گزارش

همدان، قربانی خودکفایی!

به دنبال قطعی یک‌ماهه آب در همدان و بروز بحران در این شهر که روزگاری باغ شهر و پایتخت سبز جهان اسلام شناخته می‌شد، در شعبه همدان حزب حاما نشستی با حضور فعالان مدنی حوزه آب تشکیل شد. آنچه می‌خوانید گزارشی از این برنامه است.

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

با توجه به بی‌آبی و تشنگی که چند ماه است بر همدان حاکم شده است، بر چگونگی هدر رفت منابع آبی، کشت سیب‌زمینی، موضوع اصلاح الگوی کشت و نظارت‌های سست آب منطقه‌ای در برخی از حوزه‌های لازم را در کشور و استان مرور کرده‌ایم.

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

به گزارش خبرنگار حزب اراده ملت ایران- حمید سپهری- با شرایطی که دشواری آن هر روز آماجی از احساسات اندوهناک را برای بسیاری از ایرانیان به همراه دارد، درد تأمین مبلغ خرید، رهن یا اجاره‌ی مسکنی آبرومند توان حرکت از میلیون‌ها خانوار ایرانی می‌رباید و در گوشه‌ای این تن درمانده را به نظاره می‌نشیند.

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد

پنج‌شنبه سوم شهریورماه انتخابات خانه احزاب بعد از چند بار به تعویق افتادن برگزار شد و شورای ۲۱ نفره خانه احزاب کشور منتخبین خود را شناخت. در این انتخابات هفتمین مجمع عمومی خانه احزاب ایران قرار بود که اعضا شورای مرکزی و بازرسان خود را برای دوره سه‌ساله جدید انتخاب کند.

پرستار، کارمند نیست

هرساله ۴ شهریور را روز کارمند می‌نامند. روزی برای قدردانی از مجریان دولت! یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین مجریان پرستاران هستند. انسان‌هایی که به‌واسطه ماهیت حیاتی و انسانی شغلشان پیش از اینکه کارمند نام‌گذاری شوند، با عناوینی چون فرشته و ایثارگر در ادبیات عموم جامعه نام‌برده می‌شوند؛ اما فارغ از نگاه احساسی و انسانی به جامعه عظیم پرستاران، می‌توان گفت این طیف از کارمندان بنا به دلایلی در قاموس تعریف “کارمند” نمی‌گنجند؛

حکایت مسکن در ایران (بخش دوم)

حکایت مسکن در ایران گزارشی به صورت تصویری است. برای مطالعه لازم است به فایل pdf حکایت مسکن در ایران نشریه مراجعه کنید

آیا مدیران پیشین حوزه آب شهر همدان مرتکب ترک فعل شده‌اند؟/دادستان محترم وقوع ترک فعل را بررسی کند

به گزارش خبرنگار حزب اراده ملت ایران، حمید سپهری- بر اساس دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران که ۱۲ ماده دارد، سازمان بازرسی کل کشور دیوان عدالت اداری و داستان‌ها مکلف هستند انجام ندادن وظایف قانونی مدیران و کارمندان را پیگیری کنند و کسانی را که کم‌کاری‌شان باعث پایمال شدن حقوق مردم می‌شوند را تحت پیگرد قرار بدهند.

بازار، تشنه برجام/ بررسی ارتباط برجام با بازار

با مرور وضعیت برجام و ارتباط آن با بازار می توان گفت: شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی ممتد در محدوده ۱.۴۴۸.۲۶۰ واحد در حال نوسان است و بعید به نظر می‌رسد که بازیگران بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری، بورس و اوراق بهادار را برگزینند.

حکایت مسکن در ایران (بخش اول)

این گزارش به صورت تصویری است و فرایند اتفاقات مرتبط به مسکن را در بخش های مختلف در جامعه ایرانی مورد توجه قرار می دهد.

کم‌توجهی به قانون کپی‌رایت (حق مؤلف)

حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود.

دامداران و گاوداران رها شده

در تیرماه سال ۱۴۰۰ تعدادی از دامداران و گاوداران خراسان رضوی در مقابل سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی تجمع کردند و ما نیز با انعکاس مطالبات و مشکلات ایشان تلاش کردیم که کمکی در جهت حل مشکل این بخش از جامعه برداریم. گزارش کامل این تجمع و خواسته های کشاورزان در همان زمان در مطبوعات منعکس گردید اما بعلت حل نشدن موضوع یکبار دیگر و اینبار در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ این دامداران و گاوداران مجددا دست به تجمع در جلو سازمان جهادکشاورزی خراسان زدند. ما در راستای وظایف حرفه ای خویش تلاش کردیم اینبار نیز با انعکاس مطالبات ایشان کمکی به حل مشکل نمائیم که با ممانعت ماموران روبرو شدیم و تمامی عکس ها و فیلم های تهیه شده از این تجمع را از دست دادیم. بهرحال در این گزارش تلاش داریم که علی رغم محدودیت های موجود، انعکاس صدای ایشان باشیم.

دیوار شکسته قانون از پلاسکو تا متروپل

نشست علمی دیوار شکسته قانون از پلاسکو تا مترو پل سه‌شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱، با حضور دکتر مهدی هداوند رئیس کمیته حقوقی هیات علمی حادثه پلاسکو و دکتر محمد فاضلی، جامعه‌شناس و مهندس علی زمانی، پژوهشگر حوزه سوانح و بازسازی از سوی انجمن حقوق‌شناسی با همکاری کمیته سیاست و تنظیم‌گری انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد.

شب‌های بی‌پایان اقتصادی

شاخص کل بورس و اوراق بهادار طبق تحلیلی که در شماره ۳۹ دوهفته‌نامه حزب اراده ملت منتشر شد; به سقف ناحیه مقاومتی واکنش نشان داد و اکنون با شروع یک‌روند نزولی، خود را به ۱.۵۱۳.۰۰۰ واحد رسانده و در تلاش است که خود را در این قیمت تثبیت کند اما ... متأسفانه دیگر اقلامی که در شماره قبلی دوهفته‌نامه بررسی شده بود، طبق تحلیل در روند افزایشی خود پیشروی کردند و دلار با شکست مرز ۲۸ هزار تومان خود را به قیمت ۳۳ هزار تومان نیز رساند و همچنین طلا ۱۸ عیار از قیمت ۱۳.۲۴۱.۰۰۰ با افزایشی کم‌سابقه به قیمت ۱۵.۱۶۸.۰۰۰ رسید.

حق تقدمِ تفسیر ستم با ستم دیده است

در سرآغاز اشاره کنم که این قالب از ارائه گزارش با دو هدف صورت گرفته است. نخست اینکه امکان بازآفرینی برای علاقمندان را فراهم کند. دوم اینکه در همان ابتدا تاکید کند، بررسی مسائل اجتماعی پیچیدگی دارد. با یک گزاره و دو گزاره، حق مطلب ادا نمی‌شود. از یک مقدمه ناقص، به یک موخره کامل نمی‌رسد و گاهی مرز بین درستی و نادرستی تصمیمات ما را همین ظرائف و جزئیات است که تعیین می‌کند. تقاضامندیم با شکیبایی و تا انتها همراه ما باشید و در جملات و مفاهیمی که انتقاد شما را برمی‌انگیزد، متوقف نشوید.

کنشگری روی رکاب

با گذری در تاریخ جهان و حضور اولین دوچرخه و استفاده مردان از آن، به تابو بودن این امر برای زنان در اروپای درگیر آداب‌ورسوم قرن ۱۹ پی می‌بریم. فضایی که زنان در آن به سبب پوشش چندلایه و آداب اجتماعی خاص امکان حضور انفرادی و آزادانه در جامعه را نداشته و عمدتاً محصور در چند ده متر پارچه، چین و پف در معیت یک همراه با کالسکه آن‌هم در صورت لزوم در بخش خاصی از جامعه حضور به عمل می‌رساندند. فرهنگ عمومی اروپای اواخر ۱۸۰۰ و اوایل ۱۹۰۰ نشستن زنان روی زین دوچرخه را نمی‌پسندید و معتقد بود با این حرکت زنان در ارگاسم دائمی به سر می‌برند! حتی کار به‌جایی رسید که برای نشستن زنان روی اسب، زین‌های یک‌طرفه‌ای ساخته شد تا ضمن حفظ پوشش مرسوم، گروهی خاص از زنان امکان اسب‌سواری آن‌هم به‌صورت نمایشی و مقطعی را داشته باشند.

روزهای پرهیاهو در دنیای سیاست و تاثیر آن بر بازارهای مالی

شاخص کل بورس اوراق بهادار برای چندمین بار خود را به ۱۵۵۵۰۰۰ واحد رساند. اما برخلاف دفعات قبل، با شیب نسبتاً ملایم‌تری مسیر خود را طی کرد که به علت‌های این موضوع نیز در ادامه خواهیم پرداخت.

درمان به شیوه کتاب کرایه‌ای! حذف قرائت‌خانه‌ها

کرایه، اجاره و یا امانت کتاب رویه‌ای است که ریشه بروز و ظهورش را به دهه سی نسبت می‌دهند؛ حتی با کمی جست‌وجو می‌توان ردپایش را در اکثر کتاب‌فروشی‌های کشور دید و تبعاتش را در نسل‌های بعد جست‌وجو کرد. روشی که در آن کتاب باقیمتی مناسب به‌صورت شبانه یا روزانه به علاقه‌مندان کرایه داده می‌شد و سبب به‌وجودآمدن شکلی از سرگرمی مبتنی بر کتاب و کتاب‌خوانی بود.

چون در کشور حکمرانی حزبی نداریم با مشکلات شفافیت آرا مواجه هستیم

به گزارش حامانیوز، حمید سپهری - نخستین‌بار طرح شفافیت آرا از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد. آذرماه ۹۶، محمدجواد فتحی چهره سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مردم در مجلس دهم، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی این طرح را ارائه و تأکید داشت که هر نماینده باید مسئولیت رأی خود را بر عهده بگیرد.

گزارش: وضعیت نان در آزادشهر وخیم است/صادرات محصولات یارانه‌ای، بدون نظارت، آسیب به اقتصاد

رییس شرکت تعاونی خبازان آزاد شهر با اشاره به اینکه وضعیت نان در آزاد شهر مناسب نیست، در خصوص کیفیت آرد، مطالبات صنفی نانوایان و صدور مجوزهای نانوایی برای افراد فاقد مهارت و .. از صادرات ماکارونی که از یارانه‌های آرد بهره می‌گیرند و بدون هیچ اعمال شرایط و نظارتی این محصول را به کشورهای منطقه و اروپایی و آمریکایی صادر می‌کنند سخن گفت.

گزارش: در سفر با زمین مدارا کنیم/گردشگری پایدار اصلی در جهت حفظ منافع است

مطالبه‌گری نهادهای مدنی و انجمن‌های محلی در آگاه‌سازی مردم بومی مناطق گردشگری و درخواست نظارت بر مجموعه‌هابسیار مؤثراست در جلوگیری از آسیب‌ به طبیعت و زمین که این مطالبه‌ای است بر مدار گردشگری پایدار و فراموش نکنیم که مدارای با زمین جزئی از روند پخته‌شدن در سفر است.

افزایش حداقل دستمزد: مزایا و تبعات آن

در پایان سال ۱۴۰۰ طبق روال هر ساله بحث افزایش دستمزد پایه مطرح گردید. میزان افزایش دستمزد پایه اینبار برخلاف چند سال اخیر بیشتر بود و همین موضوع باعث بحث های مختلفی در جامعه شد. در این گزارش ما نگاهی داشته ایم به تبعات مثبت و منفی این تصمیم.

نشریات حزبی در خواب زمستانی

احزاب برای ارتباط با مردم ناگزیر از داشتن رسانه هستند و گسترش و پایداری و تیراژ رسانه‌های حزبی می‌تواند یکی از شاخص‌های مناسب برای میزان اقبال مردم به احزاب باشد. در این نوشته می‌پردازیم به وضعیت نشریات مکتوب یا الکترونیکی احزاب در ایران امروز.

گزارش نشست اندر هزارتوی قتل‌های ناموسی کجایند بازیگران

تو را چه سود از باغ و درخت که با یاس ها به داس سخن گفتی در تاریخ یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ نشستی با عنوان اندر هزار توی قتل های ناموسی، کجایند بازیگران! با حضور خانم ها دکتر وجدانی فخر، مدرس دانشگاه و مشاور وزارت دادگستری در امور تنقیح و قوانین و پرونده های دیه از بیت المال، و سرکار خانم معصومه گل محمدی، قرآن پژوه و دبیر کارگروه فقهی انجمن ایرانی مطالعات زنان از سوی کارگروه حقوقی انجمن ایرانی مطالعات زنان، و با همکاری خانه اندیشمندان علوم‌انسانی و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

سطحی‌نگری در ستاد خدمات سفرهای نوروزی مشهود است

به گزارش خبرنگار حاما نیوز - حمید سپهری؛ امروزه گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع توسعه پایدار، فرصت‌های بسیاری را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلان‌شهرها ایجاد کرده است. این صنعت در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه شهری ایران کنونی نیز بسیار با اهمیت است. توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر است. بررسی خواهیم کرد که مدیریت اجرایی شهرهای ایران به چه میزان از شاخص‌های مطرح برای گردشگرپذیر بودن برخوردار هستند و این موضوع را در اقدامات ستاد خدمات سفرهای نوروزی که فرصتی ارزشمند برای بهره از مزایای صنعت گردشگری شهری محسوب می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

نجات محیط‌زیست نیازمند عزم ملی و رویکرد تحول خواهانه

چالش‌ها و موانع اصلی حوزه محیط‌زیست کشور بر مبنای چهار راهبرد حکمرانی مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی شناسایی شده است که بررسی خواهد شد تا چه میزان برآمده از سند ملی و استانی آمایش است و دستگاه‌های متولی در کشور و استان در چه وضعیتی در توجه به دستورالعمل سند ملی آمایش قرار دارند. به گزارش حاما نیوز، حفاظت از محیط‌زیست جزو حقوق عامه مردم است و ازاین‌رو جزو وظایف ذاتی و بنیادین دولت قرار می‌گیرد و بنابراین مجلس باید بر اجرای این وظیفه مهم به‌طورجدی نظارت کند. چهار راهبرد مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی از سوی دفتر مطالعات زیربنایی مجلس، پیشنهادهای سیاستی و اجرایی به دولت سیزدهم در حوزه محیط‌زیست ارائه داده شده است

جشنواره‌های محلی امیدی برای توسعه گردشگری

سالیان درازدست که کارناوال‌ها در کنار ابزار فرهنگی و سرگرمی به بخش انکارناپذیری جهت توسعه گردشگری و جذب گردشگر در اقصی‌نقاط جهان انجامیده‌اند. کارناوال‌ها عمدتاً ریشه تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارند و مبتنی بر این پیشینه به حرکتی جهت انتشار فرهنگ ملل و جاودانگی این رسوم منتج می‌شوند.

آخرین مطالب

زن، زندگی، آزادی

جمهوری انسانی و ایده خشونت پرهیزی

آیا برای هشدارها سرانجامی هست؟

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

همدان، قربانی خودکفایی!

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

آیا لذّت گرایی تنها گزینه برای خوب زیستن است؟!

مهر آفرینان، فرزندان ناتنی آموزش‌وپرورش؟!

بزرگ ترین نقص و ایراد احزاب در کشور ما این است که حق خود را مطالبه نمی‌کنند

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت

جنگ وحشیانه صلح

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

رویا به خواب ابدی رفت

کار در اعماق تاریکی

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

دولت اقتدارگرا و مستبد مصلح یا دولت دموکراتیک؟

پنجاه و پنجمین جلسه هیئت دبیران حوزه‌های حزب برگزار شد

نشست بحران آب در دفتر حاما همدان

دو کتاب جدید انتشارات حزب چاپ شد

برای مهسا؛ مَهی که چهره‌اش برای ابد گرفتار خسوف شد

بررسی چالش‌های استان‌ها و عملکرد مدیران محلی در اولین ویژه‌نامه نشریه

منافع ملی بستر اتحاد ملی/ ارجحیت منافع جناحی و فردی برخی سیاست‌بازان سوداگر بر منافع ملی

ایرادگیری در هر چیزی به‌ جز تائید صلاحیت/ بررسی تایید صلاحیت مهدی تاج

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (5)

میراث گورباچوف

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد