احمد نبوی، دبیرکل حزب همت در گفت و گو با اراده ملت عنوان کرد:

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید گفتگو

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

  بزرگنمایی:

فاطمه قدم 
اراده ملت، فاطمه قدم، باتوجه‌به در پیش داشتن انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و از طرفی فشارهای حاکمیت بر مردم نظیر لایحه عفاف و حجاب، خروج اساتید از دانشگاه‌ها و مشکلات اقتصادی و... که آینده ایران را مبهم کرده است، نیاز دیدیم که با جناب نبوی، دبیرکل حزب همت، جهت تحلیلی از این شرایط به گفتگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید:

جناب نبوی شما به‌عنوان دبیرکل حزب همت، آینده کنش سیاسی و حزب سیاسی در ایران را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
خدمت شما عرض کنم که من آینده سیاسی ایران را از یک منظر بسیار خوش‌بینانه نگاه می‌کنم و از منظر دیگر بدبینانه و پیش بینی می‌کنم که احتمال خوش‌بینانه به آینده کنش سیاسی و حزب سیاسی نزدیک‌تر باشد تا بدبینانه ولی خب باید آن حالت بدبینانه را هم در نظر بگیریم و در مورد آن نیز صحبت بکنیم. در حالت بدبینانه احساسم بنده این است که جریان تندرویی که یکدست سازی کلیت حاکمیت را با مهندسی و مدیریت به‌دست‌آورد، نمی‌خواهد اجازه دهد که روند دموکراسی و تغییر و تحول شکل بگیرد. در حقیقت این جریان سعی می‌کند که با عدم حضور و با عدم مشارکت مردم این یک دست ماندن قوا را حفظ کند. اما از طرفی دیگر به این قضیه خوش‌بینم و به این لحاظ خوش‌بینم که من فکر می‌کنم قوه عاقله‌ای در حاکمیت وجود دارد که اجازه نمی‌دهد تا جمهوری اسلامی آلت دست تندروها قرار بگیرد. بدین‌منظور پیش‌بینی من این است که شورای نگهبان این دوره متعادل‌تر برخورد خواهد کرد و اعتقاد دارم که مردم خیلی غیر قابل پیش‌بینانه در این انتخابات وارد می‌شوند و تغییراتی در قوه مقننه شکل می‌گیرد و این قوه مقننه جدید قابلیت این را دارد که به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که به نظرم آن نگاه مقام معظم رهبری در سال 1392 برای نظام پارلمانی شکل بگیرد و مجلس وارد یک درخواستی برای متمم قانون اساسی شود و نظام پارلمانی شکل دهد و به همین علت است که امید دارم و به موضوع خوش‌بینانه نگاه می‌کنم و آنچه مسلم است این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قوه عاقله‌ای در حاکمیت جلوی تندروی‌ها را بگیرد و اجازه ندهد که این روند ادامه پیدا کند.

بر اساس نگاه خوش‌بینانه‌ای که به آینده سیاسی ایران دارید پیش بینی شما برای مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم مثبت تلقی می‌گردد؟
 به نسبت مجلس قبل بله پیش بینی بنده این است که در قیاس با دوره قبل مشارکت بهتر خواهد بود.

آیا جنبش دیگری، رخداد، حادثه، حرکت یا هرچه که بنامیم شبیه جنبش مهسا، تا قبل از انتخابات مجلس شاهد آن خواهیم بود یا خیر و اگر بلی تا چه اندازه؟
 من نظرم این است که اگر وجود داشته‌باشد همانند تکانه‌های قبل از زلزله یک تکانه‌هایی امکان رخ دادن دارد، اما این تکانه‌ها چون مدیریت ندارد، چون رهبر ندارد و در حقیقت چون نفوذ عوامل داخلی و خارجی در به انحراف کشاندن آن بسیار زیاد قدرتمند است به این خاطر این تکانه‌ها تأثیر بسیار زیادی نخواهد داشت، هر چند تصورم این است که احتمال به وجود آمدن آن نیز باشد. 

شما نقش و جایگاه زنان را در جنبش‌های احتمالی و یا مشارکت در مجلس چه به‌عنوان انتخاب کننده و چه به‌عنوان انتخاب شونده چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ 
در مورد نقش زنان اگر بخواهم بگویم به نظر با فشارهایی که برخی مسئولین در کشور با نگاه جبهه پایداری وارد می‌کنند و تنگ‌نظری‌هایی که درباره زنان رخ می‌دهد و فشاری که به این قضیه وارد می‌شود به نظرم می‌آید که زنان این انتخابات آتی را با کاندیداهای بسیار خوب زنان، تغییر و تحولی در رأی دادن کاندیداهای مرد نشان خواهند داد. من نگاه خوش‌بینانه‌ای که در این دوره مجلس به شورای نگهبان دارم، احتمال اینکه بیشترین کرسی مجلس را خانم‌ها تصاحب کنند خیلی دور از ذهن و غیر قابل‌تصور نخواهد بود.
 در مورد مشارکت جوانان در انتخابات چه گونه تحلیل و پیش بینی می‌کنید؟ آیا تحلیل شما همانند زنان است یا خیر؟ 
نه من در دهه 70 و هشتادی‌ها کمتر مشارکت را می‌بینم چون نگاه آنها کاملاً متفاوت است ولی به نظر دهه شصتی‌هایی که در دوره قبل شرکت نکرده بودند در این دوره خیلی وسیع شرکت خواهند کرد.

 در مورد خروج اساتید از دانشگاه که این روزها پررنگ‌تر شده و افرادی نظیر اعضای جبهه پایداری جایگزین اساتید اخراجی از دانشگاه می‌شوند چه تحلیلی دارید؟
علت اینکه من در حالت بدبینانه تندروها را می‌بینم همین حرکت‌هاست. امروز استعفای دکتر عارف از دانشگاه شریف ضربه بسیار مهلکی بود به نهاد دانشگاه و در حقیقت بیدار شدن برخی از مسئولین نسبت به دخالت‌های خارج از دانشگاه و دانشگاه. به نظر که با رفتن آقای عارف این روند موفق خواهد شد. من فکر می‌کنم که شاید تغییر و تحولات مثبتی رخ دهد.

در آخر اگر بخواهیم یک نتیجه‌گیری کلی با توجه به جمیع مباحثی که مطرح شد و با توجه به لایحه عفاف و حجاب و همچنین مشکلات اقتصادی جامعه و... داشته‌باشید، به نظر شما حاکمیت چه روندی را در آینده پیش خواهد گرفت؟ 

من احتمال می‌دهم که لایحه عفاف و حجاب تصویب نخواهد شد. در حقیقت کمیسیون قضائی مجلس که می‌خواهد به‌جای 85 میلیون نفر جمعیت ایران تصمیم بگیرد به ذهنم می‌رسد که تحت فشارهای بقیه نمایندگان و بخشی از حاکمیت که مخالف این شدت عمل هستند و حتی نیروی انتظامی که قرار است به این لایحه عمل کند چون نام پلیس خدشه‌دار می‌شود، پلیسی که قرار است امنیت کشور را برقرار کند و جلوی اتفاقی مثل شاه‌چراغ و... را بگیرد و سرگرم «روسری‌ات را بکش جلو، بکش عقب» شده‌است، با این نگاه تصور بنده این است که مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید و این همان آینده خوش‌بینانه‌ای است که من اول صحبت‌هایم عرض کردم و به آن باور دارم، مگر اینکه آن قوه عاقله‌ای که به نظر بنده باید جلوی تندروی‌ها را بگیرد در انتخابات مجلس و در تسویه حساب‌های سیاسی شورای نگهبان نتواند تأثیرگذار باشد که اگر نتواند در این انتخابات و نسبت به صلاحیت‌های شورای نگهبان، ترمز این تندروی‌ها را بکشد متأسفانه باید با نگاه بدبینانه به موضوع نگاه کنیم؛ ولی خیلی‌خیلی امیدوارم که این‌گونه نباشد و مشارکت مردم در انتخابات زیاد باشد و مجلس جدید نگاه نوینی به جامعه ایرانی داشته‌باشد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

شهریور، ماه آخر تابستان

چه باید کرد؟ تقابل یا تعامل

بر صدر نشستن ناشایستگان

دانشگاه و مصائب آن؛ زین قصه هفت‌گنبد افلاک پر صداست

صدای توده‌های مردم راهگشاست

مأموریت حزب در مقابل نحوه تحلیل موقعیت توسط حاکمان

استاد حفاظت از ایران

صدای زنان در اعتراضات اخیر

یوز ایرانی نماد آموزش محیط‌زیست در ایران

انواع اخلاق‌گرایی فلسفی و کاربست آنها در “اخلاق حرفه‌ای”

کشور در دست حزب امام صادقی‌ها

مصوبه حجاب و عفاف به نتیجه نخواهد رسید

اجتماعیون اعتدالیون

جهان در هفته ای که گذشت (69)

جلسات حوزه‌ها به‌سمت حضوری شدن می‌رود

به‌زودی دو کتاب جدید از انتشارات حزب اراده ملت به چاپ خواهد رسید

ابراز نگرانی دفتر سیاسی حزب از برخورد با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها

گردهمایی سالانه حزب باز هم به تعویق افتاد

نوچه‌گری و نوچه‌پروری

یک دم رهایی

ثروت، قدرت، فساد و خشونت در چین کمونیست

گلستان در شیراز

سرنوشت یکسان دست‌های دیکتاتور

موسیقی آمریکا از دیدگاه سیدنی فینکلشتاین

روح زمانه

وقتی پسری می‌میرد

و آسمانی که بسیارمان نمی‌بینیم!

توسعه پایدار؛ صنعت، نوآوری و زیرساخت

دیباچه ویژه نامه احزاب و انتخابات

پایان پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورا

منطق مردم، منطق حکومت و دموکراسی

حرکتی با تمام سرعت در جهت معکوس

تبار و پدیدارشناسی کنش اجتماعی سیاسی زنان امروز ایران

انتخابات، آری یا نه؟

روز ملی انجمن‌ها و مشارکت اجتماعی

جامعه مدنی، راه رهایی یا ابزار سلطه

راهبرد، اخلاق‌گراییِ فلسفی

تحریم و استهلاک و هدر رفت انرژی

فعالیت خبرنگار طبق فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

حاکمیت وقتی مشروعیت دارد که نیازهای جامعه را درک کند

شبه حزب هیئت علمیه و انجمن مقدس ملی

جهان در هفته‌ای که گذشت (68)

طولانی‌ترین جلسه شورای مرکزی حزب برگزار شد

علیرضا مقدم مدیر طرح و توسعه انتشارات حزب اراده ملت ایران شد

ثبت روزنامه رسمی حزب صورت گرفت

کتاب پرسه در حوالی سیاست برای کسب مجوز به ارشاد رفت

آسیب شناسی تصمیم گیری های حزبی

خود مرگ شده‌ام، ویرانگر دنیاها

و این گرگ سالهاست که با گله آشناست

فروغ یا خامُشی زبان