ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت رویدادهای اخیر

ایران و  جهان در هفته‌ای که گذشت

  بزرگنمایی:

تهیه: پیام فیض

وزارت اطلاعات: شبکه‌ای از عوامل سازمان جاسوسی اسرائیل و عناصر عملیاتی بازداشت شدند

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد: شبکه‌ای از عوامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و تمامی عناصر عملیاتی بازداشت شدند. وزارت اطلاعات در این اطلاعیه افزود: شبکه‌ای از عوامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی که برای انجام عملیات تروریستی به کشور اعزام شده بودند، پیش از هر اقدام خرابکارانه‌ای توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و کلیّه‌ عناصر عملیاتی بازداشت شدند. در این اطلاعیه آمده است: اعضای این شبکه که از طریق یکی از کشورهای همسایه با عوامل سازمان جاسوسی - تروریستی موساد در ارتباط بوده و از اقلیم کردستان وارد کشور شده بودند، با بهره‌گیری از به‌روزترین تجهیزاتِ عملیاتی و ارتباطی و قوی‌ترین مواد انفجاری، قصد انجام اقدامات خرابکارانه و عملیات تروریستی بی‌سابقه‌ای در برخی نقاط حسّاس و اهدافِ از پیش تعیین شده را داشتند که با عنایات الهی و عملیات چند مرحله‌ای و پیش‌دستانه‌ی مجاهدان گمنام ایران اسلامی جملگیِ آنها به دام افتاده، تسلیحات، مواد انفجاری، تجهیزات فنّی و ارتباطی آنها نیز به طور کامل کشف و ضبط شد.


دادگاه بلژیک انتقال اسدالله اسدی به ایران را موقتاً به حالت تعلیق در آورد

دادگاه تجدیدنظر بروکسل روز جمعه با صدور حکمی دولت این کشور را از انتقال اسد الله اسدی دیپلمات ایران، موقتاً به حالت تعلیق درآورده است. دادگاه برای نقض این حکم مبلغ 500 هزار یورو جریمه تعیین کرده است. مقرر شده است که روز چهارشنبه، جلسه استماعی برگزار شود که دولت بلژیک دلایل اضطراری بودن انتقال اسدالله اسدی را توضیح دهد. این تحول در حالی صورت می‌گیرد که دو روز پیش، بعد از بحث‌ها، کشاکش‌ها و مخالفت گروهی از نمایندگان، پارلمان بلژیک معاهده استرداد متقابل مجرمین با ایران را به تصویب رساند. این طرح با 79 رأی موافق، 41 مخالف و 11 رأی ممتنع به تصویب پارلمان رسید. ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت نوشته است: با این حال به نظر می‌رسد که گروه‌های مخالف برای کش‌دار کردن موضوع و خارج کردن آن از دست قوای مجـریه و ارجاع آن بـه زمین قـوّه قضائیـه بلژیک به تکاپو افتاده‌اند. اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در اتریش 11 تیرماه سال 1397 درحالی که ایام تعطیلات خود را در نزدیکی شهر آشافنبورگ واقع در ایالت بایرن آلمان می‌گذراند، با حکم جلبی که توسط دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر شده بود دستگیر شد. 20 تیرماه سال 1398، دادستانی کل آلمان مدعی شد که وی به یک زوج ساکن در آنتورپ در بلژیک سفارش داده تا میتینگ سالانه منافقین را منفجر کنند. بعد از دستگیری اسدی که دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود، دولت این کشور با لغو مصونیت دیپلماتیک موجب شد تا آلمان وی را به بلژیک مسترد کند و اکنون بیش از دو سال است که در زندانی در این کشور به سر می‌برد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در این خصوص گفته است: «بازداشت دیپلمات ایرانی یک فرآیند کاملا غیرقانونی و نقض فاحش کنوانسیون 1961 وین بوده است. خواست ما از دولت بلژیک این است دیپلمات ایرانی را فورا آزاد و اعاده حیثت کرده و خسارت وارده را جبران کند و نسبت به بدعت گذاشته شده در نقض مصونیت دیپلمات‌ها مسؤولیت خود را قبول کند.»


رئیس ام آی 6: فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها به دنبال احیای برجام باشند؛ بعید است که توافق هسته‌ای احیا شود

«ریچارد مور» رئیس سازمان اطلاعات انگلیس (ام آی 6) ادعا کرد که اطلاعات روسیه در پیش‌بینی اراده و توان اوکراین برای مقاومت ناموفق بوده است. طبق گزارش الجزیره، ریچارد مور اضافه کرد که نیمی از جاسوس‌های روس که تحت پوشش فعالیت دیپلماتیک در اروپا فعالیت داشته‌اند، اخراج شدند.

رئیس ام آی 6 همچنین اعلام کرد که تلاش‌های اطلاعاتی انگلیس در حال حاضر بیشتر از هر کشوری بر روی چین تمرکز دارد. او گفت: «رئیس‌جمهور چین باید درک کند که هرگونه اشتباه در حساب و کتاب که باعث حمله به تایوان شود، منجر به پیامد‌های وخیم خواهد شد.» مور ادامه داد: «هنوز زود است که بدانیم آیا چین از ماجراجویی پوتین در اوکراین عبرت گرفته است یا خیر.»

رئیس اطلاعات انگلیس در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: «همچنان معتقد هستم که احیای توافق هسته‌ای بهترین راه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است.» او با این ادعا که مقامات عالی ایران تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارند، اضافه کرد: «فکر نمی‌کنم طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات بتوانند توافق هسته‌ای را احیا کنند.» ریچارد مور در عین حال افزود: «ایرانی‌ها هم به دنبال پایان مذاکرات نیستند و تا مدتی ادامه می‌دهند.»رئیس ام‌آی 6 در «اسپن» گفت: «فکر می‌کنم که توافق قطعا روی میز است. و قدرت‌های اروپایی و دولت (آمریکا) درباره این موضوع بسیار شفاف بوده‌اند و فکر نمی‌کنم که روس‌ها و چینی‌ها مانعی بر سر راه توافق به وجود بیاورند. اما فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها به دنبالش باشند.»


برادر مالک متروپل آبادان ترور شد

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان گفت: مجید عبد الباقی برادر مالک ساختمان متروپل مورد سوءقصد قرار گرفت. احسان عباسپور افزود: ظهر روز شنبه افراد ناشناس اقدام به تیراندازی به مجید عبد الباقی در مجتمع مسکونی وی کردند. وی اظهار داشت: این افراد پس از تیراندازی به‌سوی عبد الباقی از محل تیراندازی متواری شدند. فرماندار ویژه آبادان گفت: وی به بیمارستان نفت آبادان منتقل و به علت شدت جراحت وارده تحت درمان و احیا قرار گرفته است. عباسپور گفت: تحقیقات برای شناسایی افراد تیرانداز آغاز شده است. رئیس بیمارستان نفت آبادان گفت: مجید عبد الباقی بردار مالک متروپل آبادان که ساعتی پیش مورد سوء قصد قرار گرفته بود به علت شدت جراحت وارده فوت کرد. نصرالله حسونی بحرینی شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: پیکر بی‌جان مجید عبد الباقی که ظهر روز شنبه مورد حمله مسلحانه قرار گرفته بود به بیمارستان نفت منتقل شد. وی افزود: پیکر بی جان وی به اتاق عمل منتقل و اقدامات مقتضی برای احیای آن انجام شد. حسونی بحرینی گفت: اقدامات پزشکی برای نجات جان عبد الباقی متأسفانه به علت شدت جراحت نتیجه بخش نبود.


کیفرخواست پرونده حادثه متروپل آبادان علیه 20 متهم صادر شد

پس از آنکه هزاران معترض به اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور سریلانکا در کلمبو پایتمرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: در پی تأکیدات رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی دقیق و سریع به حادثه متروپل آبادان و با پیگیری مستمر دادستان کل کشور، کیفرخواست پرونده حادثه متروپل آبادان علیه 20 نفر صادر شد. بر اساس این گزارش با توجه به اهمیت موضوع و با توجه به گستردگی ابعاد حادثه، این پرونده به صورت دقیق در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز مورد ارزیابی و کارشناسی‌های تخصصی قرار گرفته و بر این اساس کیفرخواست صادر گردیده است.

در این پرونده تعداد 21 نفر مقصر حادثه شناخته شده‌اند که علیه 20 نفر افراد موثر کیفرخواست صادر شده است.در بخشی از کیفرخواست صادر شده با توجه به فوت مالک ساختمان و بر طبق تبصره 1 ماده 85 قانون آئین دادرسی کیفری درخواست پرداخت دیه به نسبت تقصیر از دادگاه محترم درخواست گردیده است.تمامی متهمین این پرونده در حال حاضر با قرار تامین مناسب در بازداشت به سر می‌برند.فروریختن ساختمان متروپل حادثه‌ای بود که ظهر روز دوشنبه 2 خرداد 1401 در خیابان امیرکبیر (امیری) واقع در مرکز آبادان رخ داد و تعدادی از هموطنان در این حادثه جان خود را از دست دادند.بلافاصله پس از این حادثه حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای دستورات ویژه‌ای را در مورد بررسی ابعاد این حادثه و رسیدگی فوری صادر کرد.همچنین دادستان کل کشور به جهت اهمیت موضوع ضمن دستور به دادستان مرکز استان به‌منظور تسریع در رسیدگی و نظارت بر پرونده، نمایندگان ویژه‌ای را از دادستانی کل کشور مامور به انجام تحقیقات و تهیه گزارش جامع از تمامی جوانب این حادثه کرد که گزارش این حادثه در 30 صفحه تهیه و در اختیار رئیس دستگاه قضایی قرار گرفت.


 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

زن، زندگی، آزادی

جمهوری انسانی و ایده خشونت پرهیزی

آیا برای هشدارها سرانجامی هست؟

سکوت در مورد طرح جراحی اقتصادی دولت

آیا تاچری جدیدی نخست وزیر شده است؟

همدان، قربانی خودکفایی!

افتخار صادرات سیب‌زمینی در کشوری خشک به چه می‌ماند؟

آیا لذّت گرایی تنها گزینه برای خوب زیستن است؟!

مهر آفرینان، فرزندان ناتنی آموزش‌وپرورش؟!

بزرگ ترین نقص و ایراد احزاب در کشور ما این است که حق خود را مطالبه نمی‌کنند

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت

جنگ وحشیانه صلح

لزوم سیاست‌گذاری در حوزه عمومی و اخلاق

یک مناسبت فراموش شده: روز ملی گفت‌وگوی تمدن‌ها

رویا به خواب ابدی رفت

کار در اعماق تاریکی

مدیریت پسماند و نهادهای حاکمیتی

دولت اقتدارگرا و مستبد مصلح یا دولت دموکراتیک؟

پنجاه و پنجمین جلسه هیئت دبیران حوزه‌های حزب برگزار شد

نشست بحران آب در دفتر حاما همدان

دو کتاب جدید انتشارات حزب چاپ شد

برای مهسا؛ مَهی که چهره‌اش برای ابد گرفتار خسوف شد

بررسی چالش‌های استان‌ها و عملکرد مدیران محلی در اولین ویژه‌نامه نشریه

منافع ملی بستر اتحاد ملی/ ارجحیت منافع جناحی و فردی برخی سیاست‌بازان سوداگر بر منافع ملی

ایرادگیری در هر چیزی به‌ جز تائید صلاحیت/ بررسی تایید صلاحیت مهدی تاج

صغیر پنداری مردم ایران/عملکرد یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (5)

میراث گورباچوف

افزایش التهاب بازار مسکن با کاهش ارزش پول ملی /دست دوسوم متقاضیان از تسهیلات مسکن کوتاه ماند

نهاد صنفی احزاب کشور انتخابات خود را برگزار کرد

آیا لذّتِ بیشتر، موجب زندگی بهتری می‌شود؟

پیش درآمدی بر دوران بازنشستگی

شوراهای موجود، برای حفظ ارتباط شهرداری با مجموعه‌های قدرت و ثروت کار می‌کند

احزاب در امربه ‌معروف و نهی از منکر، بازوی بی‌ادعای حاکمیت هستند

ایران و جهان در هفته‌ای که گذشت/میخائیل گورباچف درگذشت

آیا موسیقی زبان مشترک تمام مردم جهان است؟/ بررسی فیلم CODA: Child Of Deaf Adult

معرفی کتاب؛ سرزمین گوجه های سبز/ زنده ماندن تحت سلطه دیکتاتور

ادای احترام به گوتنبرگ پدر چاپ در جهان نو

عباس معروفی به سفر بی‌بازگشت رفت

مددیاران از دام رسته

بحران آب، مسئله ملی

معایب موروثی شدن رهبری در دفتر سیاسی به بحث گذاشته شد

نماینده حزب اراده ملت ایران از حضور در شورای مرکزی خانه احزاب بازماند

کلاب هاوس فصلی نشریه خاطرات سیاسی برگزار شد.

اولین ویژه‌نامه هفته‌نامه اراده ملت منتشر می‌شود.

صفحه آخر

از اختلاس، بحران بی‌آبی و کش‌ و قوس‌های برجامی تا تاریخچه حزب وحدت ایران

حکمرانی در جهان خرد بنیاد/ دلایل ناکارآمدی مدیریت کلان سیاسی چیست؟

تدبیر مسوولان در تامین آب؛ بازگشت به شیوه دبه ای و سقایی/ بحران بی آبی در استان های مختلف کشور

غلبه نگاه سلبی به فرهنگ/نگاهی به عملکرد یکساله دولت در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی