گفتگو

دانشگاه و مصائب آن؛ زین قصه هفت‌گنبد افلاک پر صداست

در این شماره نشریه اراده ملت گفت‌وگوی ویژه نداریم، به‌جای آن آخرین مقاله آقای شمس افرازی زاده رئیس دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران که در هشتم شهریور ماه در سایت زیتون انتشار یافته است را بازنشر می‌دهیم. افرازی زاده در این مقاله به مسئله حذف اساتید از دانشگاه که مسئله برجسته شده این روزهای دانشگاه می‌باشد، می‌پردازد.

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

جریان تندرویی که یکدست سازی کلیت حاکمیت را با مهندسی و مدیریت به‌دست‌آورد، نمی‌خواهد اجازه دهد که روند دموکراسی و تغییر و تحول شکل بگیرد

فعالیت خبرنگار طبق فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

بعد از درگذشت مهسا امینی؛ الهه محمدی و نیلوفر حامدی، از طرف روزنامه‌های هم میهن و شرق، برای تهیه خبر و گزارش به محل اعزام شدند. این دو خبرنگار جوان طبق رسالت حرفه‌ای خود وقایع رخ داده و مراسم تدفین مرحوم امینی را پوشش دادند

حاکمیت وقتی مشروعیت دارد که نیازهای جامعه را درک کند

این روزها صحبت از حکمرانی خوب، نسبت به سالیان گذشته پررنگ‌تر شده‌است و همه اقشار به‌خصوص دهه ۸۰ و ۷۰ صحبت از شاخص‌های یک حکومت خوب می‌کنند به همین منظور اراده ملت با رضا فضلعلی در خصوص اقدامات لازم برای رسیدن به حکمرانی مطلوب در ایران به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید:

باید به سیاست، واقع‌گرایانه نگاه کنیم نه آرمانی

با وجود اینکه کمتر از ۸ ماه دیگر دور جدید انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود اما هنوز فضا برای جریان‌های سیاسی چندان داغ نشده برخی جریان‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در بدنه جامعه هم خبری از شور و هیجان انتخاباتی نیست طیف اصلاح‌طلب در داخل خود هنوز به نتیجه‌گیری برای حضور و یا عدم حضور در انتخابات نرسیده و برخی حضور مشروط در انتخابات در صورت تایید صلاحیت داوطلبان حزبی خودشان را مطرح می‌کنند.

اصلاحات به رشد و توسعه در کشور نظم داد

اراده ملت، فائزه صدر: امارات متحده عربی طی چهار دهه از منطقه‌ای محروم و بیابانی به کشوری ثروتمند تبدیل شد که در شاخص‌های والایی چون توسعه انسانی دارای رتبه بالای جهانی است. چند سالی است که تحرکاتی در دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دیده‌می‌شود.

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

اراده ملت، زهرا کرد: اولین رمان انتشارات حزب اراده ملت ایران با نام یک جرعه نور در فروردین ماه امسال منتشر شد. انتشارات حزب اراده ملت در حال آماده سازی دومین و سومین رمان خود است. از اینرو مناسب دیدیم که با نویسنده اولین رمان انتشارات حاما گفتگوئی داشته باشیم. در ادامه خلاصه ای از این گفتگو را میخوانیم:

اعتقادی به کاندیدای پنهان و چراغ خاموش ندارم

همان‌طور که اطلاع دارید ما در حال حاضر، در جلسات جبهه اصلاحات نماینده‌ای نداریم و سه سالی است که حزب ما از این جبهه بیرون آمده و اخبار آن را هم در رسانه‌ها دیدیم که هیئت‌رئیسه جدید انتخاب شده‌است.

چرا دموکراسی در خاورمیانه پا نمی‌گیرد

اراده ملت، فائزه صدر: حاکمیت‌ها در بیشتر کشورهای منطقه خودکامه و مستبد هستند. ملت‌های منطقه در طول تاریخ بارها و بارها علیه استبداد حاکمان خود قیام کرده‌اند

پشت پرده توافق ایران و عربستان

اراده ملت، فائزه صدر: با اینکه توافق اولیه میان ایران و عربستان در اسفند ماه سال گذشته و در جریان دیدار مشاوران امنیت ملی دو کشور در چین به امضا رسید، اما مقامات این توافق طی چندین دور گفتگو پیش از پکن، در بغداد و عمان جریان داشت.

گفت و شنود بین نسل گذشته و امروز، از شکاف بسیار عمیقی رنج می برند

کشور در سالی که گذشت درگیر حوادثی شد که برخلاف دوره های قبل فقط محدود به مطالبه سیاسی و اقتصادی نبود و تفاوت عمده آن در این است که نسل جوان و البته زنان نقش پررنگی در آن داشتند . و نکته مهم این است که گسست نسلی ما امروز بسیار زیاد است و مطالبات نسل جوان ما در هیچ جا رصد نمی‌شود و انباشته می‌شود.

واگنرها، ضربه دیگری بر اقتدار پوتین

اراده ملت، فائزه صدر: در روزهای گذشته روسیه شرایط ملتهبی را تجربه کرد. نظامیان گروه واگنر به رهبری "یوگنی پریگوژین" برخی از شهرهای مهم روسیه از جمله شهر رستوف را تصرف کردند و پریگوژین خبر داد که نیروهای تحت امرش با مسکو فاصله چندانی ندارند.

نگاه‌های جناحی دولت، دلیل معرفی افرادی چون یوسف نوری است

اراده ملت، فائزه صدر: یوسف نوری وزیر آموزش‌وپرورش دولت، بعد از یک سال و نیم اداره ناموفق این وزارتخانه، در اولین روز کاری سال ۱۴۰۲ استعفا کرد. با انتشار این خبر تعداد وزرای پیاده شده از قطار دولت سیزدهم به سه نفر رسید و رکورد جدیدی برای دولت ثبت شد

حکمرانی حزبی مهم ترین مطالبه احزاب کشور است

به عنوان مقدمه نکته‌ای را اشاره می‌کنم و آن اینکه فعالیت احزاب در ذیل حکمرانی حزبی قابل‌تحقق است. در واقع تا زمانی که ارتباط تعریف شده‌ای بین قانون احزاب و قانون انتخابات برقرار نشود، احزاب به معنای واقعی کلمه نخواهیم داشت.

معلمی را از عرش به فرش آوردیم

اراده ملت، فائزه صدر: ایران در آخرین دوره آزمون تیمز و پرلز در بین ۵۸ کشور، رتبه ۵۴ را به دست‌ آورد. آزمون تیمز روند آموزش ریاضیات و علوم، و آزمون پرلز پیشرفت سواد خواندن را می‌سنجند.

بد عملی های نهاد انتخابات باعث مشارکت گریزی شده است

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: دوم خرداد را مردم به وجود آوردند. با اینکه چند حزب و گروه حضور داشتند اما مردم خیلی جلوتر از احزاب و تشکل‌ها قرار داشتند. احزاب می‌دویدند تا به مردم برسند.

مجلس به دنبال اهدافی است که با نیاز مردم انطباق ندارد

باتوجه‌به بروز جنبش زن، زندگی، آزادی در سال ۱۴۰۱ و همچنین شرایط امیدشانی که در مملکت حاکم شده است باز هم مسئولین به‌جای حل مسئله اصلی و ریشه‌ای در کشور، تمرکز خود را بر مسئله حجاب اجباری گذاشته‌اند و توجهی به مسائلی چون مشکلات اقتصادی کشور و روابط و مسائل خارجی کشور و... ندارند.

اگر مشارکت مردمی وجود داشته باشد، امنیت ملی در حد اعلا برقرار می‌شود

اراده ملت، فائزه صدر: تحزب در ایران پیشینه‌ای بیش از یک سده دارد، اما احزاب در کشور ما هرگز به معنای حقیقی کلمه شکل نگرفتند. در دهه‌های اخیر تصور عمومی جامعه از حزب گروه‌هایی سیاسی بود که تنها در ایام انتخابات فعالیت می‌کنند و بعد از گذر این دوره نمی‌توان سراغی از آن حزب، گروه و اعضایش گرفت. زیرا فعالیتشان موقتی بود و برای روزهای بعد از انتخابات رابطه‌ای تعریف شده میان آن‌ها، مردم، و نامزد برگزیده وجود نداشت.

احیای برجام و پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف، گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی است

روسای جمهور سپری هستند تا ضربه گیر نواقص ناشی از عملکرد کل مجموعه نظام باشند /نمی توان اعتماد از دست رفته مردم را با شیوه های ضد احترام و ضد آزادی ترمیم کرد /الگوی نظامی و دفاعی که ایران در پیش گرفته با حل مشکلات اقتصادی کشور نسبتی ندارد

در حال حاضر جامعه ایران به طور کلی امنیتی و انتظامی شده است؛ این روند باید به ریل فضای حقوقی و قانونی برگردد

۲۹ فروردین ماه تعدادی از اعضا خانه احزاب دیداری با وزیر کشور داشتند. این دیدار به پیشنهاد منوچهر متکی رئیس خانه احزاب و محمدرضا غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور برگزار شده بود و در آن وزیر کشور در مورد آسیب شناسی وضعیت احزاب، مشی انتخاباتی وزارت کشور و فضای گفتگوی انتقادی صحبت کردند.

مهم‌ترین علت نگاه عربستان به شرق، تغییر در معادلات بین‌المللی است

اراده ملت، فائزه صدر: روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ آبستن توافق مهمی بود که با استقبال جهان روبرو شد. ایران و عربستان پس از هفت سال تنش در روابط و تعطیلی سفارتخانه‌ها با میانجیگری چین برای از سر گیری روابط دو جانبه توافق کردند.

مجلس بدون توجه به پژوهش همین نهاد، قانون تغییر ساعت را ملغی کرد

اراده ملت، فائزه صدر: سابقه تغییر ساعت در نیمه اول سال به فرانسه ۱۸۷۴ برمی‌گردد. این طرح برای استفاده بیشتر از نور خورشید مطرح شده بود. پس از آن پیشنهاد رسمی تغییر ساعت برای اولین‌بار در انگلیس مطرح شد و با مخالفت روبرو شد و در حد پیشنهاد باقی ماند.

احزاب می‌توانند نقش موثری در شکل‌دهی به مطالبات و اعتراضات مردمی و به نتیجه رساندن آنها داشته باشند

در هفته آخر اسفندماه، نشریات و خبرگزاری‌های متعددی برای ویژه نامه‌های نوروزی خود به مصاحبه با فعالین سیاسی پرداختند. در این میان، خبرنگار واحد احزاب خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با افشین فرهانچی قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت ایران انجام دادند که در روز ۵ فروردین در صفحه اصلی این خبرگزاری کار شد. با توجه به سؤالات مطرح شده در این مصاحبه و اهمیت مواضع حزبی طرح شده در آن، مناسب دیدیم که این مصاحبه را در اولین شماره سال جدید نشریه اراده ملت، در بخش گفتگوی ویژه بازنشر نماییم.

در تصمیم‌گیری‌های حوزه مسکن، قشر ضعیف کارگر دیده نمی‌شود

اراده ملت، فائزه صدر: وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن در ایام انتخابات از زبان رئیس جمهور شنیده شد و مورد توجه قرار گرفت. اما دولت سیزدهم کم‌کم به نیمه راه خود نزدیک می‌شود و در کمال تعجب از زبان آقای مخبر، معاون اول رئیس جمهور می‌شنویم که: "مگر قرار است دولت مسکن بسازد؟ مسکن را مردم می‌سازند! " علی نیک‌زاد، نایب رئیس اول مجلس هم در تیر ماه از وعده ساخت ۴ میلیون مسکن شانه خالی کرد

زنان مانند مردان از آزادی برخوردارند

اراده ملت، فاطمه قدم: روز ۱۱ فوریه، روز جهانی زنان و دختران در علم است و زنان تلاش زیادی کردند تا شکاف جنسیتی قابل‌توجهی که در طول سال‌ها در تمامی سطوح علوم فناوری و مهندسی و رشته‌های ریاضی در سراسر جهان به‌ویژه ایران داشته‌اند را کم‌رنگ‌تر کنند و با تمامی چالش‌ها و تبعیض‌های جنسی مختلف پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. با وجود این، ما شاهد مهاجرت و موفقیت آنان در علوم مختلف در کشور‌های دیگر هستیم.

در نبود سیاستمداران و احزاب واقعی باندهای قدرت و گروه های ذی نفوذ چرخه سیاست، قدرت و اقتصاد را در دست می گیرند

مهمترین رویداد سال، جنبش اعتراضی ایرانیان داخل و خارج کشور، بدنبال مرگ مهسا امینی در محل پلیس امنیت تهران بود که بازتاب وسیع بین المللی داشت و کماکان به صورت مختلف ادامه دارد. این خیزش نه تنها تاثیر عمیق در افکار عمومی ایران وجهان داشت بلکه حکومت ها و دیگر نهادهای بین اللملی را هم تحت تاثیر قرار داد.

آخرین مطالب

شهریور، ماه آخر تابستان

چه باید کرد؟ تقابل یا تعامل

بر صدر نشستن ناشایستگان

دانشگاه و مصائب آن؛ زین قصه هفت‌گنبد افلاک پر صداست

صدای توده‌های مردم راهگشاست

مأموریت حزب در مقابل نحوه تحلیل موقعیت توسط حاکمان

استاد حفاظت از ایران

صدای زنان در اعتراضات اخیر

یوز ایرانی نماد آموزش محیط‌زیست در ایران

انواع اخلاق‌گرایی فلسفی و کاربست آنها در “اخلاق حرفه‌ای”

کشور در دست حزب امام صادقی‌ها

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

اجتماعیون اعتدالیون

جهان در هفته ای که گذشت (69)

جلسات حوزه‌ها به‌سمت حضوری شدن می‌رود

به‌زودی دو کتاب جدید از انتشارات حزب اراده ملت به چاپ خواهد رسید

ابراز نگرانی دفتر سیاسی حزب از برخورد با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها

گردهمایی سالانه حزب باز هم به تعویق افتاد

نوچه‌گری و نوچه‌پروری

یک دم رهایی

ثروت، قدرت، فساد و خشونت در چین کمونیست

گلستان در شیراز

سرنوشت یکسان دست‌های دیکتاتور

موسیقی آمریکا از دیدگاه سیدنی فینکلشتاین

روح زمانه

وقتی پسری می‌میرد

و آسمانی که بسیارمان نمی‌بینیم!

توسعه پایدار؛ صنعت، نوآوری و زیرساخت

دیباچه ویژه نامه احزاب و انتخابات

پایان پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورا