صفحه آخر

سیاست به زبان خودمانی (فرایند تعمیم)

در فرایند تعمیم، ذهن ما بر اساس دانسته‌ها و تجارب پیشین، ویژگی‌های مشترک پدیده‌ها را کشف و درک می‌کند و می‌تواند در شناخت و تفسیر و پیش‌بینی یک پدیده از دانسته‌ها و تحلیل خود از پدیده‌های مشابه بهره بگیرد. ذهن ما این کار را بر اساس تحلیل مشابهت‌های چندین پدیده مجزا، انجام می‌دهد. نوعی ساده‌سازی که امکان تفکر سطح بالا را به ما می‌دهد.

سیاست به زبان خودمانی - ۴۲ (قدرت و سیاست)

هرگاه «الف»، «ب» را وادار به انجام کاری کند، که «ب» در غیر اینصورت انجام نمی‌داد، اینجا قدرت اِعمال شده است. البته «الف» می‌تواند به روش‌های مختلفی بر «ب» تأثیر بگذارد. این تفاوت همان چهره‌های متفاوت از قدرت است.

سیاست به زبان خودمانی - ۴۰ (کنشگران سیاسی)

چنانچه از ما ‌بپرسند که کنشگران سیاسی چه کسانی هستند، پاسخ ما چیست؟ افرادی که در رشته علوم سیاسی تحصیل کردند؟ افرادی که در انتخابات، نظر ما را نسبت به نامزد الف یا ب، تغییر می‌دهند؟ مسئولانی که تصمیمات سیاسی می‌گیرند؟ یا شهروندان علاقه‌مندی که در خصوص مسائل سیاسی اظهارنظر و اعلام موضع می‌کنند؟ در حقیقت، کنشگران سیاسی افرادی هستند که به‌طور منظم با برنامه‌ریزی و به‌صورت هدفمند، وارد فعالیت‌های سیاسی می‌شوند.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۹ (سیاسی نبودن سمن ها)

در مقدمه شاید لازم باشد دو عبارت را مروری کنیم. (NGO) یا سازمان غیردولتی که در اسناد بالادستی ایران به سمن (سازمان مردم نهاد) برگردانده شده، بدیهی است در این برگردان، از اهمیت غیردولتی بودن آن کاسته‌اند.

سیاست به زبان خودمان - ۳۸ (جریان‌های سیاسی ایران)

معمولاً افراد غیرسیاسی، اطلاعات و شناخت دقیقی از دسته‌بندی‌های رایج در سیاست و متصدیان سیاسی ندارند. مثلاً بسیاری از مردم گمان می‌کنند که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، درواقع دو حزب در کشور هستند. درحالی‌که این‌ها دو جریان سیاسی محسوب می‌شوند و تعداد زیادی حزب در هر کدام از این جریان‌ها مشغول فعالیت هستند.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۷ (حزب بنگاه کاریابی نیست!)

شاید کمتر شنیده باشید، اما یکی از انتظارات رایجی که متقاضیان عضویت در احزاب، از تشکیلات مربوطه دارند، شغل‌یابی است! آری. بسیاری از مراجعینِ تشکل‌های سیاسی که از بیکاری رنج می‌برند یا شغل ثابتی ندارند، به احزاب برای عضویت مراجعه می‌کنند و با گذشت زمان از آن‌ها انتظار فراهم‌کردن شغلی ثابت دارند.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۶ (افسون‌زدایی از سیاست)

چرا بیشتر مردم و یا با کمی اغراق، همه مردم از سیاست نفرت دارن؟ یا چرا سیاست رو یک پدیده کثیف و فاسد می‌دونن؟ این احساس و یا باور رایج، علت‌های مختلفی داره که به نظر می‌رسه، یکی از این علت‌ها، نوع تعریف و شناخت مردم از سیاست باشه. درک و شناختِ ما از سیاست، گاهی به یک افسون‌زدایی جدی نیاز داره.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۵ (سیاست نامحبوب)

سیاست یک واقعیت لازم و ضروری است که واقعیاتش، آن را برای جامعه نامحبوب جلوه می‌دهد؛ اما درک اهمیت و شناخت هرچه بیشتر مناسبات آن، می‌تواند جامعه را با آن آشتی بدهد.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۴ (حزب مطلوب)

اگر کمی اهل اخبار سیاسی باشین. یعنی اینترنت و سایت‌ها رو، به دنبال خبرهای سیاسی جستجو کنین، متوجه میشید که در کشور ما تعداد زیادی حزب وجود داره. حتی خیلی از اونها علیرغم اینکه دو مسیر کاملاً متفاوت سیاسی رو پیش میرن، اسامی خیلی مشابه با همی دارند و ما رو به اشتباه میندازن.

سیاست به زبان خودمانی - ۳۳ (اهمیت سیاست)

خیلی از مردم گمان دارن که سیاست هیچ ربطی به اونها نداره و میتونن بدون توجه به سیاست زندگی کنن. اما آیا این برداشت‌ها از سیاست و سیاسیون، درست و دقیقه؟

سیاست به زبان خودمانی - ۳۲ (مشارکت اجتماعی)

قبلاً یادآوری کردیم که پیش از نقد کردنِ هر پدیده‌ای، اون رو بشناسیم. حالا مقصود ما در این یادداشت، نگاه به مشارکته. مدام واژه مشارکت را در مقالات، سخنرانی‌ها، دروس دانشگاهی و برنامه‌های کشور می‌بینیم و می‌شنویم. اما مشارکت در معنای اجتماعی یعنی چی؟

سیاست به زبان خودمانی - ۳۱ (حزب کیلویی چند؟!)

وقتی از مردم در مورد حزب می‌پرسیم، معمولا با انبوهی از پاسخ‌های نادقیق، نادرست، مبهم روبرو می‌شیم، حتی گاهی همراه با واکنش‌های منفی و نچسب مخاطب. آن بخش از جامعه هم که کمی بیشتر با سیاست درگیر می‌شه. مثلا اخبار و وقایع سیاسی رو از منابع رسمی‌تر دنبال می‌کنه، برداشتی بسیار نارسا از حزب و عضویت در حزب داره.

سیاست به زبان خودمانی -۳۰ (سوسیال دموکراسی)

بین سخنرانی‌های کارشناسان و اندیشمندان یا بین خطوط روزنامه‌ها و متون کتاب‌ها با کلمه‌ی سوسیال دموکراسی برخورد کرده‌ایم. ترجمه‌ی لغت به لغت آن به فارسی، همان مردم‌سالاری اجتماعی است. بسیاری از مردم، سوسیال‌دموکرات‌ها را با سوسیالیست‌ها یا حتی با کمونیست‌ها اشتباه می‌گیرند. درحالی‌که سوسیال‌دموکراسی، از ویژگی‌های بسیار متفاوتی برخوردار است که هدف و شعار و مسیر آن را کاملاً جدا می‌کند.

آخرین مطالب

شماره 44 نشریه حزب اراده ملت ایران منتشر شد؛ حق بر محیط زیست و باقی داستان

دیپلماسی و تجارت

محیط‌زیست سالم حق مسلم ماست

برنامه‌ریزی برای رسیدن به گذشته؛ بررسی عملکرد دولت در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

سیل ها می آیند و می روند و ما هنوز نظاره می کنیم

بازار، تشنه برجام

بررسی طرح نظام انتخابات تناسبی در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا

آیا بدحجابی یک مسئله اجتماعی است؟

خوزستان در آتش سو مدیریت

موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌گویند؟اصلاح نظام انتخاباتی تناسبی استانی/ شهرستانی مجلس ضروری است.

سیمای واقعی یکپارچه‌سازی قدرت

سیل دست‌کم جان 90 نفر را در کشور گرفت/انتقاد از مسئولان و حاشیه بازدیدهای مناطق سیل زده

ایمان به انسانیت

معرفی کتاب؛ جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

یک دولت ِهفتادساله در تبعید! مناقشه چین و تایوان بر سر چیست؟

ادبیات ایران با نویسندگانی چون محمود دولت‌آبادی باید به نوبل می‌رسید.

بالاتر از خطر

نگاهی متفاوت به چالش‌های محیط‌زیستی ایران

بررسی محتوایی شعارهای اعتراضی طبقه متوسط در دفتر سیاسی حزب

دو کتاب جدید انتشارات راهی چاپخانه شد/روند دیپلماسی نفتی ایران و نقش شورا در توسعه سیاسی چاپ می شود

تغییرات اساسنامه حزب منتظر نظر کمیسیون ماده ده احزاب

حضور فعالانه زنان حزب در همایش جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان

ناله پیرزن مازنی که دیگر زمینی نداشت و تراژدیِ ایرانی که دیگر برای همه ایرانیان نیست

پیامد های دست اندازی انسان در طبیعت؛ خشکی و سیل

مردم واژه ای مبهم در ادبیات سیاسی است

شورای نگهبان و وظایف فراموش شده

شاهدی بر گزارش ما

استقرار در نقطه صفر/ سرانجام برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چه می شود؟

نتایج عملکرد پوتین در برابر اوکراین؛ انزوای پوتین

حکایت مسکن در ایران (بخش اول)