تبادل فرهنگی در خوری را برای جامعه محلی و در مقیاس بزرگتر، ایرانمان دارد. پرونده ثبت جهانی کاروانسراها در زمره پرونده هایی بود که با درگیر شدن چندین شهر و استان، فراگیرترین مجموعه ثبت جهانی ایران به حساب می آید

گفتاری در تبیین اصل تساوی سلاح ها در دعاوی کیفری

یکی از مهمترین اصول اساسی در آیین دادرسی کیفری رعایت اصول دادرسی منصفانه می باشد.یکی از این اصول، اصل تساوی سلاح ها است. اگر به بازی کشتی توجه داشته باشید، در هر بازی دو نفره ای یک نفر بین بازیکنان نظارت و داوری می کند. داور باید به این قضیه توجه کند که وزن هر دو کشتی گیر یکسان باشد. یکی از اصول اساسی مسابقه دو کشتی گیر این است که وزن آن ها با هم برابر باشد.

حذف جامعه شناسان منجر به سخره گرفتن فعالیت اهل دانشگاه و عوام زدگی شده است.

سارا شریعتی استاد دانشگاه تهران در بخشی از سخنرانی خود که در قسمت سی و هشتم برنامه «حذف و اضافه» از شبکه سه سیما پخش شد، در ارزیابی ۸ دهه فعالیت علوم اجتماعی در ایران به انتقاد از برخورد دانشگاه با اساتید علوم اجتماعی پرداخت و گفت:

دردسرهای قانون جدید انتخابات و پیش ثبت نام زودرس

طی روزهای ۲۰ ام و ۲۱ ام مرداد ماه جلسه چهاردهم شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران با دستور کار اصلی “نحوه تعامل حزب با انتخابات مجلس دوازدهم” در دو نشست، به صورت مجازی برگزار گردید. در این جلسات ۱۹ نفر از اعضا شورای مرکزی، ۴ نفر مشاورین شورا و ۲ بازرس حزب حضور داشتند.

استاد حفاظت از ایران

به گفته علی دهباشی، هر رشته‌ای ادبیات خودش را دارد و ادبیات محیط‌زیست مرهون نام هنریک مجنونیان است. کافی است جستجوی کوتاهی راجع به مجنونیان داشته باشیم تا درستی این گفته را دریابیم. بیش از ۵۰ اثر پیرامون محیط‌زیست ایران. از دریا و ساحلش در جنوب تا رشته کوه‌های البرز و زاگرس

صدای زنان در اعتراضات اخیر

نشست «صدای زنان در اعتراضات اخیر» روز دوشنبه ۰۷/۰۹/۱۴۰۱ در مؤسسه رحمان با حضور سیمین کاظمی، جامعه‌شناس و فاطمه علمدار، روانشناسی اجتماعی و پژوهشگر علوم اجتماعی برگزار شد. این دو پژوهشگر ضمن اشاره به ناآرامی‌های اخیر و بررسی حضور زنان در آن، به روند تاریخی شکل‌گیری جنبش زنان از مشروطه تا امروز و اهمیت مطالبه‌گری و کنشگری زنان در کنار مردان اشاره کردند

روز ملی انجمن‌ها و مشارکت اجتماعی

۲۲ مردادماه روز ملی انجمن‌ها و مشارکت اجتماعی نام‌گذاری شده‌است. با تورقی در تاریخ ایران، درمی‌یابیم که عمر مشارکت اجتماعی و فعالیت مدنی به پیش از مشروطه باز می‌گردد.

جامعه مدنی، راه رهایی یا ابزار سلطه

چهارمین نشست «روزنامه‌نگاری و جامعه مدنی» مؤسسه رحمان با محوریت «جامعه‌مدنی، راه رهایی یا ابزار سلطه» با حضور «سعید ارکان‌زاده یزدی»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر رسانه و «نیلوفر قدیری»، روزنامه‌نگار برگزار شد تا شاید با پیشنهادهایی که در زمینه همکاری جامعه مدنی و روزنامه‌نگاری مطرح شد، امید به ادامه روزنامه‌نگاری حرفه‌ای وجود داشته‌باشد.

مسیر حرکت گفتگوی محله

در سری مقالات “گفتگوی محله” سعی بر آن می‌شود تا به حلقه مفقوده‌های کار جمعی و گروهی و کلیدواژه‌های زیرساختی اجتماعی و شهروند مسئولیت‌پذیر و پویا پرداخته شود تا این ایده‌ی راهبردی، توانمندی عملیاتیش را هر چه بیشتر به منصه ظهور برساند.

همدان در مسیر جهانی‌شدن

ایران، مقصدی برای گردشگران فرهنگی از اقصی‌نقاط جهان است. چرا که دارایی‌های پرشمار ایران به‌واسطه هزاران سال تمدن، مخاطب خاص خود را می‌طلبد و این مخاطب با مطالعه نقشه‌های بین المللی و آگاهی از مناطق ثبت شده در یونسکو به ایران سفر می‌کند.

کتاب‌هایی که باید خواند

در این شماره از نشریه به معرفی دو اثر تالیفی و البته خواندنی از نویسنده با سابقه ادبیات داستانی کشورمان، جمال میرصادقی می‌پردازیم. میرصادقی نویسنده‌ای خلوت گزین و البته پرکار است.

تحلیل انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۳ ترکیه

یکصدوهشتادمین جلسه دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران چهارشنبه مصادف با ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۲ با حضور اعضای دفتر سیاسی و برخی از اعضای شورای مرکزی و سر حوزه های این حزب از طریق گوگل میت برگزار شد.

آخرین مطالب

غوطه ور در تلاطم بهار

تمرین دموکراسی به چه معنا

مدّتی این مثنوی تأخیر شد

فقر ما، ورشکستگی شما

دکتر افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران شد

تمرین دموکراسی

چرا نسل جوان علاقه ای به مشارکت در اداره کشور ندارد

آیا پیمان سنتو می‌توانست مادر اتحادیه‌ای همانند اتحادیه اروپا در منطقه خاورمیانه باشد؟

بیش از 29 هزار کارگر طی یک سال قربانی حوادث کار شدند

چرایی و چگونگی مواجهه با ناامکانی اتحادیه‌های کارگری

چالش شوراهای شهر

هیولای جنگ

شفافیت در کلونی زنبورها

روز گرامیداشت مقام معلم در آینه تاریخ

حزب یک مجموعه پویا است، یک موسسه فرد محور نیست

پدیده ای به نام سعید مرتضوی

به بهانه روز کارگر

جهان در هفته‌ای که گذشت (79)

دفتر مرکزی حزب بطور غیر رسمی افتتاح گردید

دفتر سیاسی با ترکیب جدید کار خود را آغاز کرد

انتشارات حزب اراده ملت ایران با 34 عنوان کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نامه جمعی از احزاب به شهردار و رییس شورای شهر تهران درباره حواشی ساخت مسجد در بوستان قیطریه

دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس؛خلیجی که همیشه فارس خواهد ماند

(هیولا)

تاریخ و آگاهی طبقاتی

جنبش کارگری ایران

زمزمه دلتنگی

درگذشت دنیل دنت، فیلسوف جنجالی آمریکایی که به دنبال درک و توضیح علم ذهن بود.

هفـت تپه

آمار حوادث کارگری در سال 1402