گزارش

“حق تقدمِ تفسیر ستم با ستم دیده است”

سرآغاز در سرآغاز اشاره کنم که این قالب از ارائه گزارش با دو هدف صورت گرفته است. نخست اینکه امکان بازآفرینی برای علاقمندان را فراهم کند. دوم اینکه در همان ابتدا تاکید کند، بررسی مسائل اجتماعی پیچیدگی دارد. با یک گزاره و دو گزاره، حق مطلب ادا نمی‌شود. از یک مقدمه ناقص، به یک موخره کامل نمی‌رسد و گاهی مرز بین درستی و نادرستی تصمیمات ما را همین ظرائف و جزئیات است که تعیین می‌کند. تقاضامندیم با شکیبایی و تا انتها همراه ما باشید و در جملات و مفاهیمی که انتقاد شما را برمی‌انگیزد، متوقف نشوید.

کنشگری روی رکاب

با گذری در تاریخ جهان و حضور اولین دوچرخه و استفاده مردان از آن، به تابو بودن این امر برای زنان در اروپای درگیر آداب‌ورسوم قرن ۱۹ پی می‌بریم. فضایی که زنان در آن به سبب پوشش چندلایه و آداب اجتماعی خاص امکان حضور انفرادی و آزادانه در جامعه را نداشته و عمدتاً محصور در چند ده متر پارچه، چین و پف در معیت یک همراه با کالسکه آن‌هم در صورت لزوم در بخش خاصی از جامعه حضور به عمل می‌رساندند. فرهنگ عمومی اروپای اواخر ۱۸۰۰ و اوایل ۱۹۰۰ نشستن زنان روی زین دوچرخه را نمی‌پسندید و معتقد بود با این حرکت زنان در ارگاسم دائمی به سر می‌برند! حتی کار به‌جایی رسید که برای نشستن زنان روی اسب، زین‌های یک‌طرفه‌ای ساخته شد تا ضمن حفظ پوشش مرسوم، گروهی خاص از زنان امکان اسب‌سواری آن‌هم به‌صورت نمایشی و مقطعی را داشته باشند.

روزهای پرهیاهو در دنیای سیاست و تاثیر آن بر بازارهای مالی

شاخص کل بورس اوراق بهادار برای چندمین بار خود را به ۱۵۵۵۰۰۰ واحد رساند. اما برخلاف دفعات قبل، با شیب نسبتاً ملایم‌تری مسیر خود را طی کرد که به علت‌های این موضوع نیز در ادامه خواهیم پرداخت.

درمان به شیوه کتاب کرایه‌ای! حذف قرائت‌خانه‌ها

کرایه، اجاره و یا امانت کتاب رویه‌ای است که ریشه بروز و ظهورش را به دهه سی نسبت می‌دهند؛ حتی با کمی جست‌وجو می‌توان ردپایش را در اکثر کتاب‌فروشی‌های کشور دید و تبعاتش را در نسل‌های بعد جست‌وجو کرد. روشی که در آن کتاب باقیمتی مناسب به‌صورت شبانه یا روزانه به علاقه‌مندان کرایه داده می‌شد و سبب به‌وجودآمدن شکلی از سرگرمی مبتنی بر کتاب و کتاب‌خوانی بود.

چون در کشور حکمرانی حزبی نداریم با مشکلات شفافیت آرا مواجه هستیم

به گزارش حامانیوز، حمید سپهری - نخستین‌بار طرح شفافیت آرا از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح شد. آذرماه ۹۶، محمدجواد فتحی چهره سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مردم در مجلس دهم، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی این طرح را ارائه و تأکید داشت که هر نماینده باید مسئولیت رأی خود را بر عهده بگیرد.

گزارش: وضعیت نان در آزادشهر وخیم است/صادرات محصولات یارانه‌ای، بدون نظارت، آسیب به اقتصاد

رییس شرکت تعاونی خبازان آزاد شهر با اشاره به اینکه وضعیت نان در آزاد شهر مناسب نیست، در خصوص کیفیت آرد، مطالبات صنفی نانوایان و صدور مجوزهای نانوایی برای افراد فاقد مهارت و .. از صادرات ماکارونی که از یارانه‌های آرد بهره می‌گیرند و بدون هیچ اعمال شرایط و نظارتی این محصول را به کشورهای منطقه و اروپایی و آمریکایی صادر می‌کنند سخن گفت.

گزارش: در سفر با زمین مدارا کنیم/گردشگری پایدار اصلی در جهت حفظ منافع است

مطالبه‌گری نهادهای مدنی و انجمن‌های محلی در آگاه‌سازی مردم بومی مناطق گردشگری و درخواست نظارت بر مجموعه‌هابسیار مؤثراست در جلوگیری از آسیب‌ به طبیعت و زمین که این مطالبه‌ای است بر مدار گردشگری پایدار و فراموش نکنیم که مدارای با زمین جزئی از روند پخته‌شدن در سفر است.

افزایش حداقل دستمزد: مزایا و تبعات آن

در پایان سال ۱۴۰۰ طبق روال هر ساله بحث افزایش دستمزد پایه مطرح گردید. میزان افزایش دستمزد پایه اینبار برخلاف چند سال اخیر بیشتر بود و همین موضوع باعث بحث های مختلفی در جامعه شد. در این گزارش ما نگاهی داشته ایم به تبعات مثبت و منفی این تصمیم.

نشریات حزبی در خواب زمستانی

احزاب برای ارتباط با مردم ناگزیر از داشتن رسانه هستند و گسترش و پایداری و تیراژ رسانه‌های حزبی می‌تواند یکی از شاخص‌های مناسب برای میزان اقبال مردم به احزاب باشد. در این نوشته می‌پردازیم به وضعیت نشریات مکتوب یا الکترونیکی احزاب در ایران امروز.

گزارش نشست اندر هزارتوی قتل‌های ناموسی کجایند بازیگران

تو را چه سود از باغ و درخت که با یاس ها به داس سخن گفتی در تاریخ یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ نشستی با عنوان اندر هزار توی قتل های ناموسی، کجایند بازیگران! با حضور خانم ها دکتر وجدانی فخر، مدرس دانشگاه و مشاور وزارت دادگستری در امور تنقیح و قوانین و پرونده های دیه از بیت المال، و سرکار خانم معصومه گل محمدی، قرآن پژوه و دبیر کارگروه فقهی انجمن ایرانی مطالعات زنان از سوی کارگروه حقوقی انجمن ایرانی مطالعات زنان، و با همکاری خانه اندیشمندان علوم‌انسانی و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

سطحی‌نگری در ستاد خدمات سفرهای نوروزی مشهود است

به گزارش خبرنگار حاما نیوز - حمید سپهری؛ امروزه گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع توسعه پایدار، فرصت‌های بسیاری را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلان‌شهرها ایجاد کرده است. این صنعت در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه شهری ایران کنونی نیز بسیار با اهمیت است. توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر است. بررسی خواهیم کرد که مدیریت اجرایی شهرهای ایران به چه میزان از شاخص‌های مطرح برای گردشگرپذیر بودن برخوردار هستند و این موضوع را در اقدامات ستاد خدمات سفرهای نوروزی که فرصتی ارزشمند برای بهره از مزایای صنعت گردشگری شهری محسوب می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

نجات محیط‌زیست نیازمند عزم ملی و رویکرد تحول خواهانه

چالش‌ها و موانع اصلی حوزه محیط‌زیست کشور بر مبنای چهار راهبرد حکمرانی مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی شناسایی شده است که بررسی خواهد شد تا چه میزان برآمده از سند ملی و استانی آمایش است و دستگاه‌های متولی در کشور و استان در چه وضعیتی در توجه به دستورالعمل سند ملی آمایش قرار دارند. به گزارش حاما نیوز، حفاظت از محیط‌زیست جزو حقوق عامه مردم است و ازاین‌رو جزو وظایف ذاتی و بنیادین دولت قرار می‌گیرد و بنابراین مجلس باید بر اجرای این وظیفه مهم به‌طورجدی نظارت کند. چهار راهبرد مدیریت یکپارچه سرزمین؛ ارتقای سازوکارهای اقتصادی و مالی؛ اصلاح قوانین و مقررات و سامانه‌های نظارت زیست‌محیطی کشور و ارتقای سازوکارهای اجتماعی از سوی دفتر مطالعات زیربنایی مجلس، پیشنهادهای سیاستی و اجرایی به دولت سیزدهم در حوزه محیط‌زیست ارائه داده شده است

جشنواره‌های محلی امیدی برای توسعه گردشگری

سالیان درازدست که کارناوال‌ها در کنار ابزار فرهنگی و سرگرمی به بخش انکارناپذیری جهت توسعه گردشگری و جذب گردشگر در اقصی‌نقاط جهان انجامیده‌اند. کارناوال‌ها عمدتاً ریشه تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارند و مبتنی بر این پیشینه به حرکتی جهت انتشار فرهنگ ملل و جاودانگی این رسوم منتج می‌شوند.

شکاف نسلی پرستاران

شکاف نسلی پدیده ایست که همواره با ظاهری ناخوشایند در مناسبات اجتماعی و فرهنگی خود را نشان می‌دهد. وضعیتی که سیستم را با مشکلات متعددی روبرو می‌سازد و مادامی که بخش عمده‌ای از مجموعه را نیروی انسانی تشکیل دهد این کنش نامتوازن بین دو نسل سبب بروز مشکلات عدیده‌ای می‌گردد.

امید حلقه مفقوده اهالی فرهنگ

از عناصر زیربنایی موجودیت و ماهیت یک جامعه، فرهنگ آن است. فرهنگ، اساس توسعه و دربرگیرنده تمامی شئون زندگی ما در ساحت‌های خصوصی و عمومی است. امروزه نهادهایی که زیر این عنوان فراخوانده می‌شوند از شمار خارج‌اند.

نگاهی به وضعیت احزاب پس از انتخابات

دو انتخابات بزرگ دیگر در خردادماه امسال (۱۴۰۰) برگزار شد و کماکان نقش احزاب در این دو انتخابات بسیار کمرنگ بود و قافیه را به کار جناحی واگذار کردند. در این یادداشت به‌صورت کلی و بدون ورود به جزئیات به وضعیت احزاب و نهادهای مرتبط با ایشان در بعد از انتخابات می‌پردازیم.

حاما و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا

در دور پنجم شوراهای شهر، حزب اراده ملت ایران ۱۰ عضو در شوراهای شهر داشت که سه نفر از ایشان در شهرهای مرکز استان - کرج، شیراز و همدان - بودند. حزب از شش ماه مانده به انتخابات شوراهای ۱۴۰۰ برنامه مشخص و دقیقی را برای حضور قدرتمندانه در انتخابات شوراها طراحی و سپس اجرائی کرد. این متن گزارشی مختصر از شرح حضور حزب اراده ملت ایران در این انتخابات است.

نتایج انتخابات شوراهای شهر و روستا در سطح کشور

ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا زیر سایه سنگین انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد و کمتر از ۵۰ درصد مردم در سراسر کشور به پای صندوق‌های رأی رفتند تا از بین ۱۹۹ هزار نامزد حاضر در این انتخابات، افرادی را به کرسی‌های پارلمان شهری و شوراهای روستائی گسیل نمایند.

آخرین مطالب

به جای مقدمه (40): در ستایش نهاد سازی

سخن سردبیری (40): دوزخ خاورمیانه و انرژی خواران

سرمقاله (40): نمایندگان معزز مجلس چه میکنند؟

ورزش زیر سایه سیاست

ملاحظات هواداری

“حق تقدمِ تفسیر ستم با ستم دیده است”

کنشگری روی رکاب

فلسفه و هنر زیستن (2) معرّفی دو کتاب؛ دو شاهکار، دو نمونه

سوسیال دموکراسی ایرانی

مصاحبه: رجال سیاسی و مذهبی و نخبگان ما حزبی نیستند

مصاحبه: مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

ایران در هفته‌ای که گذشت (40)

معرفی فیلم:آکیلا و مسابقه هجی کلمات

پیشنهاد مقاله:دولت رفاه و دوگانه سوسیال‌دمکراسی و لیبرال دمکراسی

معرفی چهره: غلبه منش شخصی بر ایدئولوژی

معرفی رویداد:حمایت اجتماعی جهانی برای پایان دادن به کار کودکان (شعار سال 2022)

یک عکس و چند نکته:تابلو به دستانِ حاشیه جاده

نشستی در رابطه با جنبش من هم!

کتاب دیپلماسی نفتی ایران قبل و بعد از برجام آماده چاپ می‌شود.

اپوزیسیون خارج از کشور چه می‌گوید؟

شروع مجدد فعالیت کارگروه محیط‌زیست حاما

سیاست به زبان خودمانی - 40 (کنشگران سیاسی)

به‌جای مقدمه (39): آوار و دیگر هیچ ...

سخن سردبیر (39): حکومت چیست

سرمقاله (39): نمایندگان واقعی مردم کجا هستند؟

حکمرانی حزبی و ضرورت وجود احزاب

اتحادیه‌های کارگری

روزهای پرهیاهو در دنیای سیاست و تاثیر آن بر بازارهای مالی

گزارش تصویری حضور انتشارات حزب اراده ملت ایران در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران (بخش دوم)

فلسفه برای بهتر زیستن ما چه دارد