گفتگو

موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌گویند؟اصلاح نظام انتخاباتی تناسبی استانی/ شهرستانی مجلس ضروری است.

به گزارش خبرنگار نشریه حزب اراده ملت ایران-حمید سپهری- با افزایش جمعیت و گستردگی جغرافیایی و پیچیده شدن امور، مردم‌سالاری از شکل کلاسیک خود تغییر و به مدل دموکراسی نمایندگی یا غیرمستقیم دست پیدا کرد.

سیمای واقعی یکپارچه‌سازی قدرت

میزان گرانی‌های یک سال اخیر در طول تاریخ بعد از انقلاب بی‌سابقه است. بخش عمده مشکلات این است که کشور نظامی حزبی ندارد. دو جریان سیاسی در کشور بیش از همه به تحزب ظلم کردند. عرصه سیاست داخلی در ایران به عرصه میان‌مایگان تبدیل شده است. در ایران به دلیل فقدان نظام حزبی، افراد پاسخگوی رفتار و شعارهای سیاسی خود نیستند. این مجلس است که مسئولیت نظام مدیریت پاسخگو را دارد. نمایندگان مجلس به‌جای شروع زودهنگام رقابت‌های انتخاباتی در قالب نظام قانون‌گذاری و نظارتی خودشان عمل کنند.

حزب، انحراف ایجاد می‌کند/اداره کشورتوسط احزاب ممکن نیست

این فعال سیاسی با وجود نقش‌برجسته‌اش در تشکیل نهادها و مجموعه‌هایی نظیر سپاه پاسداران، کمیته امداد و سازمان نظام مهندسی کشور؛ همواره با فعالیت سیاسی گروه‌ها و اداره کشور توسط احزاب مخالف است و سرسختانه از عقیده‌اش دفاع می‌کند.

بهای گزاف عضویت در احزاب

اراده ملت، فائزه صدر: احزاب آخرین و مهم‌ترین منزل در مسیر توسعه سیاسی هستند و به عنوان ابزار دموکراسی در جلب مشارکت سیاسی مردم، نقشی مهم ایفا می‌کنند. وجود احزاب و تشکل‌های سیاسی کارآمد و پذیرش آنها از سوی مردم، مهم‌ترین عامل توسعه سیاسی یک کشور محسوب می‌شود. با توجه به وظیفه مهم و برجسته‌ای که احزاب در انتخابات و سوق دادن مردم برای مشارکت سیاسی دارند، باید آنها را عنصر اجتماعی مهمی دانست که به عنوان نیروی محرکی قوی در گذار جامعه از سنت به مدرنیته نقش دارند. احزاب با ایفای این نقش فرایند نوسازی جامعه و توسعه سیاسی را سرعت می‌بخشند. اما کارکرد فاخر احزاب در ایران تنها به تشکیل ستاد و فعالیت‌های انتخاباتی تنزل کرده و از سوی در متن جامعه نسبت به این گروه‌های سیاسی اقبال چندانی دیده نمی‌شود. اراده ملت در گفت و گویی با عزت‌ الله یوسفیان ملا، نماینده ادوار مجلس به بررسی این مسئله پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

استان خوزستان را دریابیم

اراده ملت: چند سالی است استان خوزستان به علت دخالت های انسانی در محیط زیست، تغییر اقلیم، انتقال بین حوزه ی آب و تدوین سیاست های اشتباه در وزارت نیرو با بحران های خشک سالی، ریزگردها با منشاء داخلی و خارجی، کم آبی، خشک شدن تالاب ها و محدودیت کشت در کشاورزی مواجه شده است. در این رابطه پای صحبت علی مجدم دانش آموخته کشاورزی و عضو شورای مرکزی حزب و دبیر حزب در شهرستان اهواز نشستیم تا در این رابطه با ایشان گفتگوئی داشته باشیم.

استقلالی در صنف وکالت باقی نمانده است

اراده ملت، فائزه صدر: گروه‌های صنفی به‌عنوان اجتماعی با اهداف مشترک، نقش مهمی در شکل‌دهی به حیات جامعه دارند. با توجه به تأثیر پررنگ این مجموعه‌ها، تقویت یا کاهش نقش و اختیاراتشان، همواره مدنظر قدرت سیاسی بود. کانون وکلا یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های صنفی ایران است که به‌عنوان نهادی مدنی و واسطه‌ای میان مردم و حاکمیت تعریف می‌شود. این مجموعه نیز در دهه‌های اخیر با هجمه‌هایی از سوی قدرت سیاسی روبرو بود و استقلال و کارآمدی‌اش زیر سؤال رفته است. اراده ملت در این رابطه با نعمت احمدی، حقوقدان؛ گفت‌وگویی دارد که در ادامه می‌خوانید:

جمهوریت منشأ مردمی دارد و حکومت دینی منشأ آسمانی

اراده ملت، فائزه صدر: وقتی صحبت از حزب به میان می‌آید، ذهن‌ها بی‌اختیار نیمه دوم دهه هفتاد و شروع به کار دولت اصلاحات و در ادامه پا گرفتن جریان اصلاح‌طلبی را به یاد می‌آورند. با قرار گرفتن سید محمد خاتمی خاتمی در راس قوه مجریه و اجرای رویکرد وی در توسعه سیاسی و فرهنگی، گفتمان اصلاحات در کشور میدان‌داری کرد. جبهه دوم خرداد شکل‌گرفته بود و نگرش جدیدی از تحزب بر فضای سیاسی کشور حاکم شد. امروز باگذشت ۲۵ سال از آن دوران و با توجه در فرازوفرود جریان اصلاحات همواره این پرسش اساسی مطرح است که آیا این گروه در عرصه‌های عملکردی خویش، کارآمدی لازم را داشت؟ و توانست‌ همبستگی ملی و سایر جنبه‌های پدیده تحزب را در کشور محقق سازد یا نه؟ اگر اصلاح‌طلبان در اجرای امر تحزب موفق نبودند، علل و عوامل اساسی ناکارآمدی این جریان سیاسی چه بوده است؟ اراده ملت در این رابطه گفت‌وگویی با محمدصادق جوادی حصار، فعال اصلاح‌طلب انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

رجال سیاسی و مذهبی و نخبگان ما حزبی نیستند

محمدکاظم انبارلویی، از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی می‌گوید فعالیت‌های سیاسی گروهی خود را پیش از انقلاب و به شکل تحرکات سیاسی در گروه‌های کوچک مخالف رژیم سابق شروع کرده است. انبارلویی که عضو اسبق حزب جمهوری اسلامی است در پی انحلال این حزب در سال ۱۳۶۶ به‌عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در این مجموعه فعالیت کرده است. اراده ملت با توجه به سابقه بالای محمدکاظم انبارلویی در فعالیت‌های حزبی گفت‌وگویی با این فعال سیاسی اصولگرا انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

کهریز بغازی روستای کوچکی است واقع در ده کیلومتری شمال دمق با بیش از دویست خانوار و جمعیتی بالغ‌بر هزار و پنجاه نفر. اکثراً سکنه آن کشاورز هستند و بقیه نیز به دامداری و کاسبی مشغول‌اند. البته تعداد معدودی از اهالی نیز کارمند می‌باشند.

حزب، سیاستمدار را به مقدم شمردن خواسته جمع در مقابل خواسته فرد، عادت می‌دهد

علی حقیقت‌شناس، بسیجی خاضع دهه اول انقلاب است که امروز به‌عنوان فعال سیاسی و منتقدی صریح‌اللهجه شناخته می‌شود. حقیقت‌شناس، گیلانی و متولد سال ۱۳۴۱ است. دکترای جغرافیای سیاسی دارد و بیشترین دوران خدمت فرهنگی خود را در دانشگاه امام حسین گذرانده است. اراده ملت در این شماره به گفت‌وگو با او نشسته که در ادامه می‌خوانید:

یک گروه تخصصی در قالب تیم حقیقت‌یاب باید موضوع ریختن ساختمان متروپل را بررسی کنند

قانون ساخت بنای بدون پروانه را به «اختیار» شهرداری گذاشته است سیستم «دو نقشه‌ای» در ساختن مترو پل باب فساد، رانت و کسب درآمد از طریق ماده ۱۰۰ شهرداری را فراهم می‌کند شهرداری به‌عنوان متولی صدور پروانه وظیفه بررسی، پیگیری و برخورد را با عوامل این حادثه بر عهده دارد

اخلاق در روزگار کرونا مورد هجوم اقتصاد قرار گرفت

«افشین فرهانچی» متخصص بیهوشی و از اساتید اخلاق حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان و مؤلف چندین اثر در حوزه اخلاق پزشکی، می‌گوید: اخلاق یکی از فاکتورهایی است که در شرایط بحرانی نظیر آنچه با همه‌گیری کرونا رخ‌داده است، به کمک جامعه می‌آید.

عمل سیاسی خود را در تشکیلات مجهز به دانش و تئوری و تجارب روز کنیم

زهره رحیمی فعال مدنی و کنشگر حزبی، که در آغاز بکار واحد انتشارات حزب اراده ملت ایران همکاری‌های موثری با این مجموعه داشته است باتاکید بر اینکه یکی از ضرورت‌های تحزب، نهادینه‌شدن احزابی‌ست که دیدگاه‌ها و مواضع خود را برای جامعه شفاف کرده باشند. در خصوص همکاری خود با این واحد نکاتی را بیان می‌کنند.

شوراهای اجتماعی محلات بستر تمام کارهایی است که همه دستگاه‌های متولی در برنامه‌هایشان نیاز به ارتباط با مردم و شنیدن نقطه‌نظرات آن‌ها دارند.

رضوان سلماسی در دور پنجم شورای شهر نماینده مردم همدان در شورا بود. ایشان در دور ششم نتوانست به این شورا راه پیدا کند. در اینجا مصاحبه ای داریم با ایشان در مورد عملکردشان در شورای پنجم شهر همدان.

اقدامات به عمل آمده برای جوانان اغلب کوتاه‌مدت و بعضاً نمایشی است

جوانان امروز بیش‌ازپیش با مسائل اقتصادی و معیشتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همین امر سبب شده است اعتماد عمومی جامعه و علی‌الخصوص آینده‌سازان ایران، خدشه‌دار شود و پویایی، نشاط و تحرک احزاب و گروه‌های سیاسی نیز تحت‌تأثیر این بی‌اعتمادی عمومی قرار بگیرد.

وقتی مردم آگاهانه متشکل می‌شوند

در روز سیزده فروردین‌ماه مطلع شدیم که به همت خیرین راه و پل روستایی‌ای در استان قزوین افتتاح شده است باتوجه‌به اینکه بانی اولیه این امر سیدجمال خضری یکی از اعضاء شورای مرکزی حاما بودند مصاحبه‌ای با ایشان در این زمینه ترتیب دادیم که به نظر شما مخاطبین گرامی رسانده می‌شود.

زراعت و باغداری اکنون مظلوم واقع شده است و کشاورز از حمایت‌های حداقلی نیز برخوردار نیست

کشاورزی؛ بخشی که از دیرباز یکی از مشاغل پرمخاطره‌ای بوده که توسط بشر در جهت تأمین امنیت غذایی به کار گرفته شده است. درگذشته کشاورزی سنتی با سختی‌های زیادی روبرو بود اما با گذر زمان بهره‌گیری از فن و تکنولوژی سختی کار را تقلیل داد؛ اما زیان‌هایی را به دنبال داشت که نوعی دیگر از سختی را با خود به ارمغان آورد.

عدم استفاده از زنان در سطوح عالی مدیریتی

کمیته بانوان از بدو تأسیس حزب در ساختار هیئت اجرایی پیش‌بینی شده بود و درواقع جزو ۷ کمیته اصلی در کنار کمیته‌های تشکیلات، مباحث بنیادی، استان‌ها، فرهنگی و انتشارات، انتخابات و مالی و پشتیبانی قرار داشت

فساد در سازمان‌های ما ناشی از نبود گردش اطلاعات است

در گفتگو با یک دانش‌آموخته مدیریت با اشاره به اینکه عدم پرداخت و بررسی فرهنگ طی ۴۳ سال گذشته عامل بحران‌های مختلف آب‌وخاک و ... در کشور بوده است، عنوان شد: ازآنجایی‌که در سازمان‌های ما ارتباط به‌صورت سنتی از بالابه‌پایین تعریف شده است لذا گردش اطلاعات وجود ندارد و این امر ایجاد فساد کنونی را باعث شده است.

حاما با حفظ کنش حزبی اصلاح‌طلبانه و مستقل خود هرزمان به صلاح کشور و مردم و حزب بداند با احزاب اصلاح‌طلب همسوی خود تشکیل ائتلاف خواهد داد

سال ۱۴۰۰ با اتفاقات ریز و درشتش خاتمه یافت و در انتظار سالی دیگر هستیم. به همین مناسبت مصاحبه ای ترتیب دادیم با دبیرکل حزب تا ضمن مرور وقایع سال ۱۴۰۰، چشم انداز حرکت حزب اراده ملت ایران در سال جدید را از زبان ایشان جویا شویم.

انسجام لازم در شوراهای شهر وجود ندارد

سجاد نیازی‌پور دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی سیستم و متولد شهر فیروزان است. وی کاندیدای دوره ششم شورای شهر فیروزان بود که به شورا راه نیافت. ایشان از فعالین سیاسی و اجتماعی منطقه هستند و در حال حاضر به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت پیمانکاری مشغول فعالیت هستند. .

تا کنون خروجی نتیجه بخشی ندیده ایم

رضوان سلماسی در دور پنجم از اعضا اصلی شورای شهر همدان بودند و مدت سه سال ریاست کمیسیون فرهنگی و یک سال ریاست مرکز مطالعات شورا را بر عهده داشتند. ایشان برای دور ششم شورای شهر نیز نامزد بودند که از راهیابی به این شورا بازماندند. بعد از فارغ شدن از مسئولیت شورا ایشان مجدداً در حوزه‌های محیط‌ زیست و ترویج ورزش فعال شده‌اند.

چالش‌ها و حاشیه‌های شورای شهر

منیر مرتضوی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری است. ایشان در اواخر دوره پنجم شورای شهر فرخ شهر توانست به‌عنوان عضو اصلی وارد شورا شود. وی در دور ششم انتخابات شوراها مجدداً به‌عنوان عضو علی‌البدل شورا انتخاب شده است.

شورای جدید هنوز سر در گم است

جابر فتحی دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت دولتی که رئیس شورای شهر دوره پنجم شهر بیله سوار بودند. وی اکنون مدیر عامل شرکت تعاونی عدالت و از فعالان سیاسی و فرهنگی (سینما و تیاتر) منطقه میباشند. ایشان مولف کتاب بیله سوار: شهر همیشه آفتاب گیر میباشند.

انتخاب شهردار تهران حاصل لابی و فشار بود

احمد حکیمی‌پور دانش آموخته علوم سیاسی و عضو سابق شورای شهر تهران در دوره اول و چهارم بوده است. وی از موسسان حزب اراده ملت ایران و دبیرکل و رییس شورای مرکزی این حزب سیاسی است.

فرایند انتخاب شهردار خارج از مسیر اصلی خود صورت گرفت

سید عسکر عطایی دانشجوی دکترای تخصصی شهرسازی است و در دو دوره چهارم و پنجم، عضو شورای شهر مشکین‌شهر بود و مدتی نیز مسئولیت ریاست این شورا را بر عهده داشت. پای صحبت‌های ایشان نشستیم تا ارزیابی ایشان از وضعیت شورای شهر در دوره جدید را بدانیم.

نقد و بررسی راه‌های توسعه در ایران از دیدگاه برخی نظریه‌پردازان داخلی

سرویس اقتصادی - بحث توسعه اقتصادی یا همان اقتصاد توسعه در مفهوم آکادمیک درواقع برمی‌گردد به دوران بعد از جنگ جهانی دوم کشورهای تازه استقلال‌یافته‌ای که به‌دنبال صنعتی شدن و جبران عقب‌ماندگی از قافله جهانی بودند. الگوهایی برای توسعه از سوی نظریه‌پردازان کشورهای سرمایه‌داری داده می‌شد و در مقابل این‌ها نظریه‌پردازانی هم از سوی بلوک شرق سوسیالیستی به‌عنوان الگوی توسعه سوسیالیستی ارائه می‌شد. به دنبال شکست این نظریه‌ها در کشورهای جهان سوم مباحث توسعه‌نیافتگی و نظریه توسعه‌نیافتگی مطرح شد. در این مباحث عمده بحث این بود که الگوهای ارائه‌شده درواقع نقشه راهی بود برای تشکیل کشورهای متروپل و پیرامون، چه در بلوک شرق و چه در بلوک غرب درواقع کشورهای جهان سوم جایگاهی بهتر از پیرامون نیافتند؛ و بدین‌سان صنعتی شدن آرزوی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید. همچنین مباحث توسعه‌نیافتگی ناظر بود به این‌که توسعه امری صرفاً اقتصادی نیست و شامل توسعه اجتماعی و توسعه فرهنگی و سیاسی به‌طور هم‌زمان است. بحث دلایل و چرایی این هم‌زمانی فرصت دیگری می‌طلبد. علی‌ایحال مباحث توسعه در طول زمان خود توسعه‌یافته و به‌عنوان علم اقتصاد توسعه در اقتصاد و توسعه فرهنگی و اجتماعی در جامعه‌شناسی و توسعه سیاسی در علوم سیاسی و جامعه‌شناسی سیاسی بسط یافت؛ و تعاریف این رشته بازنگری شدند. به‌هرحال تحولات جهانی و پدیده جهانی‌شدن جامعه اطلاعاتی و ... ابعاد دیگری به علم توسعه بخشیده است این سلسله مقالات به معنای موضع نشریه تلقی نمی‌شود و فقط به‌منظور آشنایی با این موضوعات ارائه می‌شود:

آخرین مطالب

شماره 44 نشریه حزب اراده ملت ایران منتشر شد؛ حق بر محیط زیست و باقی داستان

دیپلماسی و تجارت

محیط‌زیست سالم حق مسلم ماست

برنامه‌ریزی برای رسیدن به گذشته؛ بررسی عملکرد دولت در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

سیل ها می آیند و می روند و ما هنوز نظاره می کنیم

بازار، تشنه برجام

بررسی طرح نظام انتخابات تناسبی در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا

آیا بدحجابی یک مسئله اجتماعی است؟

خوزستان در آتش سو مدیریت

موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌گویند؟اصلاح نظام انتخاباتی تناسبی استانی/ شهرستانی مجلس ضروری است.

سیمای واقعی یکپارچه‌سازی قدرت

سیل دست‌کم جان 90 نفر را در کشور گرفت/انتقاد از مسئولان و حاشیه بازدیدهای مناطق سیل زده

ایمان به انسانیت

معرفی کتاب؛ جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

یک دولت ِهفتادساله در تبعید! مناقشه چین و تایوان بر سر چیست؟

ادبیات ایران با نویسندگانی چون محمود دولت‌آبادی باید به نوبل می‌رسید.

بالاتر از خطر

نگاهی متفاوت به چالش‌های محیط‌زیستی ایران

بررسی محتوایی شعارهای اعتراضی طبقه متوسط در دفتر سیاسی حزب

دو کتاب جدید انتشارات راهی چاپخانه شد/روند دیپلماسی نفتی ایران و نقش شورا در توسعه سیاسی چاپ می شود

تغییرات اساسنامه حزب منتظر نظر کمیسیون ماده ده احزاب

حضور فعالانه زنان حزب در همایش جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان

ناله پیرزن مازنی که دیگر زمینی نداشت و تراژدیِ ایرانی که دیگر برای همه ایرانیان نیست

پیامد های دست اندازی انسان در طبیعت؛ خشکی و سیل

مردم واژه ای مبهم در ادبیات سیاسی است

شورای نگهبان و وظایف فراموش شده

شاهدی بر گزارش ما

استقرار در نقطه صفر/ سرانجام برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چه می شود؟

نتایج عملکرد پوتین در برابر اوکراین؛ انزوای پوتین

حکایت مسکن در ایران (بخش اول)